X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Słowacja i Czechy zaostrzają przepisy. Wprowadzają stan wyjątkowy z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 17:08
Rząd Słowacji ze względu na wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 podjął decyzję o wprowadzeniu od 1 października stanu wyjątkowego, który ma obowiązywać przez 45 dni. Czechy również wprowadzą stan wyjątkowy, który zacznie obowiązywać 5 października i potrwa 30 dni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: JDzacovsky/shutterstock

Na wniosek czeskiego ministra zdrowia Romana Prymuli państwo wprowadzi 30-dniowy stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał od 5 października. Władze Słowacji zdecydowały się na 45-dniowy stan wyjątkowy, który rozpocznie się już w czwartek.

szpital covid pap 1200.jpg
W kolejnych krajach padają dobowe rekordy zakażeń. Świat walczy z pandemią

Kroki te wraz z dodatkowymi restrykcjami mają ograniczyć liczbę nowych zakażeń koronawirusem w tych krajach oraz wspomóc system ochrony zdrowia, który staje się niewydolny.

Czechy walczą z koronawirusem

W Czechach regulacje mają m.in. umożliwić skuteczne zarządzanie systemem służby zdrowia, szczególnie szpitalami, w czasie kryzysu. Ministerstwo będzie mogło, na przykład skierować do pracy w szpitalach studentów medycyny lub sanitariuszy i lekarzy wojskowych.

Premier Czech Andrej Babisz, informując posłów o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, podkreślił, że tworzy on jedynie ramy prawne dla ewentualnych regulacji i nie ma na celu ograniczania praw obywatelskich.

Ograniczenia wchodzące w życie w tym samym czasie, co stan wyjątkowy, dotyczą limitów uczestników imprez sportowych, kulturalnych i społecznych. W szkołach średnich ma zostać wprowadzone nauczanie zdalne. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której jedna zakażona osoba zakazi mniej niż jedną osobę.

Na Słowacji też stan wyjątkowy

Na Słowacji w stanie wyjątkowym państwo może ograniczyć podstawowe prawa i wolności obywatelskie "w niezbędnym zakresie i na niezbędny czas". Wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z pandemią SARS-CoV-2 zalecił rządowi centralny zespół kryzysowy.

Zdaniem słowackich mediów stan wyjątkowy umożliwia ograniczenie przemieszczania się obywateli lub wjazdu na konkretne terytorium. Możliwe jest też wprowadzenie zakazu zgromadzeń.

Słowacki minister zdrowia Marek Krajczi powiedział, że "stan wyjątkowy ułatwiłby zakup niezbędnego wyposażenia ochronnego, a także, w razie potrzeby, przesuwanie pracowników służby zdrowia między poszczególnymi regionami, nawet bez ich zgody".

NÚDZOVÝ STAV SCHVÁLENÝ ... zatiaľ na 45 dní od 1. októbra, t.j. uvidíme, ako sa nám prejavia cestovačky cez Dušičky a...

Opublikowany przez Igora Matovica Środa, 30 września 2020


Oprócz ogłoszenia stanu wyjątkowego władze Słowacji zaostrzyły ograniczenia, związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Od czwartku w całym kraju wróci obowiązek noszenia maseczek poza budynkami, jeżeli nie można utrzymać odległości co najmniej dwóch metrów od drugiej osoby. Wyjątkiem są osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym. Maseczki będą także obowiązkowe dla uczniów starszych klas, a także wewnątrz budynków.

Premier Słowacji, Igor Matovicz ogłosił także, że w imprezach masowych będzie mogło brać udział maksymalnie 50 osób. Ograniczenie dotyczy wydarzeń sportowych, kulturalnych, społecznych i kościelnych.

Czytaj także:

W środę ministerstwo zdrowia Słowacji opublikowało dane, dotyczące wtorkowych wzrostów zakażeń. Przybyło rekordowych 567 nowych przypadków i zanotowano trzy nowe zgony.

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejny komisarz UE objęty kwarantanną. Frans Timmermans czeka na wynik testu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 09:44
Kolejny komisarz objęty kwarantanną. Tym razem Frans Timmermans miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. W ubiegłym tygodniu także wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zdecydował się na samoizolację, bo jedna z osób, z którą się spotkał, została zakażona COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po powrocie z Polski na Litwę obowiązkowa kwarantanna

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 15:42
Po powrocie na Litwie z Polski, a także Niemiec, Estonii, Islandii i San Marino od poniedziałku obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna, gdyż w ciągu ostatnich 14 dni liczba zakażeń koronawirusem w tych krajach przekroczyła 25 przypadków na 100 tys. osób.
rozwiń zwiń