Samolot NATO AWACS nad Polską. Monitoruje przestrzeń w odległości 400 km

2020-08-22, 21:10

Samolot NATO AWACS nad Polską. Monitoruje przestrzeń w odległości 400 km
AWACS będzie strzegł bezpieczeństwa Polski. Foto: DGRSG/Twitter

- Samolot rozpoznania i dozoru radiolokacyjnego NATO AWACS już nad Polską gotowy do ćwiczeń lotnictwa wojskowego - poinformował w sobotę na Twitterze Disinfo Digest. Użytkownicy Twittera podali, że samolot AWACS był widziany m.in. nad warszawskim Ursynowem.

Powiązany Artykuł

shutterstock_f-16-1200.jpg
Rosyjskie samoloty zbliżały się do amerykańskiego niszczyciela. Belgowie poderwali myśliwce

Jak poinformowano na stronie internetowej NATO Press, "od 21 do 28 sierpnia 2020 r. samolot NATO AWACS będzie stacjonował w Krakowie, aby wziąć udział w szkoleniu żołnierzy dwóch członków Sojuszu - Polski i Stanów Zjednoczonych".

"Współpracując ściśle z Polskim Centrum Kontroli i Raportowania, załoga AWACS będzie wspierać polskie i amerykańskie myśliwce, zapewniając dowodzenie i kontrolę w powietrzu" - podkreślono.

Jak wyjaśniono, "udział samolotów AWACS w ćwiczeniach lotniczych pod nazwą Aviation Detachment Rotation 20-4 jest od dawna zaplanowanym działaniem, które obejmuje loty nad terytorium aliantów". Jest to część strategii NATO "wdrożonej w 2014 r. po nielegalnej i bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję".

AWACS nad Polską

Powiązany Artykuł

Tornado 1200
Ekspert: nie ma alternatywy dla parasola atomowego USA. Jeśli Berlin wyjdzie z programu, Kreml będzie świętował

"Środki te mają na celu zapewnienie wschodnich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego o zaangażowaniu i solidarności w obrębie NATO; mają także na celu powstrzymanie wszelkiej ewentualnej agresji na kraje członkowskie NATO" - czytamy na stronie NATO Press.

Samoloty AWACS E-3A, które są zmodyfikowanymi wersjami Boeinga 707, można rozpoznać dzięki charakterystycznej kopule radaru zamontowanej nad kadłubem. E-3A zwykle działają na pułapie około 10 km.

Z tej wysokości samolot jest w stanie stale monitorować przestrzeń powietrzną w promieniu ponad 400 km i może wymieniać informacje - za pośrednictwem cyfrowych łączy danych - z dowódcami innych samolotów oraz wojsk działających na ziemi czy na morzu.

PAP/agkm


Polecane

Wróć do strony głównej