X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Chiny tuszowały rozmiary epidemii? Ekspert: to mogło zaostrzyć kryzys

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 11:39
- Należy być bardzo ostrożnym w sprawie informacji wypływających z Chin - powiedział nt. pandemii koronawirusa Anthony Saich z Uniwersytetu Harvarda. - Brak jasności i możliwe tuszowanie sprawiły, że kryzys stał się poważniejszy - dodał.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IHOR SULYATYTSKYY / shutterstock

Odkąd pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan odnotowano pierwsze przypadki zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2, pandemia objęła cały świat i przyczyniła się do śmierci ponad 670 tys. ludzi. Administracja USA obarcza Pekin odpowiedzialnością za ten kryzys i zarzuca im ukrywanie danych, czemu Pekin zaprzecza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
shutterstock koronawirus free 1200 (1).jpg
"Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem". Prawie 300 tys. zakażeń na dobę

W Pekinie brakowało przejrzystości

Pandemia wpływa również na relacje Chin z UE. - Sposób, w jaki Chiny radziły sobie z koronakryzysem, nie pomógł w budowaniu zaufania. Wręcz przeciwnie - powiedział PAP ekspert niemieckiego think tanku Mercator Institute for China Studies (MERICS) Jan Weidenfeld.

Jego zdaniem w kręgach politycznych i rządowych w Europie powszechny jest pogląd, że w Pekinie brakowało przejrzystości. Nałożyła się na to "bardzo agresywna dyplomacja publiczna Chin", która "nie pozostawiła po sobie dobrego wrażenia", w tym próby lansowania fałszywego obrazu, jakoby ChRL pomogła krajom Europy bardziej, niż one same sobie nawzajem.

- To dołożyło do trudności w politycznych relacjach pomiędzy UE a Chinami. Wyraźnie widać, że elity polityczne i establishment w krajach członkowskich zdają sobie sprawę, że Chiny próbują teraz zdobyć punkt zaczepienia w europejskiej debacie publicznej o Chinach, podkopywać integrację europejską i wartości demokratyczne - powiedział Weidenfeld.

- Wcześniej uznawano, że to może się dziać, ale teraz jest to bardzo widoczne - dodał ekspert MERICS.

Czytaj więcej:

"System nie radzi sobie dobrze z przekazywaniem złych wiadomości"

Z kolei Anthony Saich z Uniwersytetu Harvarda ocenił w rozmowie z PAP, że pandemia nie pokazała niczego nowego na temat systemu politycznego Chin.

- Jej rozwój odzwierciedlał ten z czasu SARS w latach 2002-2003. System nie radzi sobie dobrze z przekazywaniem złych wiadomości w górę systemu. Ten brak jasności i możliwe tuszowanie sprawiły, że kryzys stał się poważniejszy - uważa amerykański ekspert.

- To potwierdza nasze podejrzenia, że należy być bardzo ostrożnym w sprawie informacji wypływających z Chin - dodał Saich. Podkreślił przy tym, że gdy chiński rząd zdecydował się już na działanie, pokazał swoją siłę w zakresie wstrzymania gospodarki i ruchu ludności tam, gdzie to było konieczne.

Amerykanie negatywnie o Chinach

Ekspert przyznał, że wypowiedzi "bardziej agresywnych chińskich dyplomatów" krytykujących walkę z pandemią w Europie oraz błędy w "dyplomacji covidowej" Pekinu pogorszyły opinię o nim w wielu krajach UE. Zaznaczył jednak, że w USA stosunki z Chinami były na równi pochyłej już wcześniej. - Powiedziałbym, że relacje nigdy nie były tak złe, a głosy krytyczne wobec Chin słychać z obu stron podziału politycznego - powiedział, odnosząc się do Republikanów i Demokratów.

Z najnowszego badania Pew Research wynika, że rekordowo wysoki odsetek Amerykanów – aż 73 proc. - ma negatywną opinię o Chinach. Media ChRL ostro krytykują natomiast prezydenta USA Donalda Trumpa i jego administrację, szczególnie sekretarza stanu Mike'a Pompeo. Komentatorzy coraz częściej porównują stosunki amerykańsko-chińskie do zimnej wojny.

Czytaj więcej:

"Wielu w Chinach jest przyzwyczajonych do tego, że państwo się wtrąca" 

Według części obserwatorów sposób, w jaki władze Chin kontrolowały przemieszczanie się mieszkańców podczas walki z pandemią, ujawnił skalę prowadzonego w tym kraju nadzoru nad obywatelami. Wskazywano m.in. na obowiązkowe aplikacje z "kodami zdrowotnymi", które mogły gromadzić prywatne dane, czy na kamery i systemy rozpoznawania twarzy, pilnujące przestrzegania zasad kwarantanny.

Również w tym wypadku Saich nie sądzi jednak, by pandemia pokazała nam o Chinach coś nowego. - Nadzór był tam przed COVID-19 (…) Dobrze to czy źle, wielu w Chinach jest przyzwyczajonych do tego, że państwo wtrąca się w coś, co w innych krajach mogłoby być uznane za przestrzeń prywatną - ocenił ekspert, który jest dyrektorem Centrum Demokratycznych Rządów i Innowacji im. Roya i Lili Ashów na Uniwersytecie Harvarda.

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Tomasz Deptuch: Chiny miały możliwość, aby zapobiec aż takiemu rozwojowi pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 20:28
- Zdecydowanie prawdopodobna jest taka sytuacja, że ten wirus był w laboratorium i w ten czy inny sposób wydostał się stamtąd przypadkowo - tak postanowienie o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z WHO skomentował w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Deptuch, redaktor pisma "Układ Sił".
rozwiń zwiń