X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

PE ma zatwierdzić pakiet budżetowy i mechanizm warunkowości, wobec którego Polska i Węgry były przeciw

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 11:55
Pakiet budżetowy i mechanizm warunkowości, uzgodnione na unijnym szczycie w ubiegłym tygodniu, czekają na zatwierdzenie w Parlamencie Europejskim. Głosowanie odbędzie się jutro. Wczoraj zgodę dały kraje członkowskie. Jednomyślnie zaakceptowały budżet Unii na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy wraz z przepisami o zasobach własnych, natomiast mechanizm warunkowości został przyjęty przy sprzeciwie Polski i Węgier.
Premier Węgier, Viktor Orban
Premier Węgier, Viktor OrbanFoto: Shutterstock/Belish

Po głosowaniu Rada Unii Europejskiej opublikowała wszystkie dokumenty związane z pakietem budżetowym - między innymi deklarację Komisji Europejskiej oraz oświadczenia Węgier. Są one powtórzeniem ustaleń ze szczytu i potwierdzeniem stanowiska, które na szczycie prezentował premier Viktor Orban. Nie są zaskoczeniem ani żadnym przełomem. Kraje członkowskie mają prawo zgłaszać odrębne deklaracje do przyjmowanych decyzji. Do pakietu budżetowego oprócz Węgier swoje oświadczenia złożyły na przykład Austria, Holandia oraz kraje bałtyckie.

Deklaracje Węgier

Jeśli chodzi o Węgry, to pierwsza deklaracja, licząca jeden akapit, jest wyjaśnieniem głosowania przeciwko mechanizmowi, który uzależnia wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. Węgry stwierdzają, że wnioski ze szczytu, oraz oświadczenia Komisji i Rady odpowiadają na polityczne i niektóre prawne wątpliwości dotyczące interpretacji i wdrożenia mechanizmu warunkowości.

"Niemniej jednak nadal istnieją poważne zastrzeżenia prawne co do zgodności rozporządzenia z prawem Unii co sprawiło, że Węgry zagłosowały przeciwko" - czytamy w deklaracji.

en szczyt w brukseli 1200.jpg
Budżet UE, Fundusz Odbudowy i mechanizm warunkowości. Zatwierdzono ustalenia szczytu w Brukseli

"Warunek wstępny"

W drugiej deklaracji, również jednoakapitowej, Węgry stwierdzają, że pełne wdrożenie w dobrej wierze wniosków z unijnego szczytu i oświadczeń Komisji Europejskiej dotyczących rozporządzenia stosowanego w ochronie unijnego budżetu leży w żywotnym interesie narodowym Węgier i jest warunkiem wstępnym zgody Węgier na pakiet budżetowy. Z kolei deklaracja Komisji Europejskiej, również w formie jednego akapitu stwierdza, że Komisja akceptuje ustalenia szczytu i zobowiązuje się do ich zastosowania.

Czytaj również:

Przypomnijmy - europejscy przywódcy na szczycie w ubiegłym tygodniu ustalili, co zapisano we wnioskach ze szczytu, że mechanizm warunkowości będzie stosowany wyłącznie do ochrony unijnego budżetu. Jest też zapis, że samo stwierdzenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawa nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu. Takie brzmienie wniosków było warunkiem zaakceptowania przez Polskę i Węgry całego pakietu finansowego, czyli budżetu Unii na lata 2021-2027, oraz funduszu odbudowy po pandemii. Przy czym w sprawie mechanizmu warunkowości oba kraje zastrzegły sobie prawo zaskarżenia przepisów do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o czym premierzy Mateusz Morawiecki i Viktor Orban informowali w czwartek na wspólnej konferencji prasowej w Brukseli.

Czytaj również:

Proces zatwierdzania pakietu budżetowego i reguły "fundusze za praworządność" jest teraz następujący - po zgodzie krajów członkowskich, jutro wszystkie dokumenty ma zatwierdzić Parlament Europejski. Procedura w sprawie 7-letniego budżetu i mechanizmu warunkowości skończy się w Europarlamencie i od stycznia będą mogły być uruchamiane projekty na dofinansowanie z unijnej kasy. Pieniądze na walkę ze skutkami pandemii będą mogły być wypłacone latem przyszłego roku, bo wcześniej parlamenty krajowe muszą zaakceptować decyzję w sprawie zasobów własnych.

IAR,pg

Czytaj także

Weto za powiązanie praworządności z funduszami unijnymi. Jasna deklaracja Węgier

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 15:10
- Węgry zastosują weto wobec wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po koronawirusie - poinformował rzecznik premiera Węgier Bertalan Havasi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie ws. budżetu unijnego. Jest deklaracja KE dot. ustaleń ze szczytu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 06:20
Komisja Europejska zobowiązała się do zastosowania ustaleń ze szczytu w sprawie mechanizmu uzależniającego wypłatę funduszy od kwestii praworządnościowych. Chodzi o ograniczenie jego stosowania wyłączenie do ochrony unijnego budżetu. 
rozwiń zwiń