Prezydent w Rzymie: Europa powinna stać się samowystarczalna w produkcji środków potrzebnych w czasie pandemii

2020-09-23, 13:22

Prezydent w Rzymie:  Europa  powinna stać się samowystarczalna w produkcji środków potrzebnych w czasie pandemii
Prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w Instytucie Spallanzani. Foto: PAP/Piotr Nowak

Prezydent Andrzej Duda w Rzymie, podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty drugiej kadencji, zwracał uwagę, że nasz kontynent nie powinien być uzależniony od dostaw środków medycznych z zewnątrz. W początkowej fazie pandemii większość ich dostaw do Europy kierowana była z Chin.

Powiązany Artykuł

para prezydencka 1200 pap.jpg
Pierwsza podróż zagraniczna w nowej kadencji. Para prezydencka przyleciała do Włoch

Prezydent Andrzej Duda odwiedził rzymski Instytut Spallanzani, będący na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

W oświadczeniu wygłoszonym w Instytucie Spallanzaniego, który zajmuje się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi oraz metodami leczenia COVID-19, prezydent przypomniał o zaangażowaniu polskiej misji medycznej w Lombardii w walkę z koronawirusem.


Posłuchaj

Prezydent z wizytą we włoskim Instytucie Spallanzani (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Podkreślał także rolę, którą odegrał Instytut Spallanzaniego w tej walce. Szef państwa złożył "wyrazy szacunku i podziękowania" za wielomiesięczną "bohaterską walkę" z koronawirusem, "w której oddało swoje życie ponad 200 włoskich lekarzy". Wyraził satysfakcją, że w tym najgorszym czasie walki z koronawirusem w Lombardii, "gdzie tragedia była największa, walkę włoskich lekarzy wspierali także i nasi lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego". Dodał, że kontynuacją tej wspólnej walki jest podpisanie w środę umowy o współpracy między Instytutem Spallanzaniego a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego–Państwowym Zakładem Higieny.

- Powinniśmy pod tym względem dzięki wspólnemu działaniu, porozumieniu się, jako Europa stać się samowystarczalni, abyśmy te środki, które są potrzebne na wypadek pandemii, mogli wyprodukować i zabezpieczyć sami, abyśmy nie musieli ich poszukiwać poza Europą - mówił prezydent. - Chciałbym, żeby to dzisiejsze podpisanie umowy było właśnie dla całej Europy symbolem współpracy i tego, jak trzeba działać, by w przyszłości być jak najskuteczniejszym w tej walce - dodał.

Według niego tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać gwarancję dostawy i gwarancję jakości tych produktów. - Wszyscy wiemy, że walka z pandemią koronawirusa pokazała, jak ważna jest pewność dostawy i jakość takich środków jak maseczki, kombinezony, rękawice (...) i inne środki zabezpieczające lekarzy i personel medyczny czy środki ratujące życie pacjentów, jak choćby respiratory - wyliczał prezydent.

Dyrektor generalna tego ośrodka Marta Branca podkreśliła, że w walce z koronawirusem niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad sanitarnych. - W ten sposób chronimy nie tylko siebie, ale też inne osoby podczas gdy lekarze na całym świecie starają się znaleźć szczepionkę - podkreśliła.

Czytaj także:

Posłuchaj

Rzym: pandemia COVID-19 jednym z głównych tematów rozmów prezydenta Dudy - relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda Rada Gabinetowa free tt-1200.jpg
Rada Gabinetowa ws. koronawirusa. Prezydent: przewidywania na przyszłość są dobre

Po południu prezydent Andrzej Duda spotka się z: prezydentem, premierem i przewodniczącą Senatu Włoch. Tematy rozmów to - oprócz walki z pandemią - unijny budżet oraz bezpieczeństwo w sąsiedztwie NATO.

Wsparcie dla demokratycznej Białorusi

- Pan prezydent będzie przekonywał do mocnej i zdecydowanej reakcji państw europejskich na sytuację na Białorusi - zaznaczył minister Szczerski. Jak mówił, chodzi o dwutorowe podejście - z jednej strony sprzeciw wobec przemocy wymierzonej w protestujących Białorusinów, a z drugiej - europejska oferta współpracy, w tym gospodarczej, dla naszego wschodniego sąsiada.

Późnym popołudniem prezydent odwiedzi też rzymską siedzibę Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. W tym roku Polska dołączyła do tej wyspecjalizowanej organizacji ONZ.

W czwartek polska delegacja odwiedzi Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino w związku z 50. rocznicą śmierci generała Władysława Andersa. W piątek w Watykanie prezydent zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

pb

Polecane

Wróć do strony głównej