Unijny szczyt w Brukseli. Merkel: spodziewam się bardzo trudnych negocjacji

2020-07-17, 11:02

Unijny szczyt w Brukseli. Merkel: spodziewam się bardzo trudnych negocjacji
Angela Merkel. Foto: PAP/EPA/FRANCISCO SECO / POOL

- Konieczne jest wielkie zaangażowanie wszystkich stron, aby osiągnąć coś, co jest dobre dla Europy i jej obywateli w obliczu pandemii, i aby móc zareagować na gospodarcze trudności, które przeżywamy - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli.

Różnice zdań między poszczególnymi krajami UE "pozostają w tej sprawie bardzo duże" - stwierdziła Angela Merkel.

"Konieczne jest wielkie zaangażowanie wszystkich stron, aby osiągnąć coś, co jest dobre dla Europy"

- Przybywamy na te negocjacje z masą energii, ale muszę przyznać (...), że nie mogę teraz przewidzieć, czy osiągniemy rezultaty - podkreśliła niemiecka kanclerz.

Dodała jednak, że osiągnięcie porozumienia jest bardzo pożądane. - Konieczne jest wielkie zaangażowanie wszystkich stron, aby osiągnąć coś, co jest dobre dla Europy i jej obywateli w obliczu pandemii, i aby móc zareagować na gospodarcze trudności, które przeżywamy - oznajmiła Markel.

Powiązany Artykuł

pap emmanuel macron 1200.jpg
"Chwila prawdy dla Europy". Macron przed szczytem UE w Brukseli
Czytaj więcej:

"Trudne negocjacje"

Podkreśliła, że ponieważ oczekuje "trudnych negocjacji", to tym bardziej trzeba będzie "ciężko pracować" nad porozumieniem w sprawie wsparcia europejskiej gospodarki.

Niemcy i Francja popierają projekt Komisji Europejskiej, przedstawiony pod koniec maja, który zakłada przeznaczenie 750 mld euro w grantach i pożyczkach, w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego, na wsparcie w głównej mierze krajów, które szczególnie ucierpiały na skutek pandemii koronawirusa.

Grupa północnych krajów UE, zwanych oszczędnymi, a przede wszystkim Holandia, przeciwna jest przekazywaniu pomocy w postaci subwencji. Premier Holandii Mark Rutte domaga się, by pomoc gospodarcza była udzielona w postaci pożyczek; uważa też, że osiągnięcie porozumienia z innymi krajami UE w tej sprawie może się okazać podczas tego szczytu niemożliwe. 

ms

Polecane

Wróć do strony głównej