X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Śledztwo po wybuchu w Bejrucie. Prezydent Libanu sugeruje działania "obcych sił"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 01:00
Władze Libanu nie zgadzają się na międzynarodowe śledztwo w sprawie wybuchu w porcie w Bejrucie. Propozycję taką złożył wcześniej francuski prezydent Emmanuel Macron. Prezydent Libanu Michel Aoun mówi, że dochodzenie przeprowadzą miejscowe służby. Sugeruje też, że mogło dojść do celowych działań.
Jedna z ulic Bejrutu po eksplozji
Jedna z ulic Bejrutu po eksplozjiFoto: PAP/EPA/NABIL MOUNZER

Prezydent Libanu tuż po katastrofie mówił, że w powietrze wyleciało niemal 3 tysiące ton niezabezpieczonych azotanów, czyli środków używanych do produkcji materiałów wybuchowych lub do nawożenia gleby.

Teraz Michel Aoun twierdzi, że rozpatrywane jest także celowe działanie "obcych sił". - Powodem tragedii mogły być zaniedbania, ale także zewnętrzne działania z użyciem pocisku lub bomby - mówił.

Posłuchaj
01:07 SPEC Liban - sledztwo po wybuchu w porcie.mp3 Prezydent Libanu o wybuchu w Bejrucie: rozpatrywane jest działanie obcych sił. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Libańskie media szeroko piszą o sprawie składowanych w porcie od sześciu lat azotanów. Miały one tam trafić przez przypadek, rozładowane z zepsutego statku, płynącego do Mozambiku. Od 2014 roku politycy, urzędnicy i sędziowie nie mogli dojść do porozumienia, kto odpowiada za usunięcie niebezpiecznych materiałów, choć o zagrożeniu byli ostrzegani co najmniej dziesięciokrotnie.

Czytaj również:

"Nie mamy tam magazynów broni"

Szef Hezbollahu, największej szyickiej siły politycznej w Libanie Hassan Nasrallah, odrzucił właśnie inne pojawiające się oskarżenia, że organizacja trzymała w portowych magazynach broń, co także mogło przyczynić się do eksplozji.

- Całym sercem chcę zaprzeczyć, aby w porcie było cokolwiek, co należy do nas. Nie mamy tam magazynów broni, rakiet, bomb, pocisków, niczego. Ani teraz, ani w przeszłości. Nigdy - mówił Hassan Nasrallah w specjalnym wystąpieniu.

Zatrzymania po wybuchu

Do tej pory libańskie służby zatrzymały co najmniej 16 osób i przesłuchały kilkanaście kolejnych. Wśród aresztowanych są szef portu oraz dyrektor służby celnej i jego poprzednik.

Wtorkowy wybuch w porcie w Bejrucie był największą eksplozją w historii Libanu. Zabił co najmniej 154 osoby, a ranił 5 tysięcy. 120 osób jest teraz w stanie krytycznym.

ms

Czytaj także

Wybuch w Bejrucie. Polscy strażacy rozpoczęli prace poszukiwawcze w miejscu tragedii

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 09:57
- Polscy strażacy rano rozpoczęli prace poszukiwawcze na miejscu wybuchu w Bejrucie - poinformował rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warunki są trudne". Polscy strażacy pracują na gruzowisku w Bejrucie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 21:50
- Ze względu na warunki atmosferyczne musi następować częsta rotacja strażaków - wskazywał w Polskim Radiu 24 ekspert ds. pożarnictwa Paweł Frątczak.
rozwiń zwiń