X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent w Rzymie: Europa powinna stać się samowystarczalna w produkcji środków potrzebnych w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 13:22
Prezydent Andrzej Duda w Rzymie, podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty drugiej kadencji, zwracał uwagę, że nasz kontynent nie powinien być uzależniony od dostaw środków medycznych z zewnątrz. W początkowej fazie pandemii większość ich dostaw do Europy kierowana była z Chin.
Prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w Instytucie Spallanzani
Prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w Instytucie SpallanzaniFoto: PAP/Piotr Nowak
para prezydencka 1200 pap.jpg
Pierwsza podróż zagraniczna w nowej kadencji. Para prezydencka przyleciała do Włoch

Prezydent Andrzej Duda odwiedził rzymski Instytut Spallanzani, będący na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

W oświadczeniu wygłoszonym w Instytucie Spallanzaniego, który zajmuje się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi oraz metodami leczenia COVID-19, prezydent przypomniał o zaangażowaniu polskiej misji medycznej w Lombardii w walkę z koronawirusem.


Posłuchaj
00:30 Duda w Rzymie.mp3 Prezydent z wizytą we włoskim Instytucie Spallanzani (IAR)

 

Podkreślał także rolę, którą odegrał Instytut Spallanzaniego w tej walce. Szef państwa złożył "wyrazy szacunku i podziękowania" za wielomiesięczną "bohaterską walkę" z koronawirusem, "w której oddało swoje życie ponad 200 włoskich lekarzy". Wyraził satysfakcją, że w tym najgorszym czasie walki z koronawirusem w Lombardii, "gdzie tragedia była największa, walkę włoskich lekarzy wspierali także i nasi lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego". Dodał, że kontynuacją tej wspólnej walki jest podpisanie w środę umowy o współpracy między Instytutem Spallanzaniego a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego–Państwowym Zakładem Higieny.

- Powinniśmy pod tym względem dzięki wspólnemu działaniu, porozumieniu się, jako Europa stać się samowystarczalni, abyśmy te środki, które są potrzebne na wypadek pandemii, mogli wyprodukować i zabezpieczyć sami, abyśmy nie musieli ich poszukiwać poza Europą - mówił prezydent. - Chciałbym, żeby to dzisiejsze podpisanie umowy było właśnie dla całej Europy symbolem współpracy i tego, jak trzeba działać, by w przyszłości być jak najskuteczniejszym w tej walce - dodał.

Według niego tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać gwarancję dostawy i gwarancję jakości tych produktów. - Wszyscy wiemy, że walka z pandemią koronawirusa pokazała, jak ważna jest pewność dostawy i jakość takich środków jak maseczki, kombinezony, rękawice (...) i inne środki zabezpieczające lekarzy i personel medyczny czy środki ratujące życie pacjentów, jak choćby respiratory - wyliczał prezydent.

Dyrektor generalna tego ośrodka Marta Branca podkreśliła, że w walce z koronawirusem niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad sanitarnych. - W ten sposób chronimy nie tylko siebie, ale też inne osoby podczas gdy lekarze na całym świecie starają się znaleźć szczepionkę - podkreśliła.

Czytaj także:


Posłuchaj
00:49 10643645_2.mp3 Rzym: pandemia COVID-19 jednym z głównych tematów rozmów prezydenta Dudy - relacja Karola Darmorosa (IAR)
Andrzej Duda Rada Gabinetowa free tt-1200.jpg
Rada Gabinetowa ws. koronawirusa. Prezydent: przewidywania na przyszłość są dobre

Po południu prezydent Andrzej Duda spotka się z: prezydentem, premierem i przewodniczącą Senatu Włoch. Tematy rozmów to - oprócz walki z pandemią - unijny budżet oraz bezpieczeństwo w sąsiedztwie NATO.

Wsparcie dla demokratycznej Białorusi

- Pan prezydent będzie przekonywał do mocnej i zdecydowanej reakcji państw europejskich na sytuację na Białorusi - zaznaczył minister Szczerski. Jak mówił, chodzi o dwutorowe podejście - z jednej strony sprzeciw wobec przemocy wymierzonej w protestujących Białorusinów, a z drugiej - europejska oferta współpracy, w tym gospodarczej, dla naszego wschodniego sąsiada.

Późnym popołudniem prezydent odwiedzi też rzymską siedzibę Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. W tym roku Polska dołączyła do tej wyspecjalizowanej organizacji ONZ.

W czwartek polska delegacja odwiedzi Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino w związku z 50. rocznicą śmierci generała Władysława Andersa. W piątek w Watykanie prezydent zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Apel prezydentów Polski, Litwy i Rumunii. Chcą szerszego pakietu pomocy dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 08:12
"Dobrze prosperująca Białoruś, zbudowana na zaufaniu społecznym i wspólnej wizji, jest warunkiem wstępnym stabilniejszej i bezpieczniejszej Europy" - oświadczyli prezydenci: Polski, Litwy i Rumunii we wspólnym stanowisku. Postulują m.in. wprowadzenie ułatwień handlowych, pomoc w dywersyfikacji energetycznej i dostęp do środków na restrukturyzację gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichanouska we francuskich mediach: prezydent Polski szanuje i słucha narodu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 02:08
Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Ouest France" stwierdziła, że ma doskonałe stosunki z Polską, która "wydaje jej się wspaniałym krajem, gdzie prezydent szanuje i słucha swojego narodu".
rozwiń zwiń