X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W kolejnych krajach padają dobowe rekordy zakażeń. Świat walczy z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 13:40
We Włoszech od ośmiu tygodni notuje się "powolne i stopniowe" pogorszenie epidemii SARS-CoV-2, co odbija się na większym obciążeniu służby zdrowia - podkreślono we wspólnym raporcie Ministerstwa Zdrowia i krajowego Instytutu Zdrowia. Kolejne dobowe rekordy zakażeń padły m.in. w Danii, Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

981 tysięcy ofiar śmiertelnych i ponad 32 miliony zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

laboratorium covid 1200.jpg
Ważne badania nad koronawirusem. W zespole są polscy naukowcy
Posłuchaj
00:46 Korona świat cegła IAR.mp3 Pandemia COVID-19 na świecie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

W Stanach Zjednoczonych, gdzie sytuacja jest najgorsza, liczba zakażeń przekroczyła właśnie 7 milionów. Do tej pory w USA na COVID-19 zmarło 207 tysięcy osób. Szybko rośnie też liczba nowych zachorowań w Ameryce Łacińskiej. W Meksyku liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 75 tysięcy. Po raz pierwszy od stu lat władze brazylijskiego Rio de Janeiro odwołały, planowany na luty, tradycyjny karnawał. Brazylia jest drugim na świecie krajem pod względem ofiar.

Druga fala wirusa przechodzi przez Europę. W Hiszpanii liczba zakażeń przekroczyła 700 tysięcy, a we Francji, gdzie nowych przypadków jest najwięcej, w szpitalach na COVID-19 leczonych jest teraz ponad 6 tysięcy osób, najwięcej od ponad dwóch tygodni.

W Iranie, najbardziej dotkniętym kraju Bliskiego Wschodu, zmarło ponad 25 tysięcy osób. W pobliskim Izraelu z kolei od tygodnia obowiązuje drugi lockdown, a władze właśnie jeszcze bardziej zaostrzyły restrykcje. Zamknięte będą niemal wszystkie prywatne firmy oraz większość synagog.

Tak relacjonowaliśmy kolejne zmagania świata w wirusem SARS-CoV-2. 

22:04

Łączna liczba przypadków zakażenia koronawirusem we Francji w piątek przekroczyła 500 tys. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 15 797 przypadków infekcji - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia.

Według danych ministerstwa zdrowia całkowita liczba potwierdzonych przypadków od początku pandemii wynosi obecnie 513 034.

Liczba osób, które zmarły w wyniku COVID-19, wzrosła w piątek o 150, do 31 661.

W czwartek odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków zakażenia - 16 096.

21:17

Papież Franciszek zaapelował w ONZ, by pandemia koronawirusa stała się okazją do zmian na świecie. Papież był jednym z kilkudziesięciu mówców, który wystąpił w czasie dorocznego szczytu ONZ w Nowym Jorku. Z powodu pandemii wszystkie przemówienia zostały wcześniej nagrane i odtworzone w sali obrad.

Franciszek mówił w wystąpieniu, że pandemia jest okazją, by ludzkość oddzieliła to, co ważne i potrzebne od rzeczy zbędnych. Podkreślał, że trudny czas można wykorzystać, by zmienić świat.

- To może być prawdziwa okazja do zmian, do przemyślenia naszego stylu życia i naszych systemów gospodarczych i społecznych. Te systemy jedynie zwiększają przepaść pomiędzy biednymi a bogatymi, co jest rezultatem niesprawiedliwej dystrybucji dóbr - mówił Franciszek.

20:57

We Włoszech od ośmiu tygodni notuje się "powolne i stopniowe" pogorszenie epidemii SARS-CoV-2, co odbija się na większym obciążeniu służby zdrowia - podkreślono we wspólnym raporcie Ministerstwa Zdrowia i krajowego Instytutu Zdrowia.

W raporcie z monitoringu epidemii prowadzonego od 14 do 22 września odnotowano, że we Włoszech jest łącznie 2868 aktywnych ognisk zakażeń, z których ponad 830 to nowe. Występują one w 102 ze 107 prowincji kraju.

W poprzednim analizowanym tygodniu ognisk koronawirusa było 2397.

20:16

Ostatnia doba przyniosła jedną z najwyższych liczb nowych zakażeń od początku epidemii koronawirusa w Hiszpanii. Między czwartkiem a piątkiem zanotowano ich ponad 12,2 tys. Z kolei w Portugalii w tym czasie potwierdzono 899 nowych infekcji.

Jak poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia Hiszpanii, podczas ostatniej doby zmarło z powodu koronawirusem 114 osób, a zakażeniu uległo 12 272. W dalszym ciągu najwięcej infekcji notowanych jest w aglomeracji stołecznej, w Katalonii oraz w Andaluzji.

Resort zdrowia sprecyzował, że do piątkowego popołudnia w Hiszpanii w wyniku zakażenia koronawirusem zmarły łącznie 31 232 osoby, a ponad 716 tys. zostało zakażonych.

19:54

W Danii potwierdzono w piątek 678 nowych przypadków koronawirusa. Jest to największy dobowy wzrost zakażeń od początku pandemii w tym kraju. W związku z trudną sytuacją rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązywania restrykcji.

Jak poinformował duński Instytut ds. chorób zakaźnych (SSI), liczba osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem wynosi 101, w tym 25 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii. To największa liczba chorych potrzebujących opieki medycznej od czerwca.

W piątek w Danii zmarły dwie kolejne osoby zakażone koronawirusem, łączny bilans ofiar śmiertelnych to 647.

19:32

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 6874 nowe zakażenia koronawirusem, co oznacza nowy dobowy rekord od początku epidemii - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd. Zarejestrowano też 34 zgony z powodu Covid-19.

To drugi z rzędu dzień z rekordową liczbą wykrytych zakażeń. W bilansie z czwartku było ich o 240 mniej. Zarazem jest to trzeci kolejny dzień, gdy ich liczba przekracza 6000, co do tej pory się nie zdarzyło.

19:00

Czeski minister zdrowia Roman Prymula powiedział w piątek, że wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 w stosunku do ubiegłego tygodnia zmalał. Liczba R (wskazująca, ile osób może zarazić jeden chory) zmalała z 1,6 do 1,4. Prymula zapowiedział ogłoszenie po weekendzie nowych ograniczeń.

Minister zdrowia nie ujawnił szczegółów ograniczeń. Mają dotyczyć liczby osób uczestniczących w różnych spotkaniach i imprezach, związanych z aktywnością w czasie wolnym. Zdaniem ministra, który jest także epidemiologiem, do największej liczby zakażeń dochodzi podczas spotkań towarzyskich. Prymula nie chce jednak dalszego ograniczania działalności restauracji lub barów, które teraz muszą być zamykane o godz. 22.

Nowe ograniczenia minister ma przedstawić w przyszłym tygodniu, po uzgodnieniach z innymi resortami.

18:36

Rekordową od zakończenia narodowej kwarantanny we Włoszech liczbę 1912 nowych zakażeń koronawirusem zanotowano w piątek. Na COVID-19 zmarło następnych 20 osób - podało Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba zgonów wzrosła do 35 801.

Dzień wcześniej informowano o ponad 1780 nowych przypadkach wirusa.

Także dobowa liczba wykonanych testów pozostaje na rekordowym poziomie ponad 107 tysięcy.

18:21

W wyniku zakażenia koronawirusem w Hiszpanii od marca zmarło 357 osób konsekrowanych, zarówno księży, braci zakonnych, jak i zakonnic - wynika z opublikowanych w piątek statystyk Hiszpańskiej Konferencji Życia Konsekrowanego (Confer).

Według danych instytucji współpracującej z Konferencją Episkopatu Hiszpanii (CEE) śmiertelne ofiary COVID-19 należały ogółem do 73 zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń katolickich.

Z szacunków Confer wynika, że zdecydowana większość ofiar koronawirusa wśród osób konsekrowanych w Hiszpanii miała powyżej 65 lat.

18:08

W Holandii zarejestrowano w piątek 2777 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jest to najwyższa liczba nowych infekcji od początku pandemii w tym kraju - podały władze resortu zdrowia.

Od połowy września prawie każdego dnia dobowa zarejestrowanych zakażeń osiąga rekordowy poziom. Poprzednią najwyższą liczbę infekcji zarejestrowano w czwartek - 2544, a dzień wcześniej - 2357.

Od końca sierpnia w kraju znacznie wzrosła liczba infekcji.

17:33

W Indonezji odnotowano w piątek rekordową liczbę 4823 nowych zakażeń koronawirusem. To już trzeci dzień z rzędu wzrostu infekcji, a ich epicentrum jest w stołecznej Dżakarcie. Do tej pory w kraju tym SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 266 845 osób.

Od wybuchu pandemii w Indonezji stwierdzono 10 218 zgonów w związku z Covid-19, w tym 113 w piątek. Jest to największy wskaźnik śmiertelności pod tym względem w Azji Południowo-Wschodniej.

Więcej zakażeń - 299 361 - wykryto dotąd na Filipinach, w tym 2630 w piątek. Tego dnia w związku z Covid-19 zmarło tam 69 osób; to najwięcej zgonów od sześciu dni. Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się tym samym do 5196. W sumie wyzdrowiało 231 928 osób.

Jak dotąd 356 767 zakażeń wykryto w Bangladeszu, a 5093 osoby zmarły.

17:01

Niektórzy berlińscy studenci przyjadą na uniwersytety, inni będą brali udział w seminariach i wykładach online z domu. Będzie to wyzwanie logistyczne dla studentów i kadry nauczycielskiej - pisze portal RBB.

Hans-Ulrich Heiss, profesor informatyki, odpowiedzialny za kwestie edukacji, cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie (TU Berlin) zapewnia, że na uczelni wszystko jest przygotowane zgodnie z wymogami reżimu koronawirusowego. Jak na wszystkich uniwersytetach w Berlinie i Brandenburgii, szczególnie pierwszy semestr powinien odbyć się na uniwersytecie - uważa Heiss. 

Również seminaria w laboratoriach będą się odbywać na miejscu.

16:33

Wraz z wybuchem epidemii koronawirusa w Portugalii drastycznie wzrosła liczba osób zadłużonych u głównego dostawcy energii elektrycznej i gazu ziemnego, spółki EDP.

Od marca średnio około 440 gospodarstw domowych dziennie wnioskuje o odroczenie spłaty rachunków za energię. Jak oszacował dziennik "Jornal de Noticias", ze statystyk EDP wynika, że między marcem a sierpniem wpłynęło do tej spółki ponad 78 tys. wniosków dotyczących późniejszej spłaty rachunków.

15:55

Policja w Hongkongu odmówiła w piątek wydania zgody na prodemokratyczny marsz w święto narodowe 1 października, uzasadniając to pandemią koronawirusa i obawami o bezpieczeństwo. Organizatorzy zapowiadają apelację – podała publiczna hongkońska stacja RTHK.

Jednym z głównych postulatów tegorocznego marszu miało być umożliwienie powrotu do Hongkongu 12 działaczom zatrzymanym w ubiegłym miesiącu przez władze Chin kontynentalnych, rzekomo w czasie próby ucieczki motorówką na Tajwan. Są podejrzani o nielegalne przekroczenie granicy.

15:06

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn zapowiada zaostrzenie kar za naruszenie dyscypliny sanitarnej. Szef resortu udzielił wywiadu telewizji ARD. W niemieckich mediach ponownie rozgorzała dyskusja o skali ograniczeń, wprowadzanych w związku z pandemią koronawirusa.

W rozmowie z telewizyjną jedynką minister Jens Spahn poinformował, że rząd federalny zamierza ściślej kontrolować to, czy mieszkańcy przestrzegają restrykcyjnych przepisów.

- Ludzie nie zakażają się w szkołach lub w pracy, lecz na prywatnych imprezach, gdzie nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa sanitarnego - twierdzi minister zdrowia.

Jak dodaje, za łamanie restrykcyjnych przepisów trzeba się liczyć z wysokimi karami pieniężnymi do kilkuset euro.

14:41

Ukraiński rząd nie będzie przedłużać obowiązującego do 28 września zakazu wjazdu dla cudzoziemców - twierdzą ukraińskie media, powołując się na źródła we władzach. Zakaz wprowadzono w związku z pandemią COVID-19.

Według portalu Europejska Prawda od 29 września zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące zasad wjazdu dla obcokrajowców. Serwis podkreśla, że nie wiadomo, kiedy rząd podejmie ostateczną decyzję w sprawie otwarcia granic, ale jest co do tego zgoda w kierownictwie. O takich planach rządu piszą też portal RBK-Ukraina i agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródła.

Najpewniej obcokrajowców będą obowiązywać takie same regulacje jak Ukraińców przyjeżdżających z zagranicy - pisze Europejska Prawda. Obecne zasady są uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju, z którego podróżuje obywatel Ukrainy.

14:20

W Indiach piąty dzień z rzędu liczba nowych infekcji utrzymuje się poniżej 90 tys. 16 września odnotowano rekordowe 97 894 przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

Jak przekazało ministerstwo zdrowia, od wybuchu pandemii koronawirusa liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła do 5,8 mln. Kolejne 1141 osób zmarło, zwiększając ogólny bilans ofiar śmiertelnych w związku z COVID-19 do 92 290.

13:48

Państwowy Instytut Statystyki i Studiów Ekonomicznych (INSEE) podał w piątek, że dług całego sektora finansów publicznych we Francji wzrósł na koniec czerwca do 114,1 proc. PKB. To największy kwartalny wzrost długu publicznego, odkąd INSEE publikuje te dane.


W porównaniu do poprzedniego kwartału francuski dług publiczny w rozumieniu unijnym, czyli dług całego sektora finansów publicznych, wzrósł o 199,9 mld euro. Na koniec czerwca wyniósł on 2638,3 mld euro, co oznacza wzrost o 12,7 pkt proc. w porównaniu do stanu na koniec marca.


W związku z kryzysem COVID-19 i wydatkami publicznymi rząd oczekuje w tym roku wzrostu długu całego sektora finansów publicznych do 117,5 proc. PKB.

13:27

Słowacja zanotowała w czwartek kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Stwierdzono 419 nowych przypadków - poinformował w piątek na Facebooku premier Igor Matovicz. I napisał: "Zepsuliśmy to sobie". Poprzednią rekordową liczbę – 360 przypadków - wykryto w środę. Do tej pory na tę chorobę zmarło w tym kraju 41 osób.

13:18

Szef Rady Europejskiej ma negatywny wynik testu na koronawirusa - poinformował jego rzecznik. Dodał, że Charles Michel już nie jest objęty kwarantanną i kontynuuje przygotowania do nadzwyczajnego, unijnego szczytu, który odbędzie się w przyszłym tygodniu, 1 i 2 października w Brukseli.


Szczyt miał się odbyć w tym tygodniu, ale ponieważ jeden z oficerów ochrony szefa Rady został zakażony koronawirusem, Charles Michel musiał poddać się kwarantannie i zrobić test. Dziś, po otrzymaniu informacji, że wynik jest negatywny, powrócił do pracy.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Fot. PAP/EPA/ARIS OIKONOMOU / POOL Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Fot. PAP/EPA/ARIS OIKONOMOU / POOL
13:10

Do końca roku możliwości produkcji szczepionek przeciw COVID-19 w Chinach wzrosną do 610 mln, a w przyszłym roku do miliarda dawek rocznie – takie prognozy przedstawił w piątek urzędnik chińskiej państwowej komisji zdrowia Zheng Zhongwei.


Państwowa chińska telewizja CCTV podała w ubiegłym tygodniu, że Chiny prowadzą obecnie próby kliniczne 11 potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi, z czego cztery specyfiki weszły już w trzecią fazę testów.

Zheng oświadczył również, że Chiny rozpoczęły w lipcu eksperymentalny program szczepień przy "poparciu i zrozumieniu" Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Mężczyzna w maseczce ochronnej jadący rowerem przez Szangaj. Fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI Mężczyzna w maseczce ochronnej jadący rowerem przez Szangaj. Fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
12:50

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii odnotowano 290 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a na Covid-19 zmarło sześć kolejnych osób - poinformował w piątek resort zdrowia tego kraju. To prawie dwukrotny wzrost liczby infekcji w porównaniu z poprzednią dobą.


Łączna liczba zarażonych od marca wynosi w Bułgarii 19 573, a ofiar śmiertelnych w związku z Covid-19 - 785.

12:50

Uroczystości sylwestrowe na Times Square w Nowym Jorku w tym roku będą miały niemal wyłącznie wirtualny przebieg z powodu koronawirusa. Wobec pandemii organizatorzy zapowiadają jeszcze ciekawsze niż zwykle atrakcje dla całego świata z wykorzystaniem technik cyfrowych.

12:49

Druga fala pandemii koronawirusa w Kanadzie już trwa – ostrzegł premier Kanady Justin Trudeau. W czwartek władze Quebecu zaapelowały o rezygnację z rodzinnych obiadów w Thanksgiving, zaś rząd Ontario przeznaczył dodatkowe środki na testy.


- Druga fala pandemii nie tyle się zaczyna, ile już trwa. Liczby są jasne. Kiedy 13 marca zarządzaliśmy stan wyjątkowy, mieliśmy 47 nowych przypadków zakażenia. Wczoraj mieliśmy ponad tysiąc nowych przypadków. Jesteśmy na początku jesieni, która może być znacznie gorsza niż wiosna - mówił Trudeau w telewizyjnym orędziu.

12:35

Przewodnicząca władz wspólnoty autonomicznej Madrytu Isabel Dias Ayuso zwróciła się do rządu Hiszpanii o udzielenie "pilnej pomocy" w walce z pandemią koronawirusa ze strony wojska, policji krajowej i Gwardii Cywilnej.


Wsparcie logistyczne ze strony wojska i sił bezpieczeństwa państwa zostanie udzielone na początku przyszłego tygodnia - podał w piątek dziennik "ABC". Opóźnienie wiąże się z możliwością rozszerzenia wkrótce stref objętych restrykcjami sanitarnymi w Madrycie, w tym ograniczeniem swobody przemieszczania się.

Policja w Madrycie tłumi protesty przeciwko lokalnym ograniczeniom związanym z rozwojem pandemii Policja w Madrycie tłumi protesty przeciwko lokalnym ograniczeniom związanym z rozwojem pandemii. Fot. PAP/EPA/Emilio Naranjo

Tymczasem rząd Hiszpanii zakazał w piątek przeprowadzenia madryckiej manifestacji osób negujących pandemię COVID-19. Miała ona odbyć się w sobotę w centrum stolicy. Gabinet Pedra Sancheza swoją decyzję uzasadnił m.in. nasileniem się przypadków zakażenia koronawirusem w aglomeracji Madrytu.

12:30
Posłuchaj
00:49 Francja korona IAR.mp3 We Francji zanotowano duży wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. Minionej doby stwierdzono ponad 16 tysięcy nowych przypadków - poinformowała Generalna Dyrekcja Zdrowia. Relacja Stefana Foltzera (IAR)
12:28

W ciągu minionej doby w Niemczech odnotowano 2153 przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował w piątek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło 15 osób.


Według RKI łączna liczba zakażeń w Niemczech wynosi obecnie 280 223, a zgonów - 9 443.

W centrum Monachium noszenie maseczek jest obowiązkowe. Fot. PAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS W centrum Monachium noszenie maseczek jest obowiązkowe. Fot. PAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS
12:25

W Słowenii odnotowano w ciągu minionej doby 192 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował rząd tego państwa na Twitterze. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń w Słowenii od początku epidemii. Od czwartku w kraju przeprowadzono łącznie 3645 testów.


Całkowita liczba zakażeń koronawirusem w liczącym ponad 2 mln mieszkańców kraju nieznacznie przekracza 5 tys. Z powodu Covid-19 zmarło tam dotychczas 145 osób.

12:25

Na Ukrainie w czwartek wykryto 3565 zakażeń koronawirusem, 70 zainfekowanych osób zmarło, a 1675 wyzdrowiało - poinformował w piątek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 742 osoby hospitalizowano.


Ogółem od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono na Ukrainie u 191 671 osób, zmarło 3827 chorych, a wyzdrowiało 85 133 pacjentów. Jest obecnie 102 711 aktywnych przypadków SARS-CoV-2.

12:24

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 2913 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa. To drugi najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii w tym kraju. Łącznie w Czechach zakaziły się 58 374 osoby.

12:23

Dziewięcioro chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Wykryto 927 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowano w piątek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii SARS-CoV-2.


Od początku pandemii stwierdzono na Węgrzech 22 127 zakażeń koronawirusem. 718 chorych na COVID-19 zmarło, a prawie 5 tys. wyzdrowiało.

12:21

Władze miasta Qingdao na wschodnim wybrzeżu Chin poinformowały o wykryciu koronawirusa na opakowaniach importowanych owoców morza – podały w piątek miejscowe media. Wśród pracowników firmy importującej potwierdzono dwa bezobjawowe zakażenia patogenem.

12:20

Władze Moskwy opublikowały rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa epidemicznego. Mer stolicy Siergiej Sobianin chce, aby osoby starsze ograniczyły kontakty, a firmy ponownie wysłały część swoich pracowników do domów.

Posłuchaj
00:49 Mer Moskwy IAR.mp3 W Moskwie zaostrzenie rygorów bezpieczeństwa sanitarnego. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

W Rosji zanotowano gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby lekarze zdiagnozowali ponad 7 200 nowych przypadków. W samej Moskwie było ich 1560. To największy wzrost od trzech miesięcy. Łącznie, od początku pandemii zmarło w Rosji ponad 20 tysięcy chorych na COVID-19.

Posłuchaj
00:43 Rosja Covid IAR.mp3 Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem w Rosji. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
12:14

Za ciężki przebieg COVID-19 mogą być odpowiedzialne wrodzone defekty odpowiedzi immunologicznej – szczególnie dotyczące interferonu typu I. Wskazują na to badania międzynarodowego zespołu z udziałem polskich naukowców. Pierwsze wyniki ukazały się w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science".


IAR/PAP, twitter.com, jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Balans między ochroną zdrowia a gospodarki". Premier o walce V4 z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 14:34
Premierzy Polski, Czech i Węgier deklarują, że chcą uniknąć nowego lockdownu związanego z pandemią koronawirusa. Mówił o tym w Brukseli szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większość mieszkańców Nowego Jorku ma objawy lęku i depresji. To skutek pandemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 06:45
Pandemia koronawirusa sieje emocjonalne spustoszenie wśród nowojorczyków. Według ostatniego sondażu miejskiego Departamentu Zdrowia dotknęło to 80 proc. społeczności Nowego Jorku.
rozwiń zwiń