X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolejny dzień protestów w Mińsku. Ponad 100 tys. ludzi szło w Wielkim Marszu Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 18:30
Ponad 100 tysięcy mieszkańców Mińska uczestniczyło w Wielkim Marszu Białorusi. Na Placu Niepodległości w centrum białoruskiej stolicy zebrani minutą ciszy uczcili pamięć demonstrantów, którzy zginęli w trakcie niedawnych starć z milicyjnym OMON-em. Potem maszerowali centralnymi ulicami stolicy.
Mieszkańcy Mińska protestują przeciwko Alaksandrowi Łukaszence
Mieszkańcy Mińska protestują przeciwko Alaksandrowi ŁukaszenceFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Posłuchaj
00:34 IAR Pac Białoruś.mp3 Ponad 100 tys. Białorusinów przeszło ulicami Mińska. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
BIałoruś PAP (2)-1200.jpg
Były przywódca Białorusi: władza Łukaszenki jest nielegalna, ale on nie pójdzie na ustępstwa

Na Prospekcie Zwycięzców odbył się niewielki wiec, gdzie występowali przedstawiciele opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Domagali się oni dymisji ministra spraw wewnętrznych i przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich.

Demonstranci podeszli do Pałacu Niezależności, gdzie znajduje się nowa rezydencja prezydenta Białorusi. Tam drogę im zagrodził milicyjny OMON i samochody z armatkami wodnymi do rozganiania tłumów. W efekcie protestujący zawrócili i skierowali się w stronę centrum miasta.

Wielki marsz ulicami Mińska

Wcześniej protestujący przeszli ulicami stolicy w ramach Wielkiego Marszu Białorusi. Najpierw olbrzymia kolumna ludzi szła Prospektem Niepodległości. Gdy nadjechała karetka pogotowia, protestujący rozeszli się i zrobili dla niej korytarz życia. Potem demonstranci skręcili na Prospekt Zwycięzców.

Posłuchaj
00:49 Marsz Białorusi IAR Pac.mp3 Trwa Wielki Marsz Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

Jedna z protestujących powiedziała, że ludzie chcą przede wszystkim wolności i szacunku. - Teraz wszyscy chcą mieć świeże powietrze i wolność. My nie chcemy mieć płac europejskich. Tu nie chodzi o pieniądze. My po prostu chcemy szacunku i ludzkiego podejścia - powiedziała mieszkanka Mińska

Następnie demonstranci doszli w okolice Obelisku Zwycięstwa w Drugiej Wojnie Światowej. To właśnie tam odbyła się w ubiegłą niedzielę jedna z największych demonstracji opozycji.

pap białoruś protest    1200.jpg
Białoruski opozycjonista: społeczeństwo się nie uspokoi, dopóki Łukaszenka nie odejdzie

Milicja wzywała do rozejścia

Demonstracja rozpoczęła się we wczesnych godzinach popołudniowych, kiedy co najmniej 100 tysięcy ludzi zgromadziło się w centrum Mińska - na placu Niepodległości i przylegającym do niego Prospekcie Niepodległości. Demonstrantów domagających się przemian i odejścia od władzy prezydenta Alaksandra Łukaszenki nieustannie przybywało.

Posłuchaj
00:47 Białoruś protest Pac IAR.mp3 Wielki protest w Mińsku na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

Na Prospekt Niepodległości przyniesiona została ogromna historyczna biało-czerwono biała flaga. Na demonstracji widać tysiące historycznych biało-czerwono-białych flag, które stały się symbolem protestów. Milicja przez megafony umieszczone na słupach wzywa ludzi do rozejścia się. W odpowiedzi tłum zaczął skandować "uchadi", czyli "odejdź" - to apel o odejście od władzy prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Czytaj również:

Zebrani ludzie mówią, że chcą zmian na Białorusi i odejścia prezydenta Aleksandra Łukaszenki. - Jesteśmy już zmęczeni bezprawiem władz. Tym, że nas pozbawiają praw, okłamują, fałszują wybory, tak nie powinno być. Prezydent, który już poczuł smak rządzenia, próbuje za wszelką cenę utrzymać się u władzy. Jesteśmy przeciwko temu. Chcemy aby nasz kraj się rozwijał - powiedział Dźmitry, jeden z uczestników protestu.

Posłuchaj
00:52 Białoruś Pac IAR.mp3 Trwa protest przeciwników Łukaszenki w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

Niezależne media informują o koncentracji wojsk wewnętrznych i milicyjnego OMON-u, między innymi w Parku Zwycięstwa. W okolicy Placu Zwycięstwa zauważono żołnierzy w kamizelkach kuloodpornych i uzbrojonych w automaty Kałasznikowa. Na razie akcja przebiega spokojnie.

cichanouska pap 1200 .jpg
Swiatłana Cichanouska: jesteśmy gotowi do rozmów z rządem

Protestuje młodzież, robotnicy i kobiety

Do centrum miasta dotarły duże kolumny mieszkańców Mińska. W pobliżu Placu Niepodległości, gdzie rozpoczął się wiec, nie działały 3 stacje metra.

Posłuchaj
00:34 Protest mińsk Pac IAR.mp3 Rozpoczyna się protest w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

Na centralny Plac Niepodległości ludzie szli z parasolkami. Trzymają symbole protestu: biało-czerwono-białe flagi i białe wstążki. Niektórzy mają plakaty z żądaniami odejścia prezydenta Łukaszenki.

Dużą kolumną od strony Placu Jakuba Kołasa przeszła młodzież. Robotnicy nadeszli ze strony dzielnicy przemysłowej, gdzie mieszczą się zakłady traktorowe i samochodowe. Duże kolumny podążają również z zachodnich dzielnic Mińska.

Zobacz także:

Wśród uczestników wiecu jest tradycyjnie dużo kobiet i młodych dziewcząt. Niektóre dobrze mówią po polsku. Antonina twierdzi, że przyszła demonstrować, aby Białoruś była wolnym krajem. A Katiaryna w rozmowie z Polskim Radiem mówi, że chce w końcu zobaczyć na Białorusi innego prezydenta, niż Alaksandr Łukaszenka. Dzisiejsza akcja protestu nosi nazwę Wielki Marsz Nowej Białorusi.

Posłuchaj
00:45 IAR Obrazek protesty Pac.mp3 Antanina i Katiaryna o powodach swojego udziału w protestach (IAR)

Niezależne media informują, że milicja drogowa sprawdza samochody jadące do Mińska z podstołecznych miast. Funkcjonariusze pytają o cel podróży. Na jednej z ulic dziennikarze zauważyli kolumnę wojskowych ciężarówek.

Protesty w innych miastach Białorusi

Białoruś PAP-1200.jpg
Białoruś: strajkujący dziennikarze zakładają niezależną telewizję. Ma nadawać w internecie

Protest przeciwników prezydenta Alaksandra Łukaszenki rozpoczął się także w Grodnie. Kolumna kilkunastu tysięcy ludzi przechodzi przez centrum miasta. Według dziennikarzy, milicjanci wzywają przez megafony, aby demonstranci zaprzestali protestu. Tysiące demonstrantów zebrało się również w innych białoruskich miastach: Brześciu, Homlu, Bobrujsku, Mohylewie i Witebsku - wszystkich największych miastach kraju..

Wcześniej białoruskie ministerstwo obrony oświadczyło, że wojsko przejmie kontrolę nad narodowymi pomnikami, aby chronić je przed uczestnikami protestów.

Mieszkańcy kraju od dwóch tygodni protestują przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich. Wychodząc na ulice, żądają ustąpienia prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Pokojowe protesty tłumione są przez milicję i OMON, a służba bezpieczeństwa zatrzymuje liderów akcji protestacyjnych.

Białoruskie władze, chcąc odciąć Białorusinów od szybkiej i rzetelnej informacji, zablokowały kilkadziesiąt białoruskich portali informacyjnych oraz stron opozycyjnych polityków i organizacji. Wczoraj Polskie Radio uruchomiło na falach długich o częstotliwości 225 kHz nadawanie serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które są emitowane codziennie o 6.30, po 12.00 i w magazynie Polska i Świat po godzinie 22.00.

jmo

Czytaj także

Cichanouska: dosyć kłamstw i zastraszania, nie chcemy więcej samowoli i przemocy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 12:15
Swiatłana Cichanouska powiedziała na konferencji prasowej, że dotychczasowemu prezydentowi nie uda się stłumić protestów, które wybuchły w różnych częściach kraju. Kontrkandydatka Alaksandra Łukaszenki w niedawnych wyborach prezydenckich na Białorusi zorganizowała w Wilnie pierwszą od czasu przyjazdu na Litwę konferencję prasową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywy łańcuch w Mińsku. Tysiące Białorusinów protestowało przeciw represjom

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 00:01
Co najmniej kilka tysięcy mieszkańców Mińska stanęło w piątek wieczorem w "łańcuchu pokuty", ciągnącym się od uroczyska Kuropaty, gdzie w latach 30. XX wieku rozstrzeliwano represjonowanych, do aresztu na ul. Akrescyna, dokąd trafiali zatrzymani podczas protestów powyborczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demonstracje na Białorusi. W sobotę kolejny masowy protest w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 04:32
Białoruska opozycja znów planuje dzisiaj wieczorem masową demonstrację na Placu Niepodległości w Mińsku. To 14. dzień powyborczych protestów białoruskiej opozycji domagającej się odejścia od władzy prezydenta Alaksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń