X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Otrucie Nawalnego. Siergiej Aleksaszenko: Nawalny ostatnio mało podróżował, Kreml czekał na okazję. Decyzja zapadła dawno

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 16:00
- Liczba osób, które Kreml starał się nastraszyć albo zabić – jest dostatecznie długa. Aleksiej Nawalny przedstawia duże zagrożenie dla Kremla. To jedyny polityk opozycyjny, który konsekwentnie i bardzo aktywnie stawia czoło reżimowi. Przeszkadzał Kremlowi. Nie mam specjalnych wątpliwości co do tego, kto mógł pokusić się o zamach na jego życie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Siergiej Aleksaszenko z Fundacji imienia Borysa Niemcowa.
Aleksiej Nawalny na wiecu 5 maja 2018 roku
Aleksiej Nawalny na wiecu 5 maja 2018 rokuFoto: PAP/Sergei Fadeichev/TASS
Nawalny Moskwa pikieta pap 1200.jpg
Sprawa otrucia Nawalnego. Sprzeczne informacje w związku z toksyczną substancją

PolskieRadio24.pl: Jak pan rozumie to, co stało się z rosyjskim opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym? Poczuł się bardzo źle w samolocie, lecącym z Tomska do Moskwy. Prawdopodobnie próbowano go otruć. Obecnie jest w śpiączce. Mimo początkowego sprzeciwu lekarzy z Omska, Nawalnego udało się przewieźć do kliniki w Berlinie.

Pamiętamy podobne przypadki z Anną Politkowską, z Aleksandrem Litwinienką, z Siergiejem Skripalem i wieloma innymi osobami.

Siergiej Aleksaszenko, były wiceprezes rosyjskiego Banku Centralnego i były pracownik naukowy Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie; obecnie na emigracji, członek zarządu Fundacji imienia Borysa Niemcowa: Myślę, że tutaj w pełni logiczne jest dostrzeżenie "ręki Kremla". Pamiętamy dobrze wyżej wspomniane przypadki otruć. Można przypomnieć tutaj jeszcze Władimira Kara-Murzę, którego próbowano otruć aż dwa razy. Można dodać do tej grupy więcej osób, Jurija Szczekoczichina i inne. Lista osób, które Kreml starał się nastraszyć albo zabić – jest dostatecznie długa.

Aleksiej Nawalny przedstawia duże zagrożenie dla Kremla. To jedyny polityk, opozycjonista, który konsewkentnie i bardzo aktywnie stawia czoło reżimowi. Przeszkadzał Kremlowi. Nie mam specjalnych wątpliwości co do tego, kto mógł pokusić się o zamach na jego życie.

Tak, to prawda Nawalny był bardzo efektywnym, słyszanym na całym świecie krytykiem Kremla. Był na tyle znany, że nikt nie odważyłby się zorganizować na niego zamachu bez akceptacji Kremla. Dlaczego jego próbowano go otruć teraz? Są przypuszczenia, że Władimir Putin przestraszył się tego, co dzieje się na Białorusi.

Nie sądzę, żeby Kreml zdecydował się na atak na Nawalnego w związku z sytuacją na Białorusi albo żeby odwrócić uwagę od innych problemów.  To co związane z Białorusią, z protestami w Chabarowskie, idzie swoim torem, tymi problemami zajmują się odpowiednie "baszty" Kremla. Zaś zamachami na politycznych oponentów zajmują się zupełnie inne służby. To są specjalne służby Kremla, albo GRU, FSB, oddziały specnazu. Nie sądzę, żeby  ludzie zajmujący się na Kremlu sytuacją w Chabarowsku, polecili, żeby zabić Aleksieja Nawalnego. Tak to się nie odbywa.

Co więcej, nie jest łatwo przygotować tego rodzaju operację. Nie można zatem zlecić jej z dnia na dzień – tak żeby wykonano ją za parę dni. Przygotowanie jej trwa długo.

Czytaj także:


nawalny free 1200.jpg
"Putinowski reżim nie cofnie się przed niczym". Grzegorz Kuczyński o sprawie Nawalnego

O ile wiem, Aleksiej niezbyt wiele podróżował w ostatnich miesiącach. Nie można było jeździć za granicę. I nadarzyła się okazja – wyjazd do Tomska. Kiedy był oddany rozkaz i jak długo trwała ta operacja – tego nie wiemy.  Jednak decyzja o zamachu na Nawalnego raczej nie jest związana z Białorusią, gdyż tam protesty zaczęły się około 10 dni wcześniej.

Aleksiej Nawalny przeszkadzał Kremlowi już wiele lat. Przynosił mu wielkie szkody, czy to na wyborach, czy poprzez organizacje różnego rodzaju akcji.

Rzeczywiście, Nawalny to jedyny w Rosji polityk, który prowadził skuteczną walkę przeciwko Kremlowi. Nie ma drugiego polityka, który działałby tak aktywnie i systematycznie i to już od wielu lat.

***

Rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Czytaj także

"Lekarze robią wszystko, co niezbędne". Kreml zapewnia, że Nawalny jest pod ochroną

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 16:55
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że lekarze robią wszystko, co niezbędne, aby pomóc opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu hospitalizowanemu w Omsku. Pieskow obiecał pomoc w razie ewentualnej ewakuacji Nawalnego na leczenie za granicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Nawalnego. USA obserwują sytuację, Niemcy i Francja oferują pomoc

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 19:49
Francuski prezydent Emmanuel Macron i niemiecka kanclerz Angela Merkel wyrazili zaniepokojenie z powodu nagłego zachorowania rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego, u którego podejrzewa się zatrucie. Zaoferowali też swoją pomoc. Prezydent USA Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone obserwują sytuację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Rosji nigdy nic nie dzieje się przypadkowo". Publicyści o próbie otrucia Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 11:50
- Rosja to państwo bardzo nietransparentne, które stworzyło bardzo chory, niebezpieczny układ władzy, o którym relatywnie mało wiemy - mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Wildstein (TVP). Gośćmi audycji byli także publicysta Sławomir Jastrzębowski i Piotr Cywiński ("Sieci").
rozwiń zwiń