X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

UE opracowuje dalsze kroki wobec Białorusi. W spotkaniach udział weźmie Cichanouska

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:33
Szef dyplomacji UE Josep Borrell zaprosił kandydatkę opozycji w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłanę Cichanouską na śniadanie w poniedziałek z unijnymi ministrami spraw zagranicznych przed ich posiedzeniem w Brukseli - poinformowało w piątek źródło unijne.
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana Cichanouska Foto: shutterstock/Vera Eremova

Białoruś ma być jednym z tematów Rady ds. Zagranicznych, jednak Cichanouska nie będzie w niej uczestniczyć. Borrell zdecydował się na formułę, w której udział w spotkaniu z liderką białoruskiej opozycji będą mogli wziąć tylko ci ministrowie, którzy wyrażą taką chęć.

Unia Europejska 1200 free
Wysoki rangą urzędnik UE: w ciągu kilku tygodni możliwe sankcje na wzór ustawy Magnickiego

- Sądzimy, że to dobra okazja, żeby przedyskutować rozwój wydarzeń na Białorusi i dowiedzieć się czego spodziewa się opozycja - powiedział, zastrzegając sobie anonimowość wysokiej rangi unijny urzędnik.

Cichanouska spotka się ponadto w poniedziałek z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim. Weźmie też udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych europarlamentu.

Blokada Cypru

Na samym spotkaniu Rady ds. Ogólnych ministrowie mogą podjąć decyzje ws. sankcji wobec przedstawicieli białoruskich władz odpowiedzialnych za represje i fałszerstwa wyborcze. Krok ten będzie jednak zależał od tego, czy w piątek unijni ambasadorowie wypracują w końcu polityczne porozumienie w tej sprawie. Według nieoficjalnych informacji na proponowanej liście jest około 40 nazwisk.

Czytaj także:


Do tej pory, mimo że UE już ponad miesiąc pracuje nad sankcjami, nie udało się uzyskać porozumienia w tej sprawie. Blokuje je Cypr, który domaga się restrykcji wobec Turcji za jej działania na Morzu Śródziemnym.

Unijni ministrowie będą też dyskutować o rozwoju sytuacji na Białorusi. - Widzimy, że sytuacja się pogorszyła. Mamy więcej represji, więcej aresztów, tortur, zmuszania do opuszczenia kraju - wymieniał urzędnik.

Ponadto Rada ds. Zagranicznych, w której weźmie udział szef polskiego MSZ Zbigniew Rau, ma też rozmawiać o możliwościach finansowania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz o przyszłości relacji między UE a tym krajem.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski zaapelował do unijnej dyplomacji i Komisji Europejskiej o przygotowanie całościowego przeglądu polityki UE wobec Białorusi z myślą o wsparciu Białorusinów i ich demokratycznych aspiracji, a także społeczeństwa obywatelskiego, obrońców praw człowieka, niezależnych związków zawodowych i niezależnych mediów.


W rezolucji wezwano też do zwiększenia finansowania UE dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, a jednocześnie do zamrożenia wszelkich transferów środków UE dla obecnego rządu Białorusi i na przedsięwzięcia kontrolowane przez państwo.

Ministrowie mają też rozmawiać o tym, czy UE powinna wezwać do przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich. Postulat taki zgłosił PE, zapowiadając, że nie uzna Alaksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi po upływie jego obecnej kadencji. Państwa członkowskie na razie nie poszły jednak tak daleko.

Tematem posiedzenia Rady ds. Zagranicznych ma być też działanie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która w czwartek na mocy decyzji 17 krajów powołała niezależną misję mającą zbadać przypadki domniemanego łamania praw człowieka na Białorusi w związku z wyborami prezydenckimi w tym kraju.

- Jako UE wyraziliśmy już nasze wsparcie dla tego kroku, ponieważ to unikalny mechanizm, który jest przewidziany w ramach OBWE. Każdy kraj członkowski organizacji ma prawo go uruchomić. Teraz do Białorusi należy odpowiedz - zaznaczył dyplomata.


kb

Czytaj także

Polska przedstawi plan dla Białorusi. Wiceszef MSZ: Zachód ma dużo więcej do zaoferowania

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 09:19
Polska propozycja planu dla Białorusi to kwestia kilku najbliższych dni - zapewnił w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Dodał, że zostanie ona poddana pod dyskusję partnerom europejskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sankcje UE wobec przedstawicieli reżimu Łukaszenki. Polska chce szerokiej i otwartej listy nazwisk

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 11:29
Lista sankcyjna UE wobec osób, które dopuściły się nadużyć podczas wyborów na Białorusi i wobec protestujących obejmie 40-50 nazwisk; Polska chce, by miała ona charakter możliwie otwarty - poinformował w czwartek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Sacharowa dla białoruskiej opozycji. PE docenił walkę o wolność

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 17:30
Białoruska opozycja, reprezentowana przez Radę Koordynacyjną, otrzyma tegoroczną nagrodę Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa. W sprawie porozumiały się trzy największe grupy polityczne - chadecy, socjaliści i liberałowie - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka.
rozwiń zwiń