X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Badanie: hospitalizowani pacjenci z COVID-19 są młodsi i zdrowsi niż pacjenci z grypą

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 06:39
Pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 częściej są mężczyznami, osobami młodszymi, mają mniej chorób współistniejących oraz zażywają mniej leków niż pacjenci hospitalizowani z powodu grypy - wskazują autorzy międzynarodowego badania.
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr.Foto: Shutterstock.com / SARATSTOCK

Badanie prowadzili naukowcy z Observational Health Data Sciences and Informatics (OHDSI), koordynował je Uniwersytet Columbia (USA). Artykuł na ten temat ukazał się na łamach "Nature Communications" (https://www.nature.com/articles/s41467-020-18849-z).

pandemia_1200.jpg
32 powiaty i 6 miast w strefie czerwonej, reszta kraju w strefie żółtej. Tak będzie od soboty

Międzynarodowy charakter badania

Badanie miało charakter międzynarodowy - objęto nim ponad 34 tys. pacjentów z COVID-19 z trzech kontynentów. Jego celem było dostarczenie bardziej szczegółowych informacji na temat cech pacjentów cierpiących na chorobę koronawirusową, a także pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłej opieki nad osobami wymagającymi opieki szpitalnej.

Okazało się, że najczęściej pacjentami hospitalizowanymi z powodu COVID-19 byli mężczyźni (kobiety tylko w Korei Południowej) w wieku od 60 do 75 lat. Tymczasem z powodu grypy najczęściej do szpitali trafiały kobiety w dużo bardziej zaawansowanym wieku.

Wielu pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 miało inne schorzenia. Np. częstość występowania nadciśnienia wahała się u nich między 24 a 70 proc., cukrzycy między 13 a 43 proc., a astmy między 4 a 15 proc. (w zależności od źródła danych). Mimo tego w porównaniu z pacjentami hospitalizowanymi z powodu grypy w ostatnich kilku latach pacjenci covidowi byli w lepszym ogólnym stanie zdrowia. Także przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), choroby układu krążenia i demencja były częstsze wśród osób leczonych z powodu grypy niż COVID-19.

Czytaj także:

- To badanie pozwala nam lepiej zrozumieć profile pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 - mówił jeden z autorów publikacji Edward Burn. - Pomimo niedawnego dyskursu na temat rzekomego złego stanu zdrowia i ograniczonej oczekiwanej długości życia pacjentów z COVID-19, widzimy, że wcale nie są oni w gorszym stanie zdrowia niż ci, którzy są zwykle hospitalizowani z powodu grypy sezonowej. Przeciwnie: w wielu przypadkach są młodsi i zdrowsi. To dodatkowo podkreśla wysoki wskaźnik śmiertelności spowodowanej COVID-19 - dodał.

- Przeprowadzone w naszym badaniu porównanie COVID-19 z grypą, czyli opisanie podstawowych danych demograficznych, cech klinicznych, metod leczenia i wyników pacjentów z COVID-19 ogółem oraz z podziałem na płeć, wiek i choroby współistniejące, w znacznym stopniu wpłynie na proces podejmowania decyzji dotyczących zarządzania tą pandemią - podsumowali autorzy badania.

- A ochrona grup, o których wiadomo, że są podatne na grypę, może być użytecznym punktem wyjścia do zminimalizowania liczby przyjęć do szpitala z powodu COVID-19. Strategia taka wymaga jednak pewnego rozszerzenia, które odzwierciedli szczególne cechy osób, które obecnie są hospitalizowane z powodu COVID-19 - dodali.

kb

Czytaj także

Ponad połowa ozdrowieńców z COVID-19 cierpi na chroniczne zmęczenie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 11:27
Ponad połowa pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19, cierpi na chroniczne zmęczenie, wynika z najnowszego badania naukowców z irlandzkiego Trinity College.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy: przebyte w przeszłości przeziębienia mogą chronić przed COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 19:22
Sezonowe przeziębienia, które przebyło się w przeszłości, mogą chronić przed COVID-19 - wynika z badania przeprowadzonego na University of Rochester Medical Center (USA). To samo badanie sugeruje również, że odporność na COVID-19 prawdopodobnie potrwa długo - może nawet całe życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia koronawirusa we Francji. Alert najwyższego stopnia w pięciu miastach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 22:20
W pięciu francuskich miastach ogłoszono alert najwyższego stopnia w związku z sytuacją epidemiczną. Oznacza to wprowadzenie nowych restrykcji sanitarnych, które będą obowiązywały od soboty. Podobne ograniczenia wprowadzono kilka dni temu w Paryżu i Marsylii.
rozwiń zwiń