X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Krzywdzące określenie Polski". Przedstawiciele Polonii apelują do Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 19:38
Przedstawiciele organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych wystosowali list do kandydata Partii Demokratycznej na prezydenta Joe Bidena. Podkreślili w nim, że są zawiedzeni jego krytycznymi uwagami pod adresem Polski, które nazwali "krzywdzącymi" i zaapelowali, aby je skorygował.
Joe Biden
Joe BidenFoto: Michael F. Hiatt/ Shutterstock
  • Przedstawiciele Polonii w USA skierowali list do Joe Bidena, w którym przekonują, że jego krytyka Polski jest  "krzywdząca" i "fałszywa"
  • Zaapelowali też do kandydata na prezydenta USA, by wycofał się ze swoich słów
  • Chodzi o wypowiedź Bidena na spotkaniu z Amerykanami w Pensylwanii. Amerykański polityk krytycznie wyraził się o sytuacji na Białorusi, w Polsce i na Węgrzech. Mówił też o "wzroście totalitarnych reżimów na świecie
  • Autorzy listu przypominają też konstytucyjne tradycje Polski i podkreślają bliski sojusz Waszyngtonu i Warszawy
joe biden free shutt 1200 .jpg
Biden kolejny raz uderza w Polskę. Stawia nas w jednym szeregu z Białorusią

List podpisany przez Tadeusza Antoniaka z Komitetu Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej i koordynatora Klubów "Gazety Polskiej" w Ameryce Macieja Rusińskiego nawiązuje do czwartkowej wypowiedzi byłego wiceprezydenta USA podczas jego przedwyborczego zgromadzenia publicznego (tzw Town Hall) w Pensylwanii, transmitowanego przez telewizję ABC News. Kandydat na prezydenta USA Krytycznie wyraził się o sytuacji na Białorusi, w Polsce i na Węgrzech. Mówił też o "wzroście totalitarnych reżimów na świecie".

"Fałszywe określenie Polski"

Autorzy listu podkreślają, że zwracają się do Bidena jako przedstawiciele Komitetu Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej, który łączy członków wielu organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Jak dodają, ich wspólnym celem są nieustające starania o umocnienie polsko-amerykańskich relacji i współpracy.

Czytaj także: 

"My, podobnie jak większość Polaków w Ameryce, jesteśmy głęboko zawiedzeni Pana komentarzem na temat Polski, wygłoszonym 15 października podczas wydarzenia Town Hall. Sprawił wrażenie nieznajomości Europy Środkowej" - oceniają przedstawiciele Polonii. Komentarz - dodają - był "krzywdzącym, fałszywym określeniem odnoszącym się do Polski".

Historia polskiej konstytucyjności

Autorzy listu przypominają też, że Polska jest krajem pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Jak akcentują, jest "mocną demokracją, gdzie wolność każdej osoby jest zapewniona i chroniona, a debata publiczna jest różnorodna, energiczna i niczym niezakłócona", chociaż czasem może być gorąca, a nawet "politycznie wykorzystywana przeciwko Polsce poza jej granicami".

shutterstock trump biden free 1200.jpg
Miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA. Wzrosła sondażowa przewaga Bidena

"Spośród krajów europejskich Polska jest jednym z najsilniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Polska daje przykład wypełniania zobowiązań wobec NATO. Polscy żołnierze dzielnie walczyli w II wojnie światowej z niemieckim i rosyjskim totalitaryzmem, a w dzisiejszych czasach uczestniczą w operacjach wojskowych na Bliskim Wschodzie dowodzonych przez USA. Dzięki naciskowi na transatlantycką politykę bezpieczeństwa i współpracę z USA, podjętą przez polski rząd od roku 2016, relacje między Polską a USA są dziś najsilniejsze i najbardziej produktywne w historii" - oświadczają przedstawiciele polonijnej diaspory, wyrażając nadzieję, że tak pozostanie.

"Jako Komitet Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej wierzymy, że ponownie rozważy Pan swoje ostatnie uwagi na temat Polski i je skoryguje" - konkludują autorzy korespondencji.

Krytyka polityki Trumpa

W trakcie zgromadzenia w Filadelfii, w Pensylwanii, która należy do tzw. wahających się stanów, mogących zadecydować o rezultatach wyborów, a gdzie mieszka liczna Polonia, Biden mówił m.in., że "istnieje ryzyko, zapoczątkowania (procesu) pękania NATO. (...). Widzicie, co dzieje się wszędzie od Białorusi po Polskę, po Węgry, a także wzrost totalitarnych reżimów na świecie(...)". Przytoczony fragment był częścią wypowiedzi byłego wiceprezydenta dotyczącej polityki zagranicznej Donalda Trumpa, który jest rywalem Bidena w batalii o prezydenturę.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada. 

mbl


Czytaj także

Ekspert ds. marketingu politycznego: Trump ma problem, Biden ma przewagę w sondażach

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 14:00
- Najbliższe wiece wyborcze Donalda Trump prawdopodobnie będą odbywać się w Internecie - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Raszka, ekspert ds. marketingu politycznego z Wyższej Szkoły Bankowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanie polskiego pochodzenia popierający Trumpa rozpoczęli nadawanie programu radiowego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 05:30
Audycja nadawana jest na falach najstarszej polonijnej stacji radiowej w metropolii chicagowskiej. Ma zachęcić Polonię do głosowania na obecnego prezydenta USA. 
rozwiń zwiń