X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wbrew słowom Łukaszenki granice Białorusi z Polską i Litwą pozostają otwarte

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 16:27
Granice Białorusi z Polską i z Litwą nie zostały zamknięte w piątek, chociaż w czwartek taki krok zapowiadał białoruski prezydent Alaksander Łukaszenka. Eksperci sugerują, że "prezydent zapewne miał na myśli wzmocnienie granicy".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: M-SUR/shutterstock

- Białoruskie przejścia graniczne pracują w obu kierunkach - potwierdził Anton Byczkouski z Państwowego Komitetu Granicznego (GPK), odpowiednika polskiej Straży Granicznej.

pap łukaszenka 1200.jpg
Łukaszenka chce zamknąć granicę z Polską. Dr Bryc: decyzja konsultowana z Moskwą

"Wzmocniono ochronę granicy"

Rano GPK poinformował, że "wzmocniono ochronę granicy", a także kontrole na przejściach granicznych i monitoring strefy przygranicznej.


Posłuchaj
00:38 Wzmocniona ochrona granic Białorusi.mp3 Białoruskie wojska graniczne wzmocniły ochronę granicy. Korespondencja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)

 

"Odbywa się ona we wzmocnionym trybie funkcjonowania służby granicznej i kontroli oraz z zastosowaniem rezerw taktycznych" - napisał w piątek rano w komunikacie.

Później w ciągu dnia pojawiły się informacje o tym, że białoruskie służby celne nasiliły kontrole osób wjeżdżających do kraju.


Czytelnicy portalu TUT.by poinformowali, że "celnicy pozwalają wwozić (do kraju) tylko rzeczy używane i towary niezbędne w podróży". Państwowy Komitet Celny w oświadczeniu dla TUT.by uściślił, że kontrole zostały zintensyfikowane, ale nie zmieniły się zasady przewozu towarów przez granicę. - Zrobiono to po to, by nie dopuścić do przewozu towarów zabronionych i objętych ograniczeniami, a także przewozu partii produktów na sprzedaż pod pozorem rzeczy osobistych - poinformowała instytucja.

O tym, że granice z Polską i Litwą są przejezdne w obie strony informują od czwartkowego wieczoru białoruskie media niezależne, powołując się na służby graniczne wszystkich trzech krajów.

Czytaj więcej:


- Jesteśmy zmuszeni zabrać wojska z ulicy, pół armii postawić pod broń i zamknąć granicę państwową na zachodzie. Przede wszystkim – z Litwą i Polską - powiedział w czwartek wieczorem Łukaszenka. Dodał, że konieczne jest wzmocnienie kontroli na granicy z Ukrainą.

"Zaledwie kilka chwytów"

- Nie wiemy z czym oni jeszcze wyskoczą. Zostało zaledwie kilka chwytów, by rozpocząć gorącą wojnę - oświadczył lider Białorusi, występując podczas Forum Kobiet w czwartek w Mińsku. Ponieważ żadna z państwowych instytucji nie wypowiadała się bezpośrednio na temat "zamknięcia granicy", sprawę komentowali eksperci. Większość z nich uważa, że Łukaszenka "miał na myśli nie zamknięcie a wzmocnienie ochrony granicy". Taką hipotezę wyraził jeszcze w czwartek komentator portalu Naviny.by Alaksandr Kłaskouski.

- Wygląda na to, że chodzi o te kroki militarne, które już zostały podjęte (m.in. manewry wojskowe w obwodzie grodzieńskim), żeby rozkręcić propagandową psychozę - ocenił Kłaskouski. Na tle protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich Łukaszenka i propaganda państwowa, później wsparta przez rosyjską, zaczęli promować wersję o spisku zagranicy i planach destabilizacji Białorusi włącznie z ryzykiem agresji militarnej.

Również politolog Andrej Jehorau powiedział Radiu Swaboda, że mogło dojść do nieporozumienia i Łukaszenka zapewne "miał na myśli, że granice są chronione przez dodatkowe siły wojskowe", co ma sens, zwłaszcza w kontekście wypowiedzi o rzekomym zagrożeniu z zewnątrz.


Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, który wziął w piątek udział w wideokonferencji dla białoruskich mediów ocenił, że "oświadczeniami o zamknięciu granicy władze próbują zastraszyć społeczeństwo".

Minister spraw zagranicznych Litwy ocenił, że za wypowiedzią Łukaszenki kryje się chęć "zademonstrowania, że istnieje zagrożenie zewnętrzne". - A jeśli go nie ma, to trzeba je znaleźć - ocenił Linas Linkeviczius.

Z kolei premier Litwy Saulius Skvernelis zapowiedział, że jeśli Białoruś zamknie granice, Polska i Litwa zamknął swoje przejścia dla białoruskich towarów jadących na Zachód.


kb

Czytaj także

MSZ: obecnie granica polsko-białoruska działa normalnie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 22:50
- Zgodnie z informacją uzyskaną ze Straży Granicznej w chwili obecnej granica polsko-białoruska działa normalnie, bez zmian - poinformowało biuro rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojska graniczne Białorusi wzmocniły ochronę granicy. Polska straż graniczna: ruch odbywa się na bieżąco

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 11:00
W czwartkowym oświadczeniu Alaksandra Łukaszenki o zamknięciu granicy z Polską i Litwą prawdopodobnie chodziło o wzmocnienie jej ochrony. Tak może wynikać z wypowiedzi rzecznika białoruskich wojsk granicznych dla portalu internetowego TUT.by.
rozwiń zwiń