X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Susza i kornik drukarz wyniszczają niemieckie lasy. "W tak złym stanie nie były jeszcze nigdy"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 12:29
- W ciągu ostatnich dwóch lat wycinka i usuwanie drzew zniszczonych przez szkodniki w niemieckich lasach wzrosła prawie sześciokrotnie - alarmuje "Spiegel". Tygodnik twierdzi, że lasy w tak złym stanie nie były jeszcze nigdy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ervin-Edward

Hambach Protest węgiel kopalnia niemcy Shutt-1200.jpg
Niemiecki kontrwywiad: "lewicowy ekstremizm" wśród organizacji proekologicznych

Susza, zmiany klimatyczne, inwazja korników i innych szkodników mocno dają się im we znaki. Najwięcej szkód odnotowuje się na terenie Nadrenii - Północnej Westfalii, Saksonii-Anhalt, Hesji i Turyngii – informuje "Spiegel". Pieniądze na odbudowę lasów są, nie ma jednak pomysłu na ich wykorzystanie.

To korniki i inne pasożyty są winne szybko zachodzącym zniszczeniom drzewostanu. Z łatwością atakują drzewa osłabione, które nie są w stanie dłużej się bronić. Korniki atakują drzewo od góry, od strony osłabionej korony. Kiedy szkodniki stają się widoczne dla ludzi (korytarze wyryte przez korniki czy żuki w drzewie) – na pomoc jest już za późno.

W ciągu ostatnich dwóch lat wycinka i usuwanie drzew zniszczonych przez szkodniki w niemieckich lasach wzrosła prawie sześciokrotnie. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny z Wiesbaden, ilość uszkodzonego drewna, usuniętego z lasów z powodu uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki, skoczyła od ok. 6 do 32 milionów metrów sześciennych w latach 2017-2019.

- W ostatnich latach nasze lasy znacznie ucierpiały z powodu suszy i okresów upałów. A szkodniki takie jak kornik drukarz najszybciej rozmnażają się właśnie na takich osłabionych drzewach - wyjaśniają eksperci z Wiesbaden.

Kornik drukarz

W ubiegłym roku uszkodzone przez korniki drewno stanowiło ponad dwie trzecie całkowitego wyrębu - wynika z danych Urzędu Federalnego. Dla porównania, w 2010 roku odsetek ten wynosił zaledwie 20 procent. Pozyskiwanie drewna ma także aspekt ekonomiczny. Niemiecki przemysł drzewny przynosi miliardy euro – Niemcy są najbardziej zasobnym w ten surowiec krajem Unii Europejskiej. Drzewa pokrywają obszar jednej trzeciej kraju. Jednak z powodu pojawienia się na rynku ponadplanowej, ogromnej ilości uszkodzonego drewna, jego cena spada nieustannie od lata 2018.

komisja europejska free shutter 1200.jpg
Komisja Europejska pyta o OZE i efektywność energetyczną. Ruszyły konsultacje społeczne

Centrum Badań Środowiskowych im. Helmholtza w Lipsku podkreśla, że gleba na głębokości 1,8 metra charakteryzuje się skrajnym brakiem wody, zwłaszcza we wschodnich landach. - To jest dokładnie ta głębokość, na której drzewa pobierają wodę - podkreślają biolodzy z Centrum. Ekstremalnie suchy był 2018 rok, w 2019 było pod tym względem niewiele lepiej.

Pierwsze zmiany osłabienia drzewa z powodu niedostatku wody pojawiają się w koronie, która przerzedza się i traci liście bądź igliwie. Dlatego zmiany zachodzące w kondycji drzewostanu najłatwiej zaobserwować z góry.

- Trudno obecnie znaleźć drzewostan w stanie całkowicie nienaruszonym, bez uszkodzeń. Widać natomiast zamieranie jesionów, buków i sosen, o świerkach nie wspominając - komentuje Henrik Hartmann z Instytutu Biogeochemii im. Maxa Plancka w Jenie, który dokumentuje zachodzące zmiany za pomocą drona. Jak szacuje na podstawie tych badań, w Turyngii tylko w ciągu ostatniego półrocza wymarło siedem procent lasów.

Odbudowa lasów

Niemcy na odbudowę lasów i pomoc drzewostanowi posiadają fundusze – jest to kwota 800 milionów euro. Pozornie recepta na pomoc wydaje się prosta: odbudować lasy za pomocą gatunków, które będą odporniejsze na zmiany klimatyczne i szkodniki. Jednak wśród niemieckich ekspertów nie ma zgody, jakie środki naprawcze należałoby podjąć. Badacze nie mają pewności, jakie gatunki drzew mogłyby przetrwać przynajmniej 50 lat w dobrej kondycji w obecnych warunkach klimatycznych.

kopalnia free 1200.jpg
Ile będzie kosztowało Europę osiągnięcie neutralności klimatycznej? Nowe dane Goldman Sachs

- Sprowadzanie gatunków drzew z suchszych części świata nie jest uzasadnione naukowo - zastrzega Henrik Hartmann z Instytutu Biogeochemii im. Maxa Plancka w Jenie.

Do tego dochodzą głosy niemieckich ekologów. Pierre Ibisch z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Eberswalde postrzega wycinkę chorych drzew bardzo krytycznie. Apeluje, aby uszkodzone i martwe drzewa pozostawiać w lesie możliwie długo. Dadzą one cień, zapewnią przestrzeń życiową dla fauny, pomogą użyźnić glebę i utrzymać wilgoć.

- Jeśli teraz wszystko wyczyścisz i wywieziesz, otrzymasz tylko puste, suche i ciepłe powierzchnie, na których ostatecznie nic nie wyrasta. A walce z kornikami strategia pustego lasu nie pomoże - przestrzega. Z drugiej strony – drzewa zniszczone przez korniki i inne pasożyty są niebezpieczne dla ludzi. Mogą zawalić się bez ostrzeżenia, a spacer po lesie może w tej sytuacji po prostu zagrażać życiu.

pkur

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Niemcy ekologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy: ekolodzy okupowali elektrownię węglową. Zapowiadają, że "to dopiero początek"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 07:09
Policja przerwała w niedzielę protest ok. 100 działaczy proekologicznych na terenie elektrowni węglowej Datteln 4 w zachodnich Niemczech. Wcześniej protestujący okupowali to miejsce przez dziewięć godzin, blokując transportujące węgiel przenośniki taśmowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemieccy ekolodzy zablokowali kopalnie węgla. Żądają ich całkowitej likwidacji

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 11:35
Od rana trwają akcje protestacyjne niemieckich ekologów, którzy żądają natychmiastowego zamknięcia kopalń odkrywkowych węgla brunatnego Garzweiler w Nadrenii-Północnej Westfalii oraz Jaenschwalde w Brandenburgii. Ze względu na zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego oba zakłady wstrzymały wydobycie.
rozwiń zwiń