Pierwsza od 17 lat federalna egzekucja w USA. Skazaniec otrzymał śmiertelny zastrzyk

2020-07-14, 18:40

Pierwsza od 17 lat federalna egzekucja w USA. Skazaniec otrzymał śmiertelny zastrzyk

Rząd Stanów Zjednoczonych przeprowadził pierwszą od 17 lat federalną egzekucję. Karę śmierci wykonano na 47-letnim mężczyźnie skazanym za zamordowanie trzyosobowej rodziny. Egzekucji w formie wstrzyknięcia trucizny do ostatniej chwili towarzyszył spór prawny o jej legalność.

Stracony został Daniel Lewis Lee, który został skazany na karę śmierci 15 lat temu za udział wraz ze wspólnikiem w brutalnym morderstwie trzyosobowej rodziny w Arkansas, do którego doszło w 1996 roku. Jedną z jego ofiar była 8-letnia dziewczynka.

Powiązany Artykuł

1200_Iran_PAP.jpg
Egzekucja urzędnika w Iranie. Był oskarżony o szpiegostwo na rzecz CIA

Napastnicy należeli do rasistowskiej organizacji, która za cel postawiła sobie stworzenie czystego rasowo, aryjskiego państwa. 

Daniel Lewis Lee przed egzekucją utrzymywał, że nie popełnił tej zbrodni. Jego ostatnie słowa brzmiały "zabijacie niewinnego człowieka".


Posłuchaj

Pierwsza od 17 lat federalna egzekucja w USA. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

W sumie w lipcu i w sierpniu wykonane mają być jeszcze trzy federalne egzekucje. Wszyscy osadzeni są skazani za zabójstwa dzieci.

Protest rodzin ofiar

Pierwotnie planowano, że egzekucja poprzez wstrzyknięcie trucizny nastąpi w poniedziałek w federalnym więzieniu Terre Haute w Indianie. W piątek egzekucja została zablokowana po tym, jak część rodziny ofiar zgłosiła protest.

Powiązany Artykuł

1200_więzienie_shut.jpg
Białoruś: pierwsze wyroki śmierci w tym roku. Reakcja KE

W pozwie złożonym przeciw Departamentowi Sprawiedliwości w sądzie federalnym w Indianapolis pozywający domagał się wstrzymania egzekucji do czasu zakończenia pandemii. Rodziny ofiar argumentowały, że ich obecność podczas wykonania wyroku mogłaby narazić ich na zakażenie koronawirusem.

Sędzia rejonowy nakazał wstrzymanie egzekucji. Strona rządowa jednak wystąpiła z apelacją i sąd wyższej instancji unieważnił wstrzymanie egzekucji, uznając, że nie ma federalnych regulacji zapewniających ofiarom prawo do obecności podczas egzekucji.

Wstrzyknięcie trucizny

Kolejnym powodem przeciw egzekucji były wnioski w sprawie wstrzymania wykonywania federalnych kar śmierci przez wstrzyknięcie trucizny. Sędziowie uznali, że są one niekonstytucyjne.

Decyzja sądu rejonowego, która pojawiła się tuż przed wykonaniem wyroku śmierci, została uchylona przez Sąd Najwyższy. 

fc

Polecane

Wróć do strony głównej