Sprawa Nawalnego. USA obserwują sytuację, Niemcy i Francja oferują pomoc

2020-08-20, 19:49

Sprawa Nawalnego. USA obserwują sytuację, Niemcy i Francja oferują pomoc
Aleksiej Nawalny. Foto: YURI KADOBNOV/AFP/East News

Francuski prezydent Emmanuel Macron i niemiecka kanclerz Angela Merkel wyrazili zaniepokojenie z powodu nagłego zachorowania rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego, u którego podejrzewa się zatrucie. Zaoferowali też swoją pomoc. Prezydent USA Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone obserwują sytuację.

Na wspólnej konferencji prasowej francuski prezydent i niemiecka kanclerz wyrazili gotowość do wsparcia Nawalnego, jeśli chodzi o leczenie, przyznanie azylu czy ochronę. Angela Merkel oświadczyła, że Nawalny powinien być leczony w dowolnym państwie.

Powiązany Artykuł

nawalny free 1200.jpg
"Putinowski reżim nie cofnie się przed niczym". Grzegorz Kuczyński o sprawie Nawalnego

Merkel: niedobre informacje

Kanclerz Niemiec oświadczyła, że okoliczności nagłego zachorowania Aleksieja Nawalnego powinny być dokładnie wyjaśnione. Dodała, że informacje, które napłynęły do tej pory, "nie wyglądają dobrze".

- Mam nadzieję, że szybko wyzdrowieje - mówiła polityk.

"Stan stabilny"

Żona Aleksieja Nawalnego - Julia - została wpuszczona do sali w szpitalu w Omsku, gdzie w śpiączce leży jej mąż - podał wydział zdrowia władz regionu. Współpracownicy Nawalnego przekazali, że żona opozycjonisty nie wydała policji jego rzeczy osobistych.

- Stan Nawalnego jest stabilny. Jest on w śpiączce, podłączony jest do respiratora - podały władze regionu. Oświadczyły też, że Julia Nawalna jest "zadowolona" z wizyty.

Dodały, że szpital konsultował się z dwoma ośrodkami w Rosji specjalizującymi się w toksykologii i intensywnej terapii.

Czytaj także:

Sugestia lekarza

Lekarz opozycjonisty Jarosław Aszychmin ocenił, że ze szpitala w Omsku, gdzie jest on na oddziale reanimacji, należy przewieźć go do lecznicy za granicą, gdyż tam łatwiej byłoby ustalić przyczynę choroby.

Decyzja w sprawie ewentualnego przewiezienia Nawalnego z Omska do innego szpitala zapadnie na konsylium lekarskim - podał wydział zdrowia władz obwodu omskiego.

Opozycjonista i prawnik

Rok temu Nawalny trafił do szpitala w Moskwie z objawami ostrej reakcji alergicznej. Przewieziono go tam z aresztu, gdzie odbywał karę administracyjną. Polityk nie wykluczał wtedy, że padł ofiarą próby otrucia.

44-letni Nawalny jest prawnikiem i działaczem opozycji, autorem popularnego w Rosji bloga. Założona przez niego Fundacja Walki z Korupcją regularnie publikuje materiały śledcze na temat nadużyć korupcyjnych w najwyższych kręgach rosyjskich władz.

ms

Polecane

Wróć do strony głównej