X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Bezpieczne i skuteczne". Chiny i USA chwalą swoje szczepionki przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 15:23
Z pierwszych badań klinicznych wynika, że szczepionka przeciwko COVID-19 chińskiej firmy Sinovac jest bezpieczna u osób starszych, najbardziej narażonych na koronawirusy. Amerykańska firma Moderna zapewnia z kolei, że jej preparat u seniorów okazał się równie skuteczny, jak u osób starszych.
Badania nad szczepionką przeciwko COVID-19 prowadzone są w wielu krajach świata
Badania nad szczepionką przeciwko COVID-19 prowadzone są w wielu krajach świataFoto: siam.pukkato/shutterstock

Szczepionki przeciwko COVID-19 testowane są na ochotnikach w różnych grupach wiekowych, a także wśród mniejszości etnicznych. Reuters poinformował, że preparat chińskiej firmy biotechnologicznej Sinovac w badaniach klinicznych pierwszej i drugiej fazy okazał się bezpieczny u osób po 60. roku życia. Testami, które rozpoczęto w maju 2020 r., objęto 421 osób.


Przedstawiciel firmy Liu Peicheng zapewnił, że szczepionka o nazwie CoronaVac nie powoduje u seniorów poważniejszych działań ubocznych. To bardzo ważne, ponieważ obawiano się, czy szczepionka przeciwko COVID-19 będzie w ogóle przydatna u osób starszych, najbardziej narażonych na chorobę COVID-19 i jej powikłania, które mogą doprowadzić do zgonu.

COVID shutterstock free 1200.jpg
"Musimy wykształcić czujność epidemiczną". Senator Lewicy o zbliżającym się sezonie jesienno-zimowym

Różnice w działaniu

Sprawdzano również, jaka jest odpowiedź immunologiczna badanych osób. Liu Peicheng twierdzi, że po podaniu dwóch dawek szczepionki u ponad 90 proc. ochotników zaobserwowano znaczny wzrost poziomu przeciwciał skierowanych przeciwko koronawirusom SARS-CoV-2. Nieco jednak mniejszy niż u ludzi młodych był on u osób w wieku starszym.

Czytaj także:


Nie wszystkie testowane szczepionki przeciwko COVID-19 działają jednakowo. Badania kliniczne trzeciej fazy preparatu amerykańskiej firmy Moderna sugerują, że jest on w podobnym stopniu skuteczny u ludzi młodych, jak i starszych. Porównywano trzy grupy ochotników: w wieku 18-56 lat, 57-70 lat oraz starszych, powyżej 70. roku życia. We wszystkich z nich odpowiedź immunologiczna była podobna.

Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19, nad którymi prowadzone są badania w USA, Europie i Chinach, mogą być gotowa jeszcze pod koniec 2020 r. W sumie w badaniach klinicznych jest obecnie ponad 20 szczepionek. Niektóre z nich weszły w trzecią, decydującą fazę badań klinicznych, po których można wystąpić o rejestrację preparatu w poszczególnych krajach.

Respirator to podstawowe urządzenie wspomagające lub zastępujące pracę płuc (opr. Maria Samczuk/PAP) Respirator to podstawowe urządzenie wspomagające lub zastępujące pracę płuc (opr. Maria Samczuk/PAP)

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosyjska szczepionka na COVID-19 może być skuteczna. Badania wkraczają w decydującą fazę

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 15:17
Badania kliniczne pierwszej i drugiej fazy wykazały, że rosyjska szczepionka przeciwko COVID-19 wytworzyła przeciwciała u biorących w nich udział ochotników - poinformował prestiżowy magazyn medyczny "Lancet". Brakuje wyników testów trzeciej fazy, które dopiero się rozpoczęły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Polsce wystarczy szczepionek przeciwko grypie? Rzecznik rządu wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 09:56
- Zabiegamy o to, aby ściągnąć dodatkowe rezerwy szczepionek - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o szczepionki na grypę. Jak dodał, fakt, że dotychczas do Polski nie sprowadzano wielu tych szczepionek, czyni starania trudniejszymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będą trzy refundowane szczepionki". Wiceminister zdrowia o szczepieniach przeciwko grypie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 13:37
- Na rynku w tym sezonie będą trzy szczepionki przeciw grypie. Do końca października trafi na rynek 1,8 mln sztuk. W grudniu najprawdopodobniej kolejna partia, 200 tys. -  poinformował na konferencji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
rozwiń zwiń