X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Gospodarka Libanu na skraju upadku". Polski Instytut Ekonomiczny ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 11:40
W 2018 r. kraj wszedł w długotrwałą recesję, którą obecnie dodatkowo pogłębi pandemia - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny i nie wyklucza bankructwa państwa. Zdaniem analityków niedawny wybuch w porcie w Bejrucie zapewne zaostrzy problemy kraju.
Eksperci zaznaczają, że zadłużenie w Libanie ma głównie charakter zewnętrzny
Eksperci zaznaczają, że zadłużenie w Libanie ma głównie charakter zewnętrznyFoto: PAP/EPA/WAEL HAMZEH
Magdalena-El-Ghamari.jpg
Dr Magdalena El Ghamari: Liban jest jednym z trzech najbardziej zadłużonych państw na świecie

Jak podkreśla PIE, gospodarczo Liban przez wiele lat funkcjonował w warunkach podwójnego deficytu - nierównowagi finansów publicznych oraz nierównowagi zewnętrznej. Eksperci zwracają uwagę, że przez ostatnią dekadę każdego roku wydatki rządowe przekraczały dochody średnio o 9 proc. PKB. "W 2018 r. kraj wszedł w długotrwałą recesję, którą obecnie dodatkowo pogłębi pandemia" - zaznaczają w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Czytaj także:

W 2019 r. dług publiczny w relacji do PKB wzrósł ze 150 proc. do 170 proc., "a zatem tendencja jest jednoznacznie wzrostowa" - ocenia PIE w opublikowanej analizie, powołując się na dane Focus Economics.

Wykres przedstawiający zjawisko podwójnego deficytu w libańskiej gospodarce (źródło: Polski Instytut Ekonomiczny) Wykres przedstawiający zjawisko podwójnego deficytu w libańskiej gospodarce (źródło: Polski Instytut Ekonomiczny)
mid-epa08595570 (1).jpg
Liban: rząd podał się do dymisji w związku z wybuchem w Bejrucie

Eksperci zaznaczają, że zadłużenie w Libanie ma głównie charakter zewnętrzny. "Kraj, z uwagi na nierównowagę obrotów bieżących rzędu 20 proc. PKB rocznie, skazany był na znaczny import kapitału zagranicznego" - czytamy. W momencie wejścia w recesję, pozyskanie finansowania przestało być możliwe.

PIE zwraca uwagę, że bank centralny, dla utrzymania kursu libańskiego funta (LBP), zmuszony był do rozpuszczania rezerw - według danych MFW ich wartość spadła z 40,5 mld dol. do 24,3 mld dol. od 2017 r. do końca 2019 r. "Skala strat w trakcie 2020 r. jest nieznana" - zastrzegają analitycy.

Czarny rynek libańskiej waluty

Z uwagi na niedobór dewiz i w obawie o szturm na sektor bankowy, władze monetarne najpierw zamroziły oszczędności dolarowe Libańczyków, a następnie pozwoliły na ograniczone wypłaty - tłumaczy PIE. "Dokonywane są one jednak tylko w libańskich funtach. Oficjalnie bank centralny wymienia 1 LBP na 1 USD po sztywnym kursie 1500. W wyniku niedoboru dewiz pojawił się jednak czarny rynek, na którym wartość libańskiej waluty jest nawet 6-krotnie niższa" - dodano.

Następstwem takiej dewaluacji jest inflacja. "W czerwcu wzrost cen sięgnął prawie 90 proc. rdr. W konsekwencji społeczeństwo popada w ubóstwo" - zaznaczają analitycy PIE. Według szacunków Banku Światowego problem dotknie nawet 50 proc. ludności.

"Gospodarka Libanu znajduje się na skraju upadku. Rząd co prawda prowadzi rozmowy z MFW w sprawie ratunkowego finansowania, ale nie można wykluczyć bankructwa kraju" - ocenia PIE. Analitycy zastrzegają, że tak było i przed eksplozją w bejruckim porcie. "Teraz zapewne będzie jeszcze gorzej" - podsumowują.

Całą analizę można przeczytać w tym miejscu.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odbudowa szpitali i wsparcie służby zdrowia. Pomoc WHO dla Bejrutu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 05:15
Światowa Organizacja Zdrowia zapowiedziała wysłanie kolejnej partii pomocy do Libanu. WHO chce pomóc w odbudowie szpitali i placówek służby zdrowia, zniszczonych po wtorkowej eksplozji w porcie w Bejrucie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Magdalena El Ghamari: wybuch w Bejrucie to symbol upadku Libanu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 22:09
- Liban de facto żyje od kryzysu do kryzysu. Wybuch w Bejrucie należy traktować jako symbol upadku i początek innych konfliktów - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas w Warszawie. Gościem był również prof. Rafał Ożarowski z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa w Libanie. Polscy lekarze walczą o życie chorych i poszkodowanych

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 18:29
Kilkanaście krajów wysłało pomoc medyczną do zniszczonego wybuchem azotanów Bejrutu. Największa w historii Libanu eksplozja zrujnowała nie tylko domy, ale także szpitale i przychodnie w mieście. Wybuch dodatkowo pogorszył katastrofalną sytuację miejscowej służby zdrowia.
rozwiń zwiń