X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziesięciu wiernych lub... 1700 turystów. Dyskryminacja katolików przez władze Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 13:42
Archidiecezja Barcelony została ukarana przez władze Katalonii za przekroczenie limitu 10 osób na mszy św. za ofiary pandemii, która została odprawiona w ubiegłą niedzielę w bazylice Sagrada Familia. Sprawę opisuje portal radiomaryja.pl.
Limit wiernych na mszy w bazylice Sagrada Familia to 10 osób.  Tymczasem limit dla turystów to 1700 osób.
Limit wiernych na mszy w bazylice Sagrada Familia to 10 osób. Tymczasem limit dla turystów to 1700 osób. Foto: PAP/EPA/Quique Garcia

Jednocześnie, te same władze poprosiły lokalny Kościół o otwarcie bazyliki dla turystów przy zachowaniu limitu 50 proc., czyli dla 1700 osób jednocześnie. Jest to "niesprawiedliwe i dyskryminujące" - uważa archidiecezja.

Władze nie wyraziły zgody na zwiększenie liczby osób uczestniczących we mszy św. za ofiary pandemii, pomimo licznych prób samej archidiecezji. Na Eucharystii nie było przedstawicieli Generalitat ani zarządu miasta. Aby ograniczyć ryzyko związane z epidemią koronawirusa, świątynia ograniczyła limit osób do 23 proc. - czyli maksymalnie 460 uczestników. Przed wejściem, każdemu została zmierzona temperatura.

Podczas homilii ks. kard. Juan José Omella zaapelował do "rządzących i polityków, aby połączyli siły", ponieważ "nadszedł czas, aby wyciągnąć rękę i mieć na uwadze dobro wspólne".

Imigranci Lampedusa 1200 PAP.jpg
Szturm imigrantów na włoską Lampedusę. Kolejni uciekinierzy z Tunezji przypłynęli na wyspę

Natychmiastowa reakcja

Quim Torra, prezydent katalońskiego Generalitatu, już kilka godzin po mszy zapowiedział karę dla archidiecezji za złamanie przepisów sanitarnych. Barcelońska kuria odkreśliła decyzję jako "niesprawiedliwą i dyskryminującą", ponieważ zrobiono wszystko, aby "zachować standardy sanitarne wymagane dla przestrzeni zamkniętych".

Jednocześnie, kuria zapowiedziała, że w ciągu najbliższych dni podejmie "odpowiednie działania prawne przeciwko arbitralności i bezbronności, na jakie są narażone prawo do wolności religijnej i prawo do wolności kultu, chronione konstytucyjnie". 

Czytaj także:

Kontrola internetu w Turcji? Parlament przyjął kontrowersyjną ustawę

Włamanie do sieci Watykanu. Stoją za nim chińscy hakerzy

Nie wszyscy równi

To, co może zaskakiwać w decyzjach władz katalońskich, to fakt, że limit dla turystów, którzy mogą jednocześnie przebywać w bazylice, wynosi 1700 osób, a limit dla wiernych na mszy - 10 osób.

- Niektórzy w zachowaniu władz katalońskich widzą zemstę polityczną. Ks. kard. Juan José Omella nie podniósł ani razu głosu, aby potępić represję, w jakiej żyje Katalonia - powiedział Quim Torra, jeden ze zwolenników separacji tego regionu Hiszpanii.

radiomaryja.pl/Twitter/AS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brytyjczycy wprowadzili kwarantannę dla turystów z Hiszpanii. Madryt zabiega o zmianę decyzji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 16:50
- Hiszpański rząd stara się przekonać władze Wielkiej Brytanii, by podróżni przybywający z Balearów i Wysp Kanaryjskich nie byli objęci obowiązkiem poddania się kwarantannie w związku z pandemią - powiedziała w niedzielę szefowa MSZ Arancha Gonzalez Laya.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest przeciwko rasizmowi w Australii. Przywódca demonstracji aresztowany

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 09:10
Australijska policja aresztowała przywódcę protestu przeciwko rasizmowi i uniemożliwiła demonstrację w Sydney na podstawie orzeczeń sądów, że zgromadzenia w centrum miasta są obecnie nielegalne z powodu zagrożenia pandemią koronawirusa.
rozwiń zwiń