X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Korespondencyjne głosowanie za granicą. W niektórych krajach już się rozpoczęło

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 11:55
Polskie placówki dyplomatyczne we Francji odebrały do czwartku wieczorem 7 tys. pakietów zwrotnych z głosami obywateli RP, którzy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w polskich wyborach prezydenckich - poinformowała ambasada w Paryżu. Polacy głosują m.in. korespondencyjnie także na Dalekim Wschodzie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrey_Popov

Na terytorium Francji wybory prezydenta RP odbywają się wyłącznie korespondencyjnie. Pakiety zwrotne z kartami do głosowania są dostarczane do konsulatów za pośrednictwem poczty, firmy kurierskiej lub osobiście. W piątek konsulat w Paryżu wydłużył godziny pracy do północy, by móc przyjmować pakiety od wyborców.

shutterstock wybory free urna wyborcza lokal wyborczy 1200.jpg
Ponad pół miliona Polaków za granicą uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich

Wybory we Francji wyłącznie korespondencyjnie

Do udziału w niedzielnych wyborach zarejestrowały się we Francji 15 633 osoby, czyli więcej niż w I turze, w której zarejestrowanych było 11 661 wyborców. 8894 osoby oddały wówczas ważne głosy.

Ministerstwo spraw zagranicznych utworzyło na terenie Francji cztery obwody do głosowania - trzy w Paryżu oraz jeden w Lyonie.

Pakiety wyborcze będzie można również dostarczać do konsulatów w niedzielę w godzinach od 7 do 21 - poinformowała ambasada, podkreślając, że z uwagi na liczną grupę rodaków mieszkających w Paryżu spodziewa się, iż wielu z nich zdecyduje się właśnie w ten sposób dostarczyć swoje karty do głosowania.

W I turze wyborów na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego oddano 4341, czyli 48,81 proc., głosów, zaś na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę - 2461, czyli 27,67 proc.

Zobacz także:

Nie ma bieżących danych statystycznych na temat liczby Polaków mieszkających we Francji. Ambasada szacuje, że w stołecznym regionie Ile-de-France mieszka około 200 tys. Polaków, a w całej Francji nawet 700 tys. Najnowsze dostępne dane francuskiego urzędu statystycznego Insee z 2017 roku mówią o 210 tys. Polaków mieszkających na stałe we Francji.

Wybory na Dalekim Wschodzie

shutterstock wybory urna 1200 1.jpg
Wybory prezydenckie. Polonia w Nowym Jorku może głosować nie tylko korespondencyjnie

W II turze wyborów prezydenckich Polacy głosują już także w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Tajlandii, Indonezji, Malezji, Wietnamie, na Filipinach i na Tajwanie. Ambasada w Pekinie otrzymała już większość pakietów zwrotnych - dowiedziała się PAP w piątek.

Podobnie jak w I turze, zdecydowana większość spośród wyborców zarejestrowanych w Pekinie wybrała głosowanie osobiste. Ci, którzy głosują korespondencyjnie, mogą dostarczać pakiety zwrotne do ambasady do zamknięcia głosowania w niedzielę. Wszystko przebiega sprawnie, podobnie jak w I turze - informuje ambasada.

W Chinach utworzono pięć obwodów głosowania. W Hongkongu zarejestrowało się 248 wyborców, w Pekinie - 157, w Szanghaju - 148, w Kantonie - 64, a w Chengdu - 45. W Tajpej, stolicy Tajwanu, zgłosiło się 188 osób – wynika z danych na stronie internetowej rejestracji wyborców.

Konsulat RP w Hongkongu oznajmił w czwartek wieczorem, że otrzymał już wszystkie koperty zwrotne z kartami do głosowania od Polaków głosujących korespondencyjnie z Makau i czeka jeszcze na część pakietów zwrotnych od wyborców z terenu Hongkongu.

W Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Wietnamie, Indonezji, Malezji i na Filipinach utworzono po jednym obwodzie głosowania w ambasadach RP w tych krajach. W Tokio zarejestrowało się 647 osób, w Seulu 196, w Bangkoku 275, w Hanoi 173, w Dżakarcie 134, w Kuala Lumpur 137, a w Manili 52 osoby - wynika ze strony internetowej rejestracji.

Czytaj również:

W obwodach w Tajlandii i na Filipinach przewidziano tylko możliwość głosowania korespondencyjnego. W pozostałych obwodach możliwe jest zarówno głosowanie korespondencyjne, jak i osobiste.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory prezydenckie. Za granicą zagłosuje znacznie więcej Polaków niż pięć lat temu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 07:04
330 tys. Polaków zgłosiło chęć głosowania za granicą w wyborach prezydenckich - wynika z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W 21 krajach głosowanie będzie odbywało się wyłącznie korespondencyjnie, w 6 krajach Polacy w ogóle nie będą mogli zagłosować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie. Za granicą Polacy zagłosują w 87 krajach, w 21 tylko korespondencyjnie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 08:32
Ponad 380 tys. Polaków mieszkających za granicą zgłosiło do tej pory chęć głosowania w wyborach prezydenckich. Poza granicami Polski będzie 169 komisji obwodowych. W 14 krajach będzie można zagłosować osobiście, w 52 - zarówno osobiście, jak i korespondencyjnie, a w 21, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech - tylko w formie korespondencyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Jork: Polonia w II turze zagłosuje nie tylko korespondencyjnie. "Bardzo cieszy to rozwiązanie"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 07:11
Konsulat RP w Nowym Jorku powiadomił, że od poniedziałku wyborcy w tym okręgu mają dodatkową opcję bezpośredniego doręczenia do tej placówki pakietów wyborczych. Spotkało się to z zadowoleniem, ponieważ z powodu pandemii COVID-19 w pracy poczty występowały zakłócenia.
rozwiń zwiń