X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Świat przeciw łamaniu praw człowieka w Chinach. Ponad 320 organizacji wzywa ONZ do działania

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 12:56
ONZ powinna pilnie stworzyć niezależny międzynarodowy mechanizm zajmujący się łamaniem praw człowieka przez rząd ChRL – poinformowała w środę w liście otwartym globalna koalicja 321 organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
Policja pacyfikuje protestujących w Hong-Kongu
Policja pacyfikuje protestujących w Hong-KonguFoto: AP/Associated Press/East News

Organizacje pochodzą z ponad 60 krajów świata: od Azerbejdżanu po Zambię, od Maroka po Malezję, od Wietnamu po Wenezuelę - podaje na swej stronie internetowej Human Rights Watch (HRW), międzynarodowa organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną praw człowieka na świecie.

chiny armia 1200 shutterstock.jpg
Kolejne ćwiczenia wojskowe na wschodnim wybrzeżu Chin. Napięcie w regionie rośnie

Sygnatariusze listu zwrócili uwagę na potrzebę zajęcia się szerzącymi się przypadkami łamania praw człowieka przez władze ChRL, w tym w Hongkongu, Tybecie i Sinciangu. Podkreślono także negatywne zjawiska w Chinach, jak ataki na obrońców praw człowieka, powszechną cenzurę i kontrolę, a także rozwój, który spowodował degradację środowiska naturalnego.

Obrona praw człowieka trudniejsza niż kiedykolwiek

- Ta globalna koalicja organizacji, 50 ekspertów ONZ i kilkudziesięciu rządów domaga się położenia kresu bezkarności Chin w Radzie Praw Człowieka ONZ - oświadczył w Genewie dyrektor HRW John Fisher. - ONZ musi zareagować na coraz więcej głosów wzywających do pociągnięcia Chin do odpowiedzialności za naruszanie praw - podkreślił.

zatrz mid-epa08655054 1200.jpg
Brutalne zatrzymania w Mińsku. "Chwytali wszystkich jak leci"

Wezwanie zostało wystosowane po bezprecedensowym oświadczeniu ponad 50 ekspertów ONZ ds. praw człowieka, którzy w czerwcu szczegółowo opisali poważne naruszenia prawa przez chińskie władze i wezwali do "podjęcia zdecydowanych środków w celu ochrony podstawowych wolności w Chinach".

Czytaj także:

- Pogarda Chin dla praw człowieka nie dotyczy już tylko obywateli - ich (Chin) poparcie dla dyktatorów i wysiłki zmierzające do pisania na nowo międzynarodowych standardów sprawiają, że obrona praw człowieka stała się trudniejsza niż kiedykolwiek - oceniła Sarah Brooks z Międzynarodowego Stowarzyszenia Praw Człowieka (ISHR). - To wspólne oświadczenie po raz pierwszy jednoczy organizacje z całego świata walczące o własne społeczności we wspólnej sprawie - dodała Brooks.

Xi Jinping PAP-1200.jpg
Chiny idą w zaparte. Pekin chwali się postępowaniem wobec pandemii

Koalicja podkreśliła w liście, że wysiłki władz ChRL zmierzają do wypaczenia mandatu Rady Praw Człowieka ONZ poprzez prześladowanie działaczy z Chin, którzy wykorzystują mechanizmy ONZ do dochodzenia zadośćuczynienia. Chiny zazwyczaj odrzucają doniesienia ONZ na temat stanu praw człowieka jako "rażącą ingerencję" w ich sprawy wewnętrzne.

Tortury, wymuszone zaginięcia, więzienie

- Chiny systematycznie prześladowały obrońców praw w odwecie za ich współpracę z ONZ na rzecz praw człowieka, stosując tortury, wymuszone zaginięcia, więzienie i odbieranie licencji prawnikom - wskazała Renee Xia, szefowa organizacji Chińscy Obrońcy Praw Człowieka. Dodała, że system ONZ nie powinien dłużej tego tolerować.

Czytaj także:

Koalicja poparła apele ekspertów ONZ o zwołanie specjalnej sesji Rady Praw Człowieka, żeby ocenić zakres naruszeń popełnionych przez chiński rząd oraz stworzenie bezstronnego i niezależnego mechanizmu ONZ skoncentrowanego na ChRL. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wezwały sekretarza generalnego ONZ i Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka do wzięcia odpowiedzialności za zajęcie się szeroko zakrojonymi naruszeniami praw w Państwie Środka.

Posłuchaj
00:53 sajewicz1.mp3 Ponad 160 organizacji zrzeszających obrońców praw człowieka zwróciło się do MKOL z apelem o zmianę Pekinu, jako gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich, ze względu na łamanie praw człowieka przez chińskie władze. Więcej w relacji Tomasza Sajewicza (IAR) 

- Społeczność międzynarodowa nie może dłużej siedzieć (z założonymi rękami) i pozwolić chińskim władzom na deptanie praw człowieka w kraju i zagranicą - podkreślił szef zespołu Amnesty International (AI) w Chinach Joshua Rosenzweig. - Jeśli nie podejmie się teraz zdecydowanych działań, będzie tylko gorzej - dodał.

- Państwa członkowskie ONZ muszą współpracować i dopilnować, aby naruszenia Pekinu były oficjalnie monitorowane i skutecznie zwalczane. Żaden kraj nie powinien stać ponad prawem - podkreślił.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Blogerzy z Wuhanu znikają bez śladu. Zaginął znany prawnik, opowiadający o Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 17:15
Informowali o sytuacji w Wuhanie, a potem zniknęli: los blogerów i dziennikarzy obywatelskich, dokumentujących czasy pandemii pokazuje, z jaką bezwzględnością Chiny zwalczają krytyków władz partyjnych i tych, którzy obnażają prawdę, w zakresie koronawirusa w szczególności. Media alarmują, że za informowanie o pandemii w Chinach zatrzymanych mogło być wiele setek osób. Na początku maja jednego z dziennikarzy obywatelskich, który krytykował władze, skazano na 15 lat więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Demograficzne ludobójstwo". Chiny zmuszają muzułmanki do sterylizacji i antykoncepcji

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 15:21
- Opublikowane w poniedziałek śledztwo agencji AP dowodzi, że za pomocą zmuszania kobiet do sterylizacji i antykoncepcji chińskie władze prowadzą depopulacyjną politykę wobec ujgurskiej mniejszości w Sinciangu. Eksperci mówią o "demograficznym ludobójstwie".
rozwiń zwiń