X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Prawie połowa wszystkich ofiar COVID-19 w Szwecji mieszkała w domach opieki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 22:50
- Prawie połowa wszystkich dotychczasowych ofiar COVID-19 w Szwecji mieszkała w domach opieki, a 70 proc. zgonów w wyniku koronawirusa wśród pensjonariuszy miało miejsce w 40 gminach - wynika z zaprezentowanych we wtorek wstępnych wyników państwowej kontroli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Przeprowadzona w placówkach opiekuńczych kontrola Inspekcji ds. Służby Zdrowia i Opieki Społecznej (IVO) wykazała także, że w 91 domach opieki osób starszych doszło do "poważnych niedociągnięć" oraz nieprawidłowości. - Mamy przykłady pensjonariuszy, którzy nie otrzymali indywidualnej oceny stanu zdrowia, ale zastosowano wobec nich ogólną procedurę, nieodpowiadającą ich potrzebom - oznajmiła szefowa IVO Sofia Wallstroem.

laboratorium 1200 shutterstock.jpg
Główny epidemiolog Szwecji: zrobiliśmy za mało w walce z koronawirusem, zbyt wiele osób zmarło

W ten sposób Wallstroem potwierdziła wcześniejsze doniesienia mediów, o istnieniu procedury "aktywnej eutanazji", polegającej na automatycznym podawaniu chorym na COVID-19 pensjonariuszom środków spowalniających oddychanie, np. morfiny zamiast tlenu. W wielu przypadkach odbywało się to bez obecności lekarza lub jedynie poprzez telefoniczną konsultację, a środki aplikowane były przez pielęgniarki.

Planowane są kolejne kontrole

Inne nieprawidłowości to - na przykład - przemieszczanie się personelu bez środków ochronnych między zdrowymi i zakażonymi pensjonariuszami, czy problemy z utrzymaniem higieny.

Według IVO w domach opieki, w których wykryto niewłaściwe procedury, przeprowadzone zostaną dalsze kontrole, a w szczególności dokonana zostanie analiza dokumentacji medycznej osób zmarłych na COVID-19.

W Szwecji epidemia koronawirusa szczególnie dotknęła osoby starsze przebywające w domach opieki, zarówno w tych podlegających gminom, jak i placówkach prowadzonych przez prywatne firmy. Według wstępnych statystyk w większym stopniu zakażenia rozprzestrzeniły się w dużych, mających wiele oddziałów domach opieki niż w niewielkich ośrodkach.

szwecja-szpital_1200.jpg
Aktywna eutanazja zamiast leczenia COVID-19? Niepokojące doniesienia ze Szwecji

Rząd Szwecji zdecydował o powołaniu komisji mającej do 22 lutego 2022 roku ocenić strategię walki z koronawirusem. Jako priorytetową uznano ocenę opieki nad osobami starszymi. Raport w tej sprawie ma powstać do 30 listopada tego roku.

Czytaj także:

We wtorek Urząd Zdrowia Publicznego poinformowało o kolejnych 14 ofiarach śmiertelnych COVID-19 w Szwecji, łączny bilans zgonów to 5447. Zdecydowana większość dotyczy osób powyżej 70 lat.

Dotychczas potwierdzono 73 061 przypadków koronawirusa, co oznacza wzrost w ciągu ostatniej doby o 283.

Według dyrektora Urzędu Zdrowia Publicznego Johana Carlsona, w Szwecji "mamy do czynienia z malejącym trendem, jeśli chodzi o liczbę nowych zgonów, a także kolejnych potwierdzonych przypadków zakażeń". Obecnie na oddziałach intensywnej terapii przebywa 114 pacjentów. W kwietniu w najbardziej krytycznych tygodniach było ich 500-600.

Szwecja jako jeden z niewielu krajów nie zdecydowała się na zamknięcie granic. Jednocześnie, choć w sąsiednich krajach, Danii, Norwegii czy Finlandii, udało się opanować epidemię, to Szwecja wciąż notuje dużą liczbę nowych przypadków koronawirusa.


źródło: Johns Hopkins University

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus na świecie. WHO wysyła delegację do Chin

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 23:23
W przyszłym tygodniu delegacja Światowej Organizacji Zdrowia ma polecieć do Chin, aby szczegółowo zbadać pochodzenie koronawirusa SARS-CoV-2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WHO o pandemii koronawirusa: najgorsze być może dopiero przed nami

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 00:00
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że pandemia koronawirusa przyspiesza. Na świecie w wyniku COVID-19 zmarło do tej pory 507 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to prawie 10,5 miliona - informują naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
rozwiń zwiń