X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Kreml chce wykorzystać kryzys na Białorusi". Ekspert OSW o taktyce Putina

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 12:40
- Rosja jest jedynym źródłem środków finansowych dla Białorusi, ale ta pomoc ma swoją cenę - nie jest darmowa - powiedział PAP wicedyrektor OSW Wojciech Konończuk, komentując spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi, Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki w Soczi, kurorcie nad Morzem Czarnym.
Specjalista zwraca uwagę, że Rosja dąży do wygaszenia protestów na Białorusi także dlatego, że rozwijający się tam oddolny ruch społeczny, jest sam w sobie niebezpieczny dla Kremla
Specjalista zwraca uwagę, że Rosja dąży do wygaszenia protestów na Białorusi także dlatego, że rozwijający się tam oddolny ruch społeczny, jest sam w sobie niebezpieczny dla KremlaFoto: East News/Grigory Sysoev
Putin1200.jpg
Spotkanie Łukaszenka-Putin. Dyner: przekaz, że zadarcie z Mińskiem to zadarcie z Moskwą

- Jedynym namacalnym efektem trwającego prawie cztery godziny spotkania jest udzielenie przez Rosję Białorusi kredytu w wysokości 1,5 mld dolarów. Te pieniądze pozwolą ustabilizować złą i wciąż pogarszającą się sytuację gospodarczą tego kraju - ocenił zajmujący się regionem specjalista z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Czytaj także:

Konończuk zaznaczył, że spotkanie nie przyniosło żadnego istotnego przełomu, ale nie wiadomo też do końca, o czym rozmawiali prezydenci.

Według analityka obecnie kluczowe z punktu widzenia Kremla jest wykorzystanie słabej pozycji Łukaszenki i skłonienie go do zacieśnienia integracji Białorusi z Rosją. Konończuk podkreśla, że pozycja białoruskiego prezydenta wobec rosyjskiego przywódcy jest słabsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Jest to wynikiem nie tylko trwających od czasu wyborów prezydenckich, czyli od pięciu tygodni, masowych protestów społecznych i zamrożonych relacji z państwami zachodnimi, ale również fatalnej sytuacji gospodarczej Białorusi. - Rosja jest jedynym źródłem środków finansowych dla Białorusi, ale ta pomoc ma swoją cenę - nie jest darmowa - zauważa Konończuk.

COdg68_UkAEIiZ2.jpg
"Prezydent Białorusi wrócił z obawami o swój los". Prof. Boćkowski o spotkaniu Putin-Łukaszenka

- Kreml pomaga reżimowi Łukaszenki nie tylko materialnie. W rządowych białoruskich mediach pracuje kilkudziesięciu przysłanych z Rosji dziennikarzy, którzy wspierają działania propagandowe rządu - przypomina badacz.

Zagrożenie dla Kremla

Specjalista z OSW zwraca uwagę, że Rosja dąży do wygaszenie protestów na Białorusi także dlatego, że rozwijający się tam oddolny, niekontrolowany ruch społeczny, który cieszy się również znaczącą sympatią społeczeństwa rosyjskiego, jest sam w sobie niebezpieczny dla Kremla. Dlatego Rosja chce pomóc Łukaszence w szybkim zneutralizowaniu protestów.

Zdaniem Konończuka jedną z prób rozładowania napięcia politycznego na Białorusi po myśli władzy może być projekt reform konstytucyjnych. Jest to też rozwiązanie, które prawdopodobnie podpowiada Łukaszence Putin. Ekspert przewiduje jednak, że takie zmiany byłyby pozorne, miałyby tylko uspokoić opinię publiczną i nie doprowadziłyby do realnej przemiany systemu.

Analityk przypomina, że chociaż w ciągu ostatnich kilku lat Łukaszenka nie godził się na najnowsze rosyjskie propozycje, zmierzające do jeszcze ściślejszej integracji Rosji i Białorusi, wskutek jego wieloletniej polityki kraj jest już i tak systemowo uzależniony od swojego wielkiego sąsiada w kwestiach energetycznych, gospodarczych i wojskowych.

"Pozycja przetargowa Łukaszenki jest bardzo słaba"

- Rosja jednak wciąż chce wymusić na białoruskim przywódcy zgodę na kolejne fazy integracji i teraz jest na to idealny moment, ponieważ pozycja przetargowa Łukaszenki jest bardzo słaba i nie ma innego wyjścia jak współpracować z Kremlem - konstatuje Konończuk.

Badacz dodaje, że Rosji prawdopodobnie zależy, by wszelkie nowe formy współpracy między dwoma krajami zalegalizować przed 5 listopada, kiedy oficjalnie kończy się obecna prezydencka kadencja Łukaszenki. - Po tym terminie władza Łukaszenki może być uznana przez niektóre kraje za nielegalną, co przyspiesza działania Rosjan - zauważa ekspert.

***

Rosja jest jednym z głównych rynków zbytu dla towarów białoruskiej produkcji, a także kluczowym źródłem surowców naturalnych (opr. Adam Ziemienowicz/PAP) Rosja jest jednym z głównych rynków zbytu dla towarów białoruskiej produkcji, a także kluczowym źródłem surowców naturalnych (opr. Adam Ziemienowicz/PAP)

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Od tłumienia protestów jest OMON". Anna Maria Dyner o manewrach wojskowych na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 16:46
Od 14 do 25 września, na poligonie wojskowym pod Brześciem, odbywają się manewry wojskowe "Słowiańskie Braterstwo 2020", podczas których z wojskami białoruskimi ćwiczą żołnierze rosyjscy. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ich znaczenie i kontekst wyjaśnia ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Anna Maria Dyner. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuczyński: Kreml nie może sobie pozwolić na wymianę Łukaszenki na kogoś innego

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 20:10
- Na Białorusi jest taka sytuacja, że obalenie Łukaszenki nie oznacza w stu procentach z punktu widzenia Kremla zachowania wpływów na Białorusi. Ta sytuacja może się wymknąć spod kontroli, w rozmowach z Putinem Łukaszenka, moim zdaniem, gra tą kartą - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Haniebna odpowiedź władz w Mińsku". Szefowa KE potępia sytuację na Białorusi i krytykuje Rosję

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 11:52
Przewodnicząca Komisji Europejskiej potępiła sytuację na Białorusi, skrytykowała też sposób postępowania Rosji. Ursula von der Leyen, wygłaszając w Parlamencie Europejskim orędzie o stanie Unii, powiedziała, że wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe, a odpowiedź władz w Mińsku jest haniebna. 
rozwiń zwiń