X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Głos Nienarodzonych". Papież Franciszek pobłogosławił dzwon z Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 11:47
Papież Franciszek pobłogosławił w środę podczas audiencji generalnej polski dzwon noszący imię "Głos Nienarodzonych". Przywiozła go delegacja fundacji Życiu Tak z Podkarpacia. Papież wyraził pragnienie, by głos dzwonu budził sumienia w Polsce i na świecie.
Audiencja generalna
Audiencja generalnaFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Zwracając się do Polaków w czasie audiencji na dziedzińcu świętego Damazego w Watykanie Franciszek powiedział: Dzwon "będzie towarzyszył wydarzeniom mającym na celu przypominanie o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci".

east news papież watykan 1200.jpg
Papież: poświęcając się Słowu Bożemu i pomocy bliźnim doświadczymy bożej wdzięczności

- Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy dawca życia błogosławi Wam i Waszym rodzinom - dodał papież, patrząc na ważący prawie tonę dzwon ustawiony na dziedzińcu. Następnie pobłogosławił go.

Obrona życia poczętego

Dzwon powstał w pracowni ludwisarskiej w Przemyślu.

pixabay papież franciszek free 1200.jpg
Papież: aborcja nie może być prawem człowieka, obrona życia to absolutny obowiązek

Bogdan Romaniuk z Fundacji Życiu Tak imienia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny poinformował PAP, że dzwon będzie towarzyszył marszom i innym przedsięwzięciom propagującym obronę życia poczętego w Polsce i na świecie. Dzwon będzie przechowywany w Kolegiacie Kolbuszowskiej na Podkarpaciu.

Odpowiedzialność każdego człowieka

Wcześniej, w kolejnej katechezie na temat pandemii, papież powiedział, że po to, aby wyjść lepszymi z obecnego kryzysu sanitarnego, społecznego, politycznego i gospodarczego "każdy jest wezwany do podjęcia swojej cząstki odpowiedzialności".

Czytaj także:- Musimy zareagować nie tylko jako poszczególne osoby, ale także jako społeczność - zaznaczył Franciszek.

papież Franciszek niedziela miłosierdzia bożego PAP-1200.jpg
Papież: w dobie pandemii grozi nam jeszcze wirus obojętnego egoizmu

Odnotował, że wiele osób i grup nie może uczestniczyć w procesie odbudowy i wychodzenia z kryzysu, bo są "spychane na margines, wykluczane i ignorowane", "ekonomicznie i politycznie tłamszone".

- Gdzie indziej, zwłaszcza w świecie zachodnim wielu tłumi w sobie własne przekonania etyczne czy religijne. Ale tak nie można wyjść z kryzysu albo, tak czy inaczej, nie można z niego wyjść lepszym - ocenił.

Wysłuchać ludzi

Papież mówił, że aby uzdrowić i odnowić narody po pandemii, należy zastosować zasadę pomocniczości, która posiada "podwójną dynamikę: odgórną i oddolną". Tłumacząc ją, podkreślił, że kiedy jednostki nie są w stanie osiągnąć podstawowych celów, wtedy potrzebna jest interwencja państwa, by zapewnić im niezbędne środki do życia.

Z drugiej jednak strony rządzący muszą respektować niższe warstwy - dodał papież. Obecnie, jak odnotował, bardziej słucha się wielkich firm finansowych niż ludzi i tych, którzy poruszają realną gospodarkę.

- Pomyślmy też o sposobie leczenia wirusa; bardziej słucha się wielkich koncernów farmaceutycznych niż pracowników medycznych, zaangażowanych na pierwszej linii w szpitalach czy obozach dla uchodźców. To nie jest właściwa droga - oświadczył Franciszek. Jego zdaniem "brak poszanowania dla zasady pomocniczości rozprzestrzenił się jak wirus".

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież do Polaków: zawierzcie siebie wstawiennictwu św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 12:00
Papież zachęcił Polaków, aby w obliczu pandemii zawierzyli siebie wstawiennictwu świętego Jana Pawła II. Franciszek mówił o tym podczas audiencji bez udziału wiernych, która była transmitowana przez watykańskie media z biblioteki w Pałacu Apostolskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gadulstwo brzydszą zarazą niż COVID". Apel Franciszka do wiernych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 15:31
Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że "gadulstwo jest brzydszą zarazą niż COVID". - Zdobądźmy się na wysiłek - żadnego obgadywania - apelował podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.
rozwiń zwiń