X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ocean wyrzucił na brzeg około 270 wielorybów. Trwa akcja ratowników

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 11:46
Zdechło około 90 wielorybów uwięzionych na mieliźnie na zachodnim brzegu Tasmanii. W sumie ocean wyrzucił na brzeg lub mieliznę około 270 osobników.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Imagine Earth Photography/shutterstock

Akcja ratownicza jest kontynuowana.

Wieloryby znaleziono w poniedziałek. Od tego czasu zdechło około 90 ssaków. Pozostałe próbuje uratować grupa 60 ratowników, złożona z rybaków i przyrodników.

wieloryb woda stock 1200.jpg
Co najmniej 25 waleni padło na Tasmanii. Zwierzęta utknęły w płytkich wodach zatoki

W pierwszej kolejności ratownicy spławiają wieloryby do wody, a następnie pomagają im przepłynąć mieliznę i wydostać się na pełne morze. Używają do tego łodzi, ponieważ dorosłe osobniki są zbyt duże, aby można było to zrobić siłą ludzkich rąk. Dorosłe grindwale mogą osiągać do 7 metrów długości i ważyć do 3 ton.

Zwierzęta migrują co roku w pobliżu wybrzeży Australii i Nowej Zelandii w stadach liczących do tysiąca osobników. Nie jest jasne, co spowodowało, że wieloryby znalazły się na brzegu. Według naukowców zwierzęta mogły zboczyć ze szlaku po żerowaniu w pobliżu linii brzegowej lub podążyły za zbłąkanymi osobnikami.

Czytaj także:

Grindwale to gatunek, który rozwija silne więzi społeczne. Migrując, zwierzęta podążają za przewodnikiem stada. Zbłąkane osobniki mogą doprowadzić do tego, że całe grupy wpłyną na mieliznę.

W Tasmanii wieloryby są stosunkowo często wyrzucane na brzeg, ale tak dużej grupy nie widziano tam od ponad 10 lat.

itom

Czytaj także

Nieśmiały drapieżnik. Jak ludzie wytępili tygrysa tasmańskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 05:45
Był największym drapieżnym torbaczem na świecie. Już trzy tysiące lat temu prehistoryczni artyści malowali jego wizerunki na ścianach jaskiń. Jego populacja kurczyła się powoli przez dziesiątki wieków. Ostateczny cios zadali mu europejscy osadnicy, przekonani, że z naturą Tasmanii mogą robić to, co im się podoba.
rozwiń zwiń