X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Negocjacje ws. funduszu odbudowy. Konrad Szymański: Polska nie godzi się na mechanizm praworządnościowy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 18:07
- Polska nie zgodzi się na unijny mechanizm, warunkujący wypłatę pieniędzy od przestrzegania praworządności, który byłby wykorzystywany jako polityczna presja na państwa członkowskie - tak mówił w Luksemburgu minister do spraw europejskich Konrad Szymański podczas unijnej narady.
Konrad Szymański
Konrad SzymańskiFoto: PAP/EPA/VIRGINIA MAYO / POOL

Posłuchaj
00:13 10681057_1.mp3 Konrad Szymański: Polska nie godzi się na mechanizm praworządnościowy, będący presją na państwa (IAR)

 

Minister nawiązał do rozmów, toczących się obecnie w Unii Europejskiej. Chodzi o negocjacje między przedstawicielami krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego w sprawie ostatecznego kształtu funduszu odbudowy po pandemii i budżetu po 2020 roku.

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
Wzajemne uznawanie testów i wymiana informacji. UE chce lepszej koordynacji walki z pandemią

Są w nim zapisy dotyczące powiązania wypłaty funduszy z przestrzeganiem rządów prawa. Z powodu różnicy zdań ta ostatnia kwestia jest nierozwiązanym problemem i jedną z najtrudniejszych do uzgodnienia.

- Nie możemy się zgodzić na żaden mechanizm, który będzie omijał traktaty, zaburzał równowagę instytucjonalną, wprowadzał nieproporcjonalne rozwiązania i który może być wykorzystywany do wywierania politycznej presji na państwa członkowskie - powiedział minister Szymański.

"Warszawa nie zgadza się na wybiórcze traktowanie"

Dodał, że Polska docenia wysiłki niemieckiej prezydencji na rzecz porozumienia, ale podkreślił, że gwarancje bezpieczeństwa prawnego są dla Polski bardzo ważne.

Ważne są też dla polskiego parlamentu, który będzie akceptował ustalenia. Ponadto Polska opowiada się też za "pakietowym" podejściem, dlatego na razie wraz z Węgrami nie zaakceptowała decyzji o środkach własnych unijnego budżetu.

Czytaj również:

Polscy dyplomaci w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, Beatą Płomecką, podkreślili, że Warszawa nie zgadza się na wybiórcze traktowanie i zaakceptuje uzgodnienia dotyczące źródeł finansowania unijnego budżetu, jeśli warunkowość w wypłatach funduszy zostanie uzgodniona między krajami.

Główny punkt sporu dotyczy sposobu podejmowania decyzji o zawieszaniu lub odbieraniu funduszy. Polska powołuje się na lipcowe ustalenia europejskich przywódców i odniesienia do unijnego szczytu, gdzie decyzje zapadają jednomyślnie.

Propozycja Niemiec

Niemcy zaproponowały, by wniosek Komisji Europejskiej był przyjmowany większością głosów. Jest wprawdzie tak zwany hamulec bezpieczeństwa, czyli możliwość przeniesienia dyskusji na unijny szczyt, ale takie blokowanie decyzji nie może trwać dłużej, nić 3 miesiące.

Później wniosek Komisji miałby trafić na unijną naradę ministerialną, gdzie decyzja podejmowana byłaby większością głosów. Parlament Europejski z kolei domaga się zaostrzenia tego zapisu i chce odwróconej większości.

To oznaczałoby, że bardzo trudno byłoby taki wniosek odrzucić i w praktyce taki zapis wiązałby się niemal z automatycznym jego przyjęciem.

By wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polski, w liście do Europarlamentu niemiecka prezydencja napisała, że ten mechanizm nie może dublować artykułu 7 dotyczącego praworządności i może dotyczyć tylko naruszeń związanych z bezpośrednim wpływem na zarządzanie unijnymi funduszami. Takie zapewnienia są jednak dla Polski niewystarczające.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwszy komisarz zakażony koronawirusem. Komisja Europejska zaostrza reżim sanitarny

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 17:51
Pierwszy, unijny komisarz został zakażony koronawirusem, Komisja Europejska zdecydowała więc o zaostrzeniu reżimu sanitarnego. Pozytywny wynik test uzyskała Bułgarka Marija Gabriel.
rozwiń zwiń