X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Incydent na wodach Morza Południowochińskiego. Indonezja wzmacnia swoją obecność wojskową

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:19
Indonezyjskie MSZ zwróciło się do Chin o wyjaśnienia w sprawie przebywania w jej wyłącznej strefie ekonomicznej okrętu chińskiej straży przybrzeżnej. To kolejny taki incydent na wodach Morza Południowochińskiego.
Okręt chińskiej straży przybrzeżnej
Okręt chińskiej straży przybrzeżnej Foto: Igor Grochev/shutterstock

Indonezyjska agencja bezpieczeństwa morskiego poinformowała, że wykryła okręt chińskiej straży przybrzeżnej w sobotę rano na północ od należących do Indonezji wysp Natuna. Wywołana przez radio załoga miała twierdzić, że ma prawo do patroli w rejonie tak zwanej Linii Dziewięciu Kresek – ustanowionej przez rząd w Pekinie granicy jego pretensji terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Jednostka pozostała w indonezyjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej do poniedziałku.

chiny free 1200
Unijno-chińskie rozmowy na najwyższym szczeblu

Indonezyjskie MSZ poinformowało, że zwróciło się w tej sprawie o wyjaśnienia do chińskiej ambasady, podkreślając, że kontrolowana przez Dżakartę morska wyłączna strefa ekonomiczna nie nachodzi na wody należące do Chin.

"Indonezja zwiększy obecność wojskową w pobliżu kilku swoich wysp na Morzu Południowochińskim" - podaje Reuters, powołując się na słowa indonezyjskiego urzędnika.

Rzecznik MSZ w Pekinie Wang Wenbin powiedział we wtorek na briefingu dla prasy, że chiński okręt wykonywał regularny patrol na wodach pozostających pod jurysdykcją Chin. - Prawa i interesy Chin na tym akwenie są jasne - oświadczył, dodając, że obie strony kontaktowały się w tej sprawie.

Konflikt o Morze Południowochińskie

Wyspy Natuna, położone w południowej części Morza Południowochińskiego, leżą około 1600 kilometrów od najdalej wysuniętej na południe chińskiej prowincji Hainan.

Mimo to Pekin uważa, że część rozciągającej się na 200 mil morskich od wybrzeży Indonezji wyłącznej strefy ekonomicznej podlega jego jurysdykcji.

Czytaj także:

W przeszłości Indonezja wielokrotnie zatrzymywała chińskie kutry i jednostki patrolowe w rejonie wysp Natuna i zwiększa tam swoją obecność wojskową. Po serii wtargnięć na kontrolowane przez Indonezję wody na przełomie grudnia i stycznia władze w Dżakarcie wysłały tam okręty, myśliwce i dodatkowe oddziały wojska, a wizytę w koszarach na wyspach Natuna złożył prezydent Joko Widodo. Minister obrony Prabowo Subianto zapowiedział wówczas budowę nowej bazy wojskowej na tym archipelagu.

4 września Indonezja rozpoczęła na wodach w tym rejonie patrolowanie wód zagrożonych przez nielegalne połowy. Operacja ma potrwać do listopada.

Rząd w Pekinie rości sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, uzasadniając to tradycyjną aktywnością chińskich rybaków. Różne części Morza za swoją własność uważają także Wietnam, Filipiny, Malezja, Brunei i Tajwan. Przez strategiczne wody odbywa się tranzyt większości chińskich towarów, istnieją tam także bogate łowiska i złoża.

W 2016 roku, na wniosek rządu Filipin, Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze obalił roszczenia terytorialne Pekinu. Trybunał - powołując się na Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) - orzekł, że nie ma dowodów, by Chiny kiedykolwiek sprawowały wyłączną kontrolę nad tymi wodami, brak więc prawnych podstaw do powoływania się przez Pekin na historyczne prawa.


kb, Reuters

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ważne inwestycje w zamian za pokój. Chiny negocjują z Talibanem ws. przyszłości Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 13:43
"Pekin ma nadzieję, że inwestycje infrastrukturalne mogą zapobiec nowej fali niestabilności po wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu" - podaje Financial Times (FT).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny zamkną swój rynek dla części czeskich firm. Wszystkiemu winna wizyta delegacji na Tajwanie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 17:07
Chiny zamierzają uniemożliwić wejście na swój rynek czeskim firmom, których przedstawiciele towarzyszyli szefowi czeskiego senatu podczas niedawnej wizyty na Tajwanie. Takie informacje przekazał dziennik "China Daily", powołując się na źródła zbliżone do sprawy - relacjonuje z Pekinu Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia.
rozwiń zwiń