X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Katastrofa w Libanie. Polscy lekarze walczą o życie chorych i poszkodowanych

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 18:29
Kilkanaście krajów wysłało pomoc medyczną do zniszczonego wybuchem azotanów Bejrutu. Największa w historii Libanu eksplozja zrujnowała nie tylko domy, ale także szpitale i przychodnie w mieście. Wybuch dodatkowo pogorszył katastrofalną sytuację miejscowej służby zdrowia.
Polscy ratownicy w Bejrucie
Polscy ratownicy w BejrucieFoto: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w Bejrucie

Na miejscu od kilku dni pracują także lekarze z zespołu ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Jeden z nich, Michał Madeyski mówi w rozmowie z Polskim Radiem, że grupa pracuje teraz w klinice mobilnej w centrum Bejrutu, niedaleko portu. - Opatrujemy rany wynikające ze sprzątania, czyli obcięcia, rany cięte, spadnięcie elementów konstrukcji na ludzi, a także rany, które są efektem wybuchu, zostały opatrzone, ale wymagają czyszczenia - dodaje.

mid-epa08597722 (1).jpg
Caritas Polska z pomocą mieszkańcom Bejrutu. Trwa zbiórka na żywność, schronienie, leki

"Pacjenci wymagają dostawy leków"

Wcześniej polscy lekarze pomagali libańskim medykom na nowo zorganizować pracę szpitali, by zapobiec masowym zachorowaniom na COVID-19. Ta sama grupa lekarzy PCPM pracowała bowiem wiosną we Włoszech, gdzie również walczyła z koronawirusem.

Pomoc jest teraz Libanowi niezbędna, bo wybuch zniszczył wiele placówek służby zdrowia. Jak mówi Michał Madeyski, nie działają dwa duże szpitale w Bejrucie, ale zniszczonych jest też wiele innych miejsc. - Przychodnie zazwyczaj biorą na siebie pierwszy ciężar opieki nad pacjentami. Tymczasem spośród 55 klinik na obszarze Bejrutu 30 procent nie nadaje się do użytku - mówi.

Czytaj także:

Michał Madeyski dodaje, że wiele osób, których domy zostały zniszczone, zostało tym samym pozbawionych zapasu leków na choroby przewlekłe. - Ci pacjenci wymagają teraz dostawy tych leków - wyjaśnia polski lekarz.

W ostatnich miesiącach służba zdrowia w Libanie znacząco podupadła w wyniku kryzysu gospodarczego oraz dodatkowo w wyniku pandemii koronawirusa. Specjaliści ostrzegają, że sytuacja może jeszcze się pogorszyć. Wczoraj w Libanie zanotowano rekordowo wysoką liczbę ponad 300 nowych zakażeń COVID-19.

Posłuchaj
00:50 SPEC Liban - polscy lekarze pomagaja poszkodowanym.mp3 Liban - polscy lekarze pomagają poszkodowanym (IAR)

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Liban: rząd podał się do dymisji w związku z wybuchem w Bejrucie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 21:09
Prezydent Libanu Michel Aoun przyjął dymisję rządu premiera Hassana Diaba - podano w telewizyjnym komunikacie. Poprosił go, aby wykonywał dotychczasowe obowiązki do czasu utworzenia nowego gabinetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Liban jest zakładnikiem Hezbollahu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 07:17
- W związku z podziałem kraju na wiele regionów i klanów doszło w ciągu ostatnich 30 lat do wypracowania modelu, w którym potężne rody de facto sterują życiem publicznym kraju. Młodzież protestująca na placu w Bejrucie domaga się zmian, jednak wątpliwe jest, czy uda się to zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Magdalena El Ghamari: Liban jest jednym z trzech najbardziej zadłużonych państw na świecie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 15:35
- Mieszkańcy Libanu żyją od kryzysu do kryzysu. Ostatnie lata to ogromny krach gospodarczy państwa. Jest ono następne w kolejce, gdy mówimy o niechlubnej perspektywie przyszłości na Bliskim Wschodzie - powiedziała dr Magdalena El Ghamari, ekspert ds. międzynarodowych z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń