X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybory w USA. Jedna piąta wszystkich wyborców sprzed czterech lat już zagłosowała

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 23:29
Na 17 dni przed wyborami prezydenckimi w USA, głos oddało w nich już ponad 26 mln Amerykanów - wynika z danych portalu US Elections Project. Lokalni urzędnicy informują o wysokiej frekwencji i zapotrzebowaniu na karty wyborcze.
Mieszkańcy Bostonu w Massachusetts mogli głosować m.in. na stadionie Fenway Park
Mieszkańcy Bostonu w Massachusetts mogli głosować m.in. na stadionie Fenway ParkFoto: PAP/EPA/CJ GUNTHER

W ciągu dwóch dni Amerykanów, którzy przed terminem spełnili swój obywatelski obowiązek, przybyło około 9 mln. Łącznie ponad 26 mln zwróconych kart wyborczych stanowi ok. 20 proc. wszystkich oddanych głosów w wyborach cztery lata temu.

Wróblewski free 1200.jpg
Wybory w USA. Tomasz Wróblewski: zdecyduje stan gospodarki

W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w większości stanów znacznie ułatwiono oddanie głosu w formie korespondencyjnej. Zależnie od lokalnego prawa otrzymane drogą pocztową karty wyborcze można odsyłać, wrzucać do specjalnych skrzynek czy przynieść do lokalu wyborczego.

Ponad dwa razy więcej głosów Demokratów w 15 stanach

Ułatwienia w głosowaniu prawdopodobnie przyczynią się do rekordowej frekwencji. Michael McDonald, profesor Uniwersytetu Florydy w Gainesville, szacuje, że w tym roku wyniesie ona ponad 150 mln osób.Dotychczasowy rekord padł w 2016 roku, gdy w wyborach wzięło udział ponad 138 mln Amerykanów. Z tej liczby ok. 57 mln wybrało głosowanie przedterminowe, w tym korespondencyjne.

Czytaj także:

Z wielu stanów USA spływają informacje o kolejkach przed lokalami wyborczymi. W hrabstwie Nueces w Teksasie głos oddało już ponad 70 proc. z liczby wyborców z 2016 roku. W ważnych w tych wyborach Wisconsin i Michigan liczba zwróconych kart sięga już jednej trzeciej frekwencji sprzed czterech lat.

15 stanów informuje o przynależności partyjnej osób, które oddały głos. Z przekazanych przez nie danych wynika, że Demokraci zwrócili ponad 5,8 mln kart. Republikanie ponad dwa razy mniej - ok. 2,5 miliona.

Remis w decydującym stanie

Zgodnie z sondażami Demokraci są znacznie przychylniej nastawieni do głosowania korespondencyjnego. Natomiast w samym dniu wyborów, 3 listopada, w lokalach wyborczych stawi się - według prognoz - więcej Republikanów niż Demokratów.

Z najnowszego sondażu dla portalu Hill wynika, że ubiegający się o drugą kadencję Donald Trump przegrywa z kandydatem Demokratów Joe Bidenem w Pensylwanii o 5 punktów procentowych, a w Michigan - o 11 pkt procentowych. W obu tych stanach w 2016 roku zwyciężył nieznacznie Republikanin, ale przed dniem wyborów w większości sondaży też przegrywał.

Czytaj więcej:

Na Florydzie, stanie z aż 29 głosami elektorskimi, między ubiegającymi się o Biały Dom w sondażu Hill jest remis. Na finiszu kampanii sztabowcy Demokratów i Republikanów przyznają, że stan ten może okazać się decydujący.


mbl

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT USA wybory w USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory w USA. Ekspert: Donald Trump lubi wiece, miejsca wybiera nieprzypadkowo

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 12:40
- Wszędzie tam, gdzie losy kampanii się ważą, gdzie nie wiadomo, jak sytuacja się rozstrzygnie, tam Donald Trump stara się pobudzić entuzjazm. Musi to robić, bo sytuacja po pierwszej debacie i jego chorobie wygląda niekorzystnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joe Biden i relacje z Polską. Prof. Kik: tak naprawdę chodzi o poparcie wyborcze

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:36
- Mówić można różne słowa. Po wyborach, jeżeli Joe Biden wygra, będzie prowadził swoją politykę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. 
rozwiń zwiń