Para prezydencka uda się w niedzielę z wizytą na Ukrainę

2020-10-10, 09:07

Para prezydencka uda się w niedzielę z wizytą na Ukrainę
Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie pierwszej damy . Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Prezydent spotka się z najwyższymi władzami Ukrainy oraz odwiedzi Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni. W Odessie w jego obecności zostaną podpisane porozumienia gospodarcze.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że wizyta pary prezydenckiej na Ukrainie rozpocznie się w niedzielę wieczorem od udziału w uroczystościach z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem. Jak przekazała Ambasada RP w Kijowie, zaplanowano też złożenie symbolicznego koszyka z kłosami pszenicy przed pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 i zapalenie świec przed krzyżem bohaterów Niebiańskiej Sotni (ludzi, którzy zginęli podczas rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 r. na Ukrainie).

Powiązany Artykuł

EN_01446935_0028-12.jpg
"Karawana konsularnych samochodów". Polscy dyplomaci opuszczają Białoruś

Prezydent miał uczcić ofiary zbrodni katyńskiej i odwiedzić Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni w kwietniu, jednak - jak powiedział Szczerski - ze względy na restrykcje dot. pandemii koronawirusa, które wtedy obowiązywały, do wizyty nie doszło. - Prezydent chce tę powinność zrealizować teraz. Rozpoczynamy więc wizytę na Ukrainie od odwiedzenia cmentarza w Bykowni pod Kijowem, gdzie leżą ofiary zbrodni katyńskiej, ale także polskie i ukraińskie ofiary zbrodni NKWD - powiedział Szczerski.

Spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim

Na poniedziałek zaplanowana jest polityczna część wizyty. Andrzej Duda spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem. Szczerski poinformował, że rozmowy będą dotyczyć współpracy dwustronnej, aspiracji euroatlantyckich Ukrainy oraz kwestii regionu, w tym aktualnej sytuacji na Białorusi. - Ukraina i Białoruś dziś są elementami niestabilnymi na mapie bezpieczeństwa europejskiego i ważne, by na te tematy rozmawiać - powiedział Szczerski.

Tematem rozmów - jak podał Szczerski - mają być też kwestie historyczne. Prezydentowi podczas wizyty będzie towarzyszyć prezes IPN Jarosław Szarek i - jak dodał - będzie to okazja do spotkania szefów IPN Polski i Ukrainy, Jarosława Szarka i Antona Drobowycza. - To będzie pierwsze takie spotkanie w czasie kadencji prezydenta Zełenskiego - powiedział prezydencki minister.

Czytaj także:

Trzeci dzień wizyty

Wtorek, czyli trzeci dzień wizyty - poświęcony zostanie kwestiom gospodarczym. - Ta część wizyty będzie realizowana Kijowie oraz w Odessie - poinformował Szczerski. W obecności prezydenta zostaną podpisane dwa porozumienia gospodarcze.

- Po pierwsze umowa PGNiG, która otwiera drogę polskiej spółce do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie. Podpisanie tej umowy to będzie bardzo ważne otwarcie takiej właśnie możliwości w porozumieniu między PGNiG a aktywami państwowymi Ukrainy. Następnie PGNiG będzie sprawdzało opłacalność formy tego uczestnictwa własnościowego - powiedział Szczerski.

Powiązany Artykuł

Pokojowa Nagroda Nobla 1200 PAP.jpg
"Praca Programu została doceniona". Prezydent o pokojowej Nagrodzie Nobla

Druga umowa będzie dotyczyła współpracy pomiędzy portem w Odessie i portem w Gdańsku. Szczerski poinformował, że prezydentowi będzie towarzyszył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Chodzi zarówno o tranzyt drogowy, ale także o koleje i porty; chcemy to wszystko razem spiąć. To jest też element strategii prezydenta Dudy budowania spójności infrastrukturalnej na osi Północ-Południe w naszej części Europy - powiedział Szczerski. Budowaniu tej spójności - jak zaznaczył - służy Inicjatywa Trójmorza.

- Ukraina jako kraj będący poza UE nie może w pełni uczestniczyć w Inicjatywie Trójmorza, bo ona jest ograniczona do krajów członkowskich. Dlatego poprzez dwustronne umowy dokładamy ten element ukraiński do szerszej koncepcji współpracy w naszym regionie - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Odsłonięcie pomnika w Kijowie

Podczas wizyty w Kijowie prezydent odsłoni pomnik Anny Walentynowicz, który stanie przed polską ambasadą. Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku w miejscowości Równe na Ukrainie; zginęła w 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Prezydenci Duda i Zełenski złożą też wieńce pod tablicą w Odessie upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 10. rocznicę jego śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Twitter/AS

Polecane

Wróć do strony głównej