X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niebezpieczeństwo zderzenia z "kosmicznymi śmieciami". Nagła korekta orbity stacji ISS

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 00:37
W nocy z wtorku na środę czasu europejskiego ma zostać dokonana korekta orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w celu uniknięcia zderzenia z najprawdopodobniej fragmentami rakiety nośnej, lub nieczynnego już satelity - poinformowała amerykańska agencja NASA.
Niezidentyfikowanych fragmentów nie znaleziono w katalogach znanych obiektów krążących wokół Ziemizdj. ilustracyjne
Niezidentyfikowanych fragmentów nie znaleziono w katalogach znanych obiektów krążących wokół Ziemi/zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Newscom/NASA
1200_Wenus_shutterstock.jpg
Życie na Wenus? Ekspert: nie ma na Ziemi mikroorganizmów, które wytrzymałyby w takich warunkach

Według komunikatu NASA trajektorie "fragmentów nieustalonego pochodzenia są stale monitorowane". Specjaliści NASA oceniają, że powinny one przelecieć w odległości kilku kilometrów od stacji.

Czytaj także:

Jednak w ramach dodatkowych środków ostrożności i w celu zapewnienia załodze stacji pełnego bezpieczeństwa, zostanie dokonana korekta jej orbity.

czarna dziura 1200.jpg
Odkryto niezwykłą populację czarnych dziur. W pracach uczestniczyli polscy naukowcy

Informację NASA potwierdziło rosyjskie Centrum Kierowania Lotami Kosmicznymi.

Na czas przelotu fragmentów załoga ISS przejdzie na pokład statku "Sojuz" przycumowanego do stacji. Obecnie na pokładzie ISS znajduje się dwóch Rosjan - Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner oraz Amerykanin Chris Cassidy.

Wcześniej informowano, że ISS znajduje się w tzw. czerwonej strefie, oraz że prawdopodobieństwo uderzenia obiektów w stację jest duże.

Niezidentyfikowanych fragmentów nie znaleziono w katalogach znanych obiektów krążących wokół Ziemi, tak więc nie można ustalić ich pochodzenia.

***

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma podczas swoich przelotów jasność większą niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP) Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma podczas swoich przelotów jasność większą niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP)

pb

Czytaj także

Poszukiwania dowodów życia pozaziemskiego. NASA rozważa możliwość wysłania sond na Wenus

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 05:30
Agencja kosmiczna NASA rozważa wysłanie do kwietnia przyszłego roku czterech sond na planety Układu Słonecznego, w tym dwóch na Wenus. Te ostatnie misje są brane pod uwagę po sensacyjnym odkryciu w atmosferze tej planety fosfiny (fosforowodoru) - gazu produkowanego na Ziemi przez bakterie beztlenowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ISS unika zderzeń z meteorytami?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 07:20
– Nie unika. Zakłada się, że przestrzeń kosmiczna jest tak duża, że ryzyko takiego zderzenia jest bliskie zeru – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co by się stało, gdyby miejsce naszego Księżyca zajął Jowisz?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 07:20
– Widoki byłyby niesamowite, ale szybko by się skończyły – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń