X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Łukaszenka się go boi". Białoruski publicysta o arcybiskupie Kondrusiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 16:28
- Prezydent Alaksandr Łukaszenka boi się arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, dlatego białoruskie służby graniczne nie wpuściły go do kraju - tak w wywiadzie dla Polskiego Radia mówi Roman Jakauleuski (pol.ros. Roman Jakowlewski), znany białoruski komentator.
Abp Tadeusz Kondrusiewicz (2L)
Abp Tadeusz Kondrusiewicz (2L)Foto: East News/Associated Press

Prezydent Alaksandr Łukaszenka w trakcie pobytu w Baranowiczach powiedział, że arcybiskup "nagle wyjechał na konsultacje do Warszawy i otrzymał tam określone zadania". Dodał, że hierarcha chciał wrócić na Białoruś, ale "trafił na listę osób z zakazem wjazdu, wspólną dla Rosji i Białorusi". Łukaszenka powiedział, że pojawiły się informacje, iż arcybiskup ma oprócz białoruskiego także inne obywatelstwo.

Posłuchaj
00:56 10605946_1.mp3 Białoruski publicysta: A. Łukaszenka boi się abp T. Kondrusiewicza (IAR)
białoruś 1200.jpg
Łukaszenka nie wpuści abp. Kondrusiewicza. Zwierzchnik białoruskich katolików z zakazem wjazdu

"Popularny hierarcha"

Tymczasem znany białoruski komentator Roman Jakauleuski powiedział Polskiemu Radiu, że nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie prezydent Łukaszenka wydał polecenie niewpuszczenia do kraju arcybiskupa Kondrusiewicza. - Łukaszenka boi się arcybiskupa Kondrusiewicza jako znaczącej osoby. To hierarcha popularny i cieszący się wielkim autorytetem. Na jego nabożeństwa przychodziło coraz więcej ludzi, nawet niebędących katolikami - powiedział Jakauleuski.

Czytaj także:

Komentator stwierdził, że incydent z niewpuszczeniem arcybiskupa do kraju obudził katolików na Białorusi. - Katolicy zachowywali się lojalnie jako obywatele Białorusi, ale przedstawiali zawsze różne punkty widzenia. Łukaszenka sprowokował nawet taki żart, że teraz należy oczekiwać wezwania papieża na przesłuchanie do białoruskiego Komitetu Śledczego - mówi komentator.

Roman Jakauleuski zauważa, że taki żart pokazuje, że Białorusini mogą żartować nawet w trudnych czasach, aczkolwiek, jak dodaje, to żart bardzo smutny.

pkr

Czytaj także

"Celem jest całkowite podporządkowanie sobie Mińska". Antoni Macierewicz o roli Rosji wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 13:45
- Na interwencję zbrojną, Rosja się jednak nie zdecyduje, bo jest w dużym kryzysie gospodarczym i zależy od Zachodu i współpracy z nim - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były szef MON. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Putin popiera Łukaszenkę, bo boi się rewolucji u siebie". Politolog o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 16:46
- Z wypowiedzi Władimira Putina wynika, że będzie on twardo popierał Łukaszenkę w jego staraniach o utrzymanie się u władzy. Rosyjski przywódca nie wybierze zastąpienia Łukaszenki kimś innym, bo boi się, że skuteczna rewolucja na Białorusi mogłaby być zaraźliwa i spodobać się też Rosjanom - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin i Łukaszenka rozmawiali telefonicznie. "W najbliższych tygodniach spotkanie w Moskwie"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 17:00
W dniu 66. urodzin Alaksandra Łukaszenki w niedzielę do białoruskiego prezydenta zadzwonił prezydent Rosji Władimir Putin. Przywódcy ustalili, że w najbliższym czasie odbędzie się ich spotkanie w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Zarembiuk: Białorusini chcą żyć w niepodległym kraju

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 20:47
- Białorusini chcą żyć przede wszystkim w niepodległej Białorusi z demokratycznym systemem. Chcą wybierać sobie władzę w wolnych wyborach. Po wojnie na Ukrainie, na Białorusi nikt nie chce integracji z Rosją - podkreślił w Polskim Radiu 24 Aleksander Zarembiuk z Domu Białoruskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łukaszenka nie może się pogodzić ze spadkiem poparcia". Romaszewska o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 20:25
- Łukaszenka jest chaotyczny i nieprzewidywalny w działaniach. Nie może się pogodzić z dużym spadkiem poparcia dla swojej prezydentury - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Romaszewska, dyrektor Telewizji Biełsat. 
rozwiń zwiń