X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wynik już w 5 minut? Naukowcy z Oksfordu opracowali szybki test na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 16:12
Szybki test, który jest w stanie zidentyfikować powodującego COVID-19 koronawirusa w mniej niż pięć minut opracowali naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie - informuje Reuters.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: LUKASZ GDAK/Polska Press/East News
  • Metoda, określana przez autorów jako prosta, ekstremalnie szybka i ekonomiczna pozwala wykryć nienaruszone cząsteczki koronawirusa na podstawie ich charakterystycznych białek (antygenów)
  • Do badania wystarczy próbka pobrana bezpośrednio z gardła pacjenta z COVID-19, bez konieczności ekstrakcji genomu, oczyszczania lub amplifikacji wirusów
  • Test zaczyna się od szybkiego znakowania cząsteczek wirusa w próbce z użyciem krótkich fluorescencyjnych nici DNA

Do zbierania obrazów próbki, używany jest mikroskop, przy czym każdy obraz zawiera setki wirusów znakowanych fluorescencyjnie.

Czytaj także:

Oprogramowanie oparte o konwolucyjną sieć neuronową szybko i automatycznie identyfikuje wirusa obecnego w próbce, wykorzystując fakt, że różne typy wirusów są znakowane fluorescencyjnie w różny sposób, ze względu na różnice w chemicznych właściwościach ich powierzchni, wielkości i kształcie.

koronawirus 1200.jpg
"Przyszedł czas na zaostrzenie środków". Dyrektor WHO o walce z pandemią w Europie

Kiedy test trafi do użytku?

Naukowcy University of Oxford współpracowali ze specjalistami klinicznymi ze szpitala John Radcliffe Hospital w Oksfordzie, aby zweryfikować test na próbkach pacjentów z COVID-19, które zostały potwierdzone konwencjonalnymi metodami RT-PCR.

Jak poinformowali przedstawiciele Uniwersytetu, urządzenie testujące, które potrafiłoby wykryć wirusa SARS-CoV–2 i z dużą dokładnością odróżnić go od innych wirusów (na przykład grypy) ma powstać na początku roku 2021, a trafić do użytku sześć miesięcy później.

Ryzyko transmisji COVID-19 Ryzyko transmisji COVID-19

Metoda mogłaby znaleźć zastosowanie w masowych testach przeprowadzanych w firmach, na lotniskach, a nawet podczas imprez muzycznych. Tego rodzaju testy antygenowe, mniej dokładne od testów PCR, ale tańsze i szybsze, postrzegane są jako nadzieja na otwieranie gospodarek pomimo wciąż krążącego w populacji koronawirusa.

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protest służby zdrowia we Francji, Dania zamyka granice dla turystów z kilku krajów. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 21:30
W kilku francuskich miastach związki zawodowe służby zdrowia zorganizowały protesty w związku z sytuacją związaną pandemią. Z kolei duńskie MSZ ogłosiło nową listę krajów do których odradza podróże i z których nie przyjmuje turystów. Relacja ze światowych wydarzeń związanych z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Londyn: od soboty wyższy poziom restrykcji z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:42
- W Londynie od soboty zaczną obowiązywać restrykcje z powodu koronawirusa na poziomie drugim, czyli wysokim, co oznacza zakaz spotkań osób z różnych gospodarstw domowych w pomieszczeniach zamkniętych - ogłosił w czwartek minister zdrowia Matt Hancock.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE przedstawiła strategię ws. szczepień na COVID-19. Zobacz szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 15:10
Dzień przed dyskusją szefów państw i rządów na szczycie UE ws. pandemii Komisja Europejska przedstawiła zbiór propozycji, które mają pomóc państwom członkowskim uporać się z wyzwaniami związanymi ze szczepieniami na COVID-19.
rozwiń zwiń