X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie totalitaryzmowi myśli". Tysiące ludzi manifestowało w Paryżu po zabójstwie nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 19:40
W Paryżu tysiące osób wzięło udział w demonstracji, aby oddać hołd nauczycielowi zamordowanemu w piątek przez islamistę. Demonstranci chcieli także wyrazić poparcie dla wartości francuskiej republiki, takich jak wolność słowa i nauczania. Marsze solidarności związane z tą zbrodnią odbyły się w niedzielę w całym kraju.
Demonstracje po zabójstwie francuskiego nauczyciela
Demonstracje po zabójstwie francuskiego nauczycielaFoto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Kilka tysięcy osób zgromadziło się w Paryżu na placu Republiki. Pamięć zamordowanego nauczyciela uczczono minutą ciszą oraz brawami. Kilka razy odśpiewano także francuski hymn - "Marsyliankę".

Francja islam pap 1200.jpg
"Islamistyczny zamach". Francja złoży narodowy hołd bestialsko zamordowanemu nauczycielowi

Marsz w Paryżu

Posłuchaj
00:58 Paryż Foltzer IAR.mp3 Demonstracja w Paryżu po zamordowaniu nauczyciela historii. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Demonstranci trzymali karykatury proroka Mahometa opublikowane przez tygodnik Charlie Hebdo oraz transparenty m.in. z takimi napisami jak "Nie totalitaryzmowi myśli" oraz "Jestem nauczycielem".

- Napisałem, że musimy pójść na wojnę za "nazislamizmem" - czyli islamizmem, który działa tak samo jak nazizm - tłumaczył jeden z demonstrantów.

- Pięć lat temu strzelali do nas. W 2020 roku obcinają głowy. Kiedy skończy się ten horror? Domagamy się odpowiedzi - mówił inny uczestnik zgromadzenia.

Wielu Paryżan obecnych na dzisiejszej manifestacji brało udział w podobnym zgromadzeniu w 2015 roku, po zamachu na redakcję tygodnika Charlie Hebdo. - Przyniosłem ten sam napis. I musiałem niestety coś dopisać - jesteśmy solidarni z nauczycielami i bronimy wolności słowa - mówił jeden z demonstrantów.

Czytaj również:

Demonstracje w całej Francji

W zgromadzeniu uczestniczyli przedstawiciele lewicowych ugrupowań politycznych oraz minister Edukacji Narodowej Jean-Michel Blanquer. Obecni byli także przewodniczący związków zawodowych nauczycieli oraz stowarzyszenia antyrasistowskie.

Posłuchaj
00:58 Marsze solidarności Folzer IAR.mp3 Marsze solidarności w całej Francji po zamordowaniu nauczyciela historii. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Marsze solidarności po morderstwie nauczyciela historii odbywały się w niedzielę w całej Francji. Kancelaria prezydenta Francji ogłosiła, że w środę zostanie oddany narodowy hołd zamordowanemu nauczycielowi.

W ceremonii weźmie udział prezydent Emmanuel Macron. Niektórzy politycy domagają się także pochowania ofiary zamachu w paryskim Panteonie, gdzie spoczywają ważne postacie francuskiej Republiki.

Emmanuel Macron 1200 PAP.jpg
"Islamistyczny atak terrorystyczny". Prezydent Francji o zabójstwie nauczyciela k. Paryża

Francuscy biskupi reagują

W niedzielę biskupi francuskich diecezji zaapelowali o modlitwę za duszę zamordowanego nauczyciela Samuela Paty. "Wszyscy razem, wierzący wszystkich religii i niewierzący, musimy złączyć się w służbie tego wychowania do braterstwa, które było częścią powołania Samuela Paty" - napisali biskupi diecezji wersalskiej, na której terenie znajduje się miasto Conflans-Sainte-Honorine, gdzie doszło do zbrodni.

Zareagowała także sąsiednia archidiecezja Rouen, w której cztery lata temu islamiści zamordowali ks. Jacques'a Hamela. Tamtejszy arcybiskup Dominique Lebrun zapewnił, że jego archidiecezja będzie nadal uczyć w swoich szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach "podstaw braterstwa", których "bazą jest dziesięć przykazań". Arcybiskup Lebrun zapowiadał, że w niedzielę o godz. 15.00 przy "republikańskiej steli pokoju", wzniesionej przy kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray koło Rouen ku pamięci ks. Hamela spotka się ze zwierzchnikami innych religii, przede wszystkim z muzułmanami, aby potwierdzić wspólne zaangażowanie w pracę na rzecz braterstwa i odrzucenie przemoc.

Zamordowany nauczyciel

Samuel Paty został zamordowany przez obywatela Rosji, 18-letniego uchodźcę z Czeczenii. Do napaści doszło w piątek około 17.00 w pobliżu gimnazjum, w którym pracował. Napastnik odciął głowę nauczycielowi. Kilka minut później został zastrzelony przez policję.

Kilka dni przed śmiercią Samuel Paty był nękany przez rodziców uczniów, którym pokazał na lekcji karykatury proroka Mahometa, publikowane przez satyryczny tygodnik "Charlie Hebdo". Pojawiły się również apele o odwołanie nauczyciela. Dyrekcja szkoły potwierdziła, że regularnie otrzymywał on groźby.

Służby zatrzymały 11 osób blisko związanych z mordercą. Głównie są to członkowie jego rodziny, w tym ojciec i siostra, którzy prowadzili w internecie kampanię na rzecz odwołania Samuel Paty ze stanowiska nauczyciela.

Posłuchaj
00:38 Francja zatrzymania Foltzer IAR.mp3 Zatrzymania po zabójstwie francuskiego nauczyciela. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagrożenie terrorystyczne we Francji nie słabnie. Ewakuowano pracownicę tygodnika Charlie Hebdo

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 11:50
Terroryści wymusili ucieczkę z mieszkania pracownicy kadr francuskiego tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". Kobieta powiedziała we wtorek w radiu, że policja kazała jej w 10 minut opuścić mieszkanie z powodu "zagrożenia życia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe informacje ws. zabójstwa nauczyciela we Francji. Policja zatrzymała kolejne osoby

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 10:16
Źródła prokuratorskie we Francji potwierdziły w sobotę, że zabójcą nauczyciela historii w Conflans-Sainte-Honorine jest 18-letni uczeń tego liceum, urodzony w Moskwie cudzoziemiec pochodzenia czeczeńskiego - pisze agencja AFP. Policja zatrzymała pięć kolejnych osób w związku z tą sprawą.
rozwiń zwiń