X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obchody 400. rocznicy śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Na Ukrainie uczczono jego pamięć

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 20:57
W 400. rocznicę śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wybitnego wodza i hetmana wielkiego koronnego, w Żółkwi w obwodzie lwowskim jego pamięć uczczono podczas szeregu uroczystości.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Twitter/Chancellery of the Prime Minister of Poland

Mszę świętą w Kolegiacie pod wezwaniem świętego Wawrzyńca ku czci hetmana Żółkiewskiego z udziałem rekonstruktorów historycznych z Polski odprawił biskup Edward Kawa. Miejscowi Polacy, przedstawiciele lokalnych władz i polskiego konsulatu oddali hołd hetmanowi w jego rodzinnym mieście, składając kwiaty przy jego grobie w kryptach kolegiaty. Na dziedzińcu kościoła zaprezentowano wystawę poświęconą wojsku polskiemu epoki hetmana Żółkiewskiego. Polski Sejm ogłosił 2020 rok - rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Kłuszyn_663.jpg
Kłuszyn - wielki triumf polskiej husarii

Helena Zawierucha, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Żółkwi podkreśliła, że hetman Żółkiewski jest ważną postacią nie tylko dla mieszkańców miasta, ale dla całej Polski. - Była uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem świętego Wawrzyńca. Fundatorem tego kościoła był także hetman Żółkiewski - zaznaczyła.

Program artystyczno-muzyczny o historii Żółkwi

Radosław Sikora, doktor nauk historycznych i specjalista od spraw husarii powiedział, że nie mogło zabraknąć ich na tych obchodach. - Jestem w stroju szlachcica polskiego początku XVII wieku. Koledzy w zbrojach chodzą jako husarze Stanisława Żółkiewskiego. Prawie wszyscy z tej epoki są wyposażeni - podsumował.

Na zakończenie przedstawiono program artystyczno-muzyczny o historii Żółkwi i jej założycielu hetmanie Żółkiewskim w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Hetman Stanisław Żółkiewski urodził się w 1547 roku w Turynce pod Lwowem. Zginął 7 października 1620 roku po przegranej bitwie pod Cecorą. Odzyskane zwłoki hetmana pochowano w kolegiacie świętego Wawrzyńca w Żółkwi.

dn

Czytaj także

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Jakie są oczekiwania?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 12:48
Wieczorem rozpoczyna się oficjalna wizyta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Prezydentowi będzie towarzyszyć pierwsza dama - Agata Kornhauser-Duda. Para prezydencka odda dziś hołd Polakom z tzw. listy katyńskiej, którzy spoczywają w podkijowskiej Bykowni.
rozwiń zwiń