X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W PE stanie wystawa poświęcona św. Maksymilianowi Kolbe? Patryk Jaki złożył wniosek w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 15:21
Patryk Jaki, poseł do Parlamentu Europejskiego, ogłosił plany zorganizowania w budynku PE wystawy opowiadającej o życiu św. Maksymiliana Marii Kolbe.
Eurodeputowany PiS Patryk Jaki
Eurodeputowany PiS Patryk JakiFoto: Facebook / Patryk Jaki

"Złożyłem dziś wniosek o zgodę na wystawę w Parlamencie Europejskim o życiu świętego męczennika, polskiego franciszkanina Maksymiliana Kolbe. Zagłodzonego na śmierć przez Niemców. Twórcę wspaniałego klasztoru w Niepokalanowie" - oświadczył na Twitterze polityk.

W rozmowie z Polskim Radiem deputowany powiedział, że chciałby przybliżyć europosłom i urzędnikom tę postać i jej historię. - Został zagłodzony przez Niemców na śmierć dlatego, że na ochotnika zgłosił się, żeby przyjąć karę, która była przeznaczona dla innej osoby - powiedział Patryk Jaki.

- Ale oprócz tego to twórca wspaniałego klasztoru w Niepokalanowie. Dlatego to jest postać, którą warto pokazać - powiedział eurodeputowany. Patryk Jaki dodał, że ważny jest także kontekst historyczny. - Żeby może niektórzy się doedukowali, jaka była historia Polski. Jeżeli dziś w Parlamencie Europejskim wypomina się nam, że tutaj jest jakiś totalitarny reżim, to może warto przypomnieć, jak wyglądał totalitarny reżim i kto był sprawcą, a kto był ofiarą - podkreślił.

Misjonarz, męczennik, święty


Posłuchaj
00:31 jaki.mp3 Patryk Jaki o wystawie nt. Maksymiliana Kolbe w Parlamencie Europejskim (IAR)

 

Maksymilian Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli koło Łodzi. W 1907 r. wstąpili do małego seminarium franciszkanów konwentualnych we Lwowie. Po zakończeniu nauki w gimnazjum, w roku 1912, przełożeni wysłali go na dalsze studia do Krakowa.

kolbe1200.jpg
Maksymilian Maria Kolbe - ostatnia droga świętego

Jednakże jeszcze w tym samym roku w październiku wraz z sześcioma współbraćmi został skierowany do Rzymu, gdzie zamieszkał w międzynarodowym kolegium franciszkańskim Seraphicum przy Via San Teodoro. Równocześnie uczęszczał na papieski uniwersytet Gregorianum. Studia filozoficzne (1912-1915), jak i teologiczne (1915-1919) uwieńczył dwoma doktoratami. 

Czytaj także:

W roku 1927, dzięki darowiźnie księcia Druckiego-Lubeckiego, o. Maksymilian założył w Teresinie pod Warszawą klasztor poświęcony NMP, który nazwał Niepokalanowem. Trzy lata później, niespodziewanie dla wszystkich, ojciec Kolbe opuścił Niepokalanów i w towarzystwie czterech współbraci udał się na misję do Japonii. W 1936 r. o. Maksymilian powrócił do kraju na kapitułę prowincjalną, na której został ponownie wybrany gwardianem Niepokalanowa.

Tuż po wybuchu wojny, 19 września 1939 r., Niemcy przystąpili do likwidacji Niepokalanowa. Wraz z o. Maksymilianem aresztowano jeszcze kilku braci, którzy zostali deportowani do obozu Auschwitz, skąd wywieziono ich do Ostrzeszowa. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - 8 grudnia - nastąpiło zwolnienie z obozu. Ojciec Kolbe natychmiast powrócił do Niepokalanowa. Zreorganizował klasztor, czyniąc z niego obóz dla uchodźców. Wkrótce znalazło w nim schronienie ponad 3 000 osób wysiedlonych z okolic Poznania, wśród których było ok. 1 500 Żydów. 17 lutego 1941 r. został ponownie aresztowany przez gestapo. Osadzono go na Pawiaku, a stamtąd 28 maja przewieziono do Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16 670.

Pod koniec lipca 1941 r. z obozu uciekł jeden z więźniów. W odwecie dziesięciu więźniów z jego bloku zostało skazanych na śmierć w bunkrze głodowym. Wśród wyczytanych znalazł się Franciszek Gajowniczek, który błagał o litość, nie chciał umierać, miał bowiem żonę i dzieci. Z szeregu wystąpił wtedy ojciec Kolbe i dobrowolnie zgłosił się na śmierć za współwięźnia. Kierownik obozu zgodził się na zamianę. Po dwóch tygodniach konania o. Maksymilian oraz trzech innych więźniów, którzy przeżyli dwa tygodnie w bunkrze, zostali dobici zastrzykiem fenolu.

10 października 1982 roku Jan Paweł II kanonizował o. Maksymiliana Kolbe jako męczennika.

kb, harmeze.franciszkanie.pl/IAR

Czytaj także

"Podeptanie człowieczeństwa". 41 lat temu Jan Paweł II odwiedził obóz zagłady Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 15:18
- Pragniemy ogarnąć uczuciem najgłębszej czci każde z tych zwycięstw, każdy przejaw człowieczeństwa, które było zaprzeczeniem systemu systematycznego zaprzeczenia człowieczeństwa. Na miejscu tak straszliwego podeptania człowieczeństwa, godności ludzkiej - zwycięstwo człowieka! – te słowa wygłosił Ojciec Święty na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz Birkenau.
rozwiń zwiń