X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polityka zagraniczna USA okiem Trumpa i Bidena. Ekspert o tym, co łączy i dzieli obu kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 19:23
- W kwestii dyplomacji Joe Biden wierzy w sojusze i szeroką współpracę multilateralną. Donald Trump stawia z kolei na politykę opartą na własnym interesie narodowym i równoważeniu wpływów poszczególnych państw - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego
Prezydent USA Donald Trump i przewodniczący ChRL Xi Jinping
Prezydent USA Donald Trump i przewodniczący ChRL Xi JinpingFoto: AP/Associated Press/East News

Relacje z Chinami, Rosją i Unią Europejską. Podejście do sojuszy i organizacji międzynarodowych. Jest wiele obszarów w polityce zagranicznej USA, które różnią Donalda Trumpa i Joe Bidena. Paradoksalnie istnieją jednak kwestie, które niezależnie od tego, kto wygra wybory prezydenckie, raczej pozostaną bez zmian. O tym, co łączy i dzieli obu kandydatów, mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Artur Wróblewski, amerykanista w Uczelni Łazarskiego. 

- Po zwycięstwie John Biden prawdopodobnie nawiąże do spuścizny prezydenta Baracka Obamy, która była oparta na multilateralizmie. Chodzi o wiarę w szeroką międzynarodową współpracę, w sojusze, pakty i układy takie jak w przeszłości chociażby NAFTA czy Transatlantyckie Partnerstwo Pacyficzne. Podejście Donalda Trumpa charakteryzuje z kolei jednostronność oraz powrót do doktryny "Balance of Power". To polityka oparta na własnym interesie narodowym, na rozgrywaniu stron i równoważeniu wpływów jednych państw wzmacnianiem drugich - stwierdził Artur Wróblewski.

USA 1200 free.jpg
Głosy obywateli a głosy elektorskie. Wyjaśniamy system wyborczy USA

Ekspert dodał, że różnice te można zauważyć np. w kwestii polityki USA wobec Organizacji Narodów Zjednoczonych i NATO. - W czasie swojej kadencji Trump wycofał się z UNESCO, Rady Praw Człowieka i Światowej Organizacji Zdrowia. Joe Biden raczej nie będzie kontynuował takiego podejścia. Nie będzie atakował NATO i dyscyplinował członków za brak płatności. Tutaj raczej wszystko będzie się rozgrywało w przyjaznym tonie - stwierdził Artur Wróblewski.

Język dyplomacji, sprawa chińska i kubańska

Zapytany o styl prowadzenia polityki zagranicznej ekspert powiedział, że Joe Biden będzie raczej posługiwał się "językiem bardziej dyplomatycznym", a Donald Trump utrzyma swój ostry i bezpośredni ton. - To właśnie on rozwinął coś, co można nazwać "dyplomacją twitterową". Ważne decyzje dotyczące np. wyjścia USA ze Światowej Organizacji Zdrowia prezydent USA ogłaszał poprzez Twittera - przypomniał Artur Wróblewski.

youtube.com

W kwestii relacji z Chinami stwierdził, "że widoczne są zarówno podobieństwa, jak i różnice". - Joe Biden będzie chciał odejść od wojny celnej, ta bowiem i tak rzutuje później na ceny produktów w Stanach Zjednoczonych i na społeczeństwo amerykańskie. Jego propozycja to stworzenie koalicji państw demokratycznych, które będą starały się wywierać wpływ na zmianę zachowania Chińczyków w kierunku bardziej demokratycznym. Chodzi tu o kwestię związaną z poszanowaniem praw człowieka, zapędami na Morzu Południowochińskim, polityką wobec Tajwanu oraz sprawą stosowania nieuczciwych praktyk handlowych - powiedział.

east news biden trump 1200.jpg
Pierwsza debata prezydencka w USA. Irena Lasota: była bardzo "nieamerykańska"

Ekspert dodał też, że Joe Biden zasadniczo stara się pozyskać głosy młodych i robotników, ale również mniejszości. Mowa nie tylko o Afroamerykanach i Latynosach, ale także o mniejszości kubańskiej, np. na Florydzie. - Możemy więc spodziewać się powrotu do koncepcji z 2013, czyli reorganizacji relacji z Kubą - stwierdził Artur Wróblewski.

Relacje z Rosją i Unią Europejską bez zmian?

Ekspert zaznaczył, że zbieżności w wizji obu kandydatów należy upatrywać np. w kwestii relacji USA z Rosją. - Z powodu rzekomej ingerencji w wybory, sprawy Skripala i Nawalnego, Joe Biden raczej nie będzie zaczynał od resetu i nowego otwarcia z Rosją, tylko będzie za kontynuacją sankcji. Także w kwestii Nord Streamu 2 możemy spodziewać się tego, co obserwujemy obecnie. To będzie wizerunkowo źle wyglądać, jeśli po sprawie Nawalnego Biden pozwoli Rosjanom na dokończenie budowy tego projektu. Tym bardziej, że jest to konkurencja dla amerykańskiego LNG w tej części Europy - powiedział ekspert. 

Zapytany o relacje z Unią Europejska stwierdził, że dojdzie do zmiany związanej ze wspomnianym już multilateralizmem. - Joe Biden zapowiedział bowiem powrót do regularnych konsultacji i współpracy z Unią Europejską, tak samo jak z NATO. Tutaj też nie będzie wykorzystywał "języka dzielenia", którego używa czasami Trump - powiedział ekspert. 

Artur Wróblewski dodał, że drugim obszarem w kwestii współpracy z UE jest klimat. - Biden wyraził poparcie dla powrotu do układu paryskiego, związanego z unijnym "New Green Deal". Zapowiedział też wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii, redukcję gazów cieplarnianych o 28 proc. do roku 2025 i neutralność klimatyczną do roku 2050. To będzie kolejna oś współpracy z Europą - podsumował ekspert.

Karol Kozłowicz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak