X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nocne starcia z milicją na Białorusi. Są tysiące zatrzymanych w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 11:30
W noc po wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia zatrzymano w całym kraju około 3 tys. osób za udział w zgromadzeniach masowych odbywających się bez zezwolenia - podało w poniedziałek MSW. Centrum obrony praw człowieka Wiosna twierdzi, że wśród protestujących jest przynajmniej jedna ofiara śmiertelna, jednak władze temu zaprzeczają.
Funkcjonariusze białoruskich służb bezpieczeństwa tłumią demonstracje w Mińsku
Funkcjonariusze białoruskich służb bezpieczeństwa tłumią demonstracje w MińskuFoto: PAP/EPA/MARINA SEREBRYAKOVA

W oficjalnym komunikacie służby prasowe MSW poinformowały, że w 33 miejscowościach w noc powyborczą doszło do "punktowych zgromadzeń obywateli w rejonie lokali wyborczych i na centralnych placach".

Oficjalne dane: ok. 3000 zatrzymanych

pap białoruś protesty 1200.jpg
Mińsk: demonstranci wyparci ze Starego Miasta, ale starcia trwają. Dziesiątki zatrzymanych

"Ogółem za udział w odbywających się bez zezwolenia zgromadzeniach masowych zatrzymano w kraju około 3 tysięcy osób" - głosi komunikat. Dodano, że w samym Mińsku zatrzymano około 1000 osób i ponad 2 tys. w innych miastach. W komunikacie podano także, że w trakcie zgromadzeń poszkodowanych zostało 39 milicjantów i ponad 50 osób cywilnych.

Resort oświadczył, że demonstrujący w Mińsku rzucali w milicjantów płytami chodnikowymi "i innymi przedmiotami", a w Pińsku opór siłom porządkowym stawiła "grupa agresywnie nastawionych obywateli". Ludzie ci, uzbrojeni w pręty, kamienie i metalowe przedmioty "próbowali zorganizować atak na funkcjonariuszy" - czytamy w komunikacie. Część zatrzymanych, jak twierdzi MSW, "była w stanie upojenia alkoholowego".

Obrońcy praw człowieka: jedna ofiara śmiertelna

Posłuchaj
00:57 Białoruś ofiary Pac IAR.mp3 Co najmniej jedna osoba zginęła w starciach z białoruską milicją. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

Według informacji obrońców praw człowieka z organizacji Wiosna, jedna osoba zginęła po tym, jak w tłum ludzi wjechał pojazd sił milicyjnych. Przyczyną śmierci była rana głowy. Trzy osoby doznały poważnych obrażeń - powiedział prawnik Walancin Stefanowicz z "Wiosny".

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi zapewnia, że podana przez media informacja o ofierze śmiertelnej "jest zupełnym fake newsem".

Czytaj więcej:

Protesty po sfałszowanych wyborach

białorusini protestującty przeciwko pap 1200.jpg
Możliwe zwołanie RBN ws. Białorusi. Dera: sytuacja jest niebezpieczna z punktu widzenia naszych interesów

W niedzielę na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w których główną kontrkandydatką urzędującego od 26 lat Aleksandra Łukaszenki była Swiatłana Cichanouska, żona opozycyjnego dziennikarza, którego zatrzymano, uniemożliwiając mu kandydowanie w wyborach.

Po ogłoszeniu wyników zamówionego przez państwową telewizję Mir badania exit poll w całym kraju rozpoczęły się demonstracje. Według działaczy opozycji wyniki te zostały sfałszowane. Według sondażu prezydent Aleksander Łukaszenka zdobył 79,7 procent głosów, a kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska 6,8 procent.

Do protestów doszło między innymi w Mińsku, Grodnie, Brześciu, Witebsku, Połocku i Homlu. W Mińsku milicja użyła armatek wodnych, gazu łzawiącego i granatów ogłuszających przeciwko wielu tysiącom demonstrantów. Niektórzy zbudowali barykady z kontenerów na śmieci.

Swiatłana Cichanouska wezwała swych zwolenników i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa do powstrzymania się od przemocy. Obarczyła też władze odpowiedzialnością za to, że podczas nocnych starć ulicznych ucierpieli ludzie.

jmo

Czytaj także

"Ta złość narasta". Anna Maria Dyner o protestach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 21:45
- Władze Białorusi nie doszacowały nastrojów społecznych. Ludzie mają już dosyć władzy Alaksandra Łukaszenki. Coraz więcej młodych osób czerpie swoją wiedzę o świecie nie tylko z mediów państwowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysoka frekwencja w wyborach na Białorusi. Zagłosowała już ponad połowa obywateli

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 13:35
Frekwencja w wyborach prezydenckich na Białorusi na 12:00 wynosi 54 proc. Poinformowała o tym szefowa białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna. Jak dodała, w związku tym wybory już uznane są za ważne.
rozwiń zwiń