X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Potrzeba "energetycznej przemiany" na świecie. Papież Franciszek ze specjalnym apelem

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 02:05
- Potrzebna jest "energetyczna przemiana" na świecie i stopniowe, ale bez zbędnej zwłoki, odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz czystych źródeł energii - mówił papież Franciszek w przesłaniu na globalną internetową konferencję na temat kryzys klimatycznego.
Papież przywołał słowa ze swej ekologiczno-społecznej encykliki Laudato si, w której wzywał, by wysłuchać wołania Ziemi i ubogich
Papież przywołał słowa ze swej ekologiczno-społecznej encykliki "Laudato si", w której wzywał, by wysłuchać wołania Ziemi i ubogichFoto: East News/AFP
franciszek 1200 pap.jpg
Papież: jesteśmy częścią, a nie panami wzajemnie połączonej sieci życia

W wystąpieniu wyemitowanym przez Watykan na konferencję pod hasłem "Countdown" (z ang. odliczanie) papież podkreślił: "Mamy przed sobą niewiele lat. Naukowcy liczą, że mniej niż 30 na to, by drastycznie zredukować emisję gazów i efekt cieplarniany w atmosferze".

Czytaj także:

- Sposobem działania na rzecz takiej zmiany jest przekonywanie przedsiębiorstw o naglącej potrzebie zaangażowania się w całościową troskę o wspólny dom poprzez odmowę inwestowania w firmy, które nie spełniają wymogów kompleksowej ekologii i nagradzanie tych podejmujących konkretne kroki, by w centrum umieścić zrównoważony rozwój, sprawiedliwość społeczną i dobro wspólne - powiedział Franciszek.

- Trzeba działać pilnie, jeśli chcemy mieć nadzieję na to, że unikniemy radykalnych i katastrofalnych zmian klimatycznych - stwierdził papież.

Wyraził przekonanie, że gospodarka nie może ograniczać się do produkcji i dystrybucji. Konieczne - zaznaczył - jest branie pod uwagę wpływu na środowisko i godność osób.

"Laudato si"

Papież zaapelował o budowę w następnej dekadzie świata, w którym "można będzie odpowiedzieć na potrzeby teraźniejszych pokoleń, włączając w to wszystkich, bez odbierania szans przyszłym generacjom".

Przywołał słowa ze swej ekologiczno-społecznej encykliki "Laudato si", w której wzywał, by wysłuchać wołania Ziemi i ubogich. Zdaniem Franciszka obecny system ekonomiczny nie jest zrównoważony.

- Stoimy w obliczu imperatywu moralnego nakazującego przemyśleć wiele rzeczy: jak produkujemy, jak konsumujemy, pomyśleć o naszej mentalności marnotrawstwa, krótkoterminowych wizjach, wyzysku ubogich, obojętności wobec nich, o wzroście nierówności i zależności od szkodliwych źródeł energii - powiedział papież do uczestników wydarzenia z cyklu TED poświęconego problemowi kryzysu klimatycznego i ochronie środowiska. W ich trakcie popularyzuje się idee warte propagowania.

pb

Czytaj także

Polska prezentacja papieskiej encykliki "Fratelli tutti". Komentarze biskupów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 14:17
Postać dobrego Samarytanina - w wymiarze uniwersalnym - jest symbolem encykliki papieża Franciszka "Fratelli tutti" - podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki podczas prezentacji encykliki, która odbyła się w Łodzi tuż przed 387. zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinna być własnością wszystkich". Papież Franciszek o szczepionce przeciw koronawirusowi

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 15:34
Papież Franciszek powiedział, że szczepionka na koronawirusa powinna być własnością ludzkości, a nie kraju czy laboratorium, w którym zostanie wynaleziona. Portal "Vatican News" zamieścił omówienie wywiadu, którego Franciszek udzielił hiszpańskiej edycji tygodnika "Il Mio Papa" - "Mój Papież".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Napawa mnie nadzieją". Papież skierował przesłanie do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 14:40
"Nadzieją napawa mnie fakt, że tak wielu młodych angażuje swój entuzjazm, kreatywność i młodzieńczy zapał, aby aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła i Ojczyzny" - napisał papież Franciszek w liście do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce, z okazji 30-lecia jego reaktywacji.
rozwiń zwiń