X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Armenia i Azerbejdżan oskarżają się nawzajem o naruszenia rozejmu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 01:35
Wkrótce po zawarciu pod auspicjami Rosji porozumienia o zawieszeniu broni w konflikcie o Górski Karabach, Armenia i Azerbejdżan zaczęły oskarżać się o jego naruszanie. Porozumienie formalnie weszło w życie w sobotę w południe, w celu wymiany jeńców i ciał poległych żołnierzy. Walki zostały wznowione.
Górski Karabach to kontrolowana i zamieszkana przez etnicznych Ormian enklawa na terytorium Azerbejdżanu. Azerbejdżan, wspierany jawnie przez Turcję, dąży do jego opanowania - do czego nie chce dopuścić Armenia
Górski Karabach to kontrolowana i zamieszkana przez etnicznych Ormian enklawa na terytorium Azerbejdżanu. Azerbejdżan, wspierany jawnie przez Turcję, dąży do jego opanowania - do czego nie chce dopuścić ArmeniaFoto: East News/Associated Press
1200_Armenia_PAP.jpg
Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na zawieszenie broni. Jest porozumienie

Ministerstwo obrony Armenii oskarżyło Azerbejdżan o ostrzelanie ogniem artyleryjskim osady na terytorium Armenii. Siiły etnicznych Ormian w Górskim Karbachu zakomunikowały, że wojska azerskie rozpoczęły nową ofensywę, po pięciu minutach od wejścia w życie porozumienia, zabijając dwóch cywilów.

Czytaj także:

Natomiast Azerbejdżan oświadczył, że siły nieprzyjaciela w Górskim Karabachu ostrzeliwują jego terytorium. Jedna osoba miała ponieść śmierć.

Obie strony konsekwentnie dementują twierdzenia drugiej. Associated Press cytuje wypowiedź azerskiego dyplomaty wysokiej rangi, który powiedział, że porozumienie o wstrzymaniu ognia nigdy naprawdę nie weszło w życie.

konflikt PAP 1200.jpg
Sabak: obie strony oskarżają się o atakowanie celów cywilnych

W walkach obie strony ponoszą straty w ludziach, są też zabici i ranni wśród ludności cywilnej. Każda ze stron konfliktu twierdzi jednak, że "wyeliminowała tysiące żołnierzy wroga".

Zdaniem ekspertów trudno jest określić dokładny bilans ofiar konfliktu ze względu na działania dezinformacyjne obu stron i brak niezależnych obserwatorów oraz dziennikarzy w regionie.

Konflikt o Górski Karabac

Górski Karabach to kontrolowana i zamieszkana przez etnicznych Ormian enklawa na terytorium Azerbejdżanu. Azerbejdżan, wspierany jawnie przez Turcję, dąży do jego opanowania - do czego nie chce dopuścić Armenia.

Rosja wystąpiła w roli pośrednika i rozjemcy jako, że Armenia i Azerbejdżan wchodziły niegdyś w skład byłego ZSRS.

27 września doszło do wznowienia konfliktu o ten region. Azerbejdżan rozpoczął ostrzał ormiańskich osad, twierdząc, że wcześniej doszło do prowokacji ze strony zamieszkujących Górski Karabach Ormian.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 r. i pochłonął dotychczas ok. 30 tys. ofiar śmiertelnych.

***

Między Azerbejdżanem i Armenią panuje kruche zawieszenie broni od czasu wojny z lat 90. o Górski Karabach (opr. Maciej Zieliński/PAP) Między Azerbejdżanem i Armenią panuje kruche zawieszenie broni od czasu wojny z lat 90. o Górski Karabach (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Talaga: Turcja może być skutecznym mediatorem w konflikcie o Górski Karabach

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 21:12
- Skutecznym mediatorem może być ktoś, kto ma realny wpływ przynajmniej na jedną stronę konfliktu, a kimś takim jest właśnie Turcja. Jeśli poprosi Azerbejdżan o wstrzymanie działań zbrojnych, to on to zrobi - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Fundacji Warsaw Enterprise Institute. Gościem audycji była także dr Agnieszka Bryc z UMK. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walki o Górski Karabach. W ostrzale ranni zostali dziennikarze

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 18:15
W Górskim Karabachu rannych zostało trzech dziennikarzy. Do zdarzenia doszło w miejscowości Szusza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin zaprosił do Moskwy szefów MSZ Armenii i Azerbejdżanu. Wzywa do zaprzestania konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 04:50
Prezydent Rosji Władimir Putin zaprosił do Moskwy ministrów spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu. Tematem rozmów ma być sytuacja w Górskim Karabachu. Do spotkania ma dojść jeszcze dziś.
rozwiń zwiń