X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sowietolog: Moskwa przedstawia budowę przekopu jako zagrożenie dla Kaliningradu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 18:30
- Rosyjscy komentatorzy krytykują przekop przez Mierzeję Wiślaną ze względów ekologicznych, ale przechodzą też powoli do argumentacji, że jest on zagrożeniem dla Kaliningradu i samej Rosyjskiej Federacji – podkreśla sowietolog Paul Goble w artykule dla Jamestown Foundation. Rosjanie twierdzą, że przekop ma umożliwić dostęp jednostek NATO w pobliże rosyjskiej bazy Floty Bałtyckiej w położonym na mierzei Bałtyjsku - dodaje.
Teren budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki, 30 maja 2020 roku
Teren budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki, 30 maja 2020 rokuFoto: PAP/Adam Warżawa

Rosyjscy komentatorzy analizują przekop przez Mierzeję Wiślaną jako zagrożenie dla Kaliningradu i Federacji Rosyjskiej, zauważa amerykański sowietolog Paul Goble, analizując ostatnie artykuły na ten temat na rosyjskich stronach internetowych.

CZYTAJ TAKŻE
rosja armia rosja wojsko 1200 free
Romuald Szeremietiew: gdyby Rosja zaanektowała Białoruś, Polska musiałaby wzmocnić gotowość bojową

Jak zaznacza Goble, do niedawna rosyjska propaganda krytykowała przekop przez mierzeję z punktu widzenia ekologii, teraz coraz więcej pisze o zagrożeniu dla obwodu kaliningradzkiego i Federacji Rosyjskiej.

"Chodzi o dostęp NATO do Zalewu Wiślanego"

Rosyjscy komentatorzy piszą, że przekop budowany jest po to, by umożliwić jednostkom wojskowym NATO dostęp do Zalewu Wiślanego. Obecnie droga wodna przez mierzeję prowadzi przez będącą pod rosyjską kontrolą Cieśninę Pilawską – po obu jej stronach położone jest miasto Bałtyjsk, w którym znajduje się m.in. główna baza morska Floty Bałtyckiej.

Paul Goble cytuje m.in. moskiewskiego komentatora kwestii bezpieczeństwa Fiodora Kołoskowa, który na portalu "Rytm Eurazji" przekonuje, jakoby nie było ekonomicznego uzasadnienia projektu, twierdzi, jakoby był on szkodliwy dla ekologii i podkreśla, że nie było przypadku, w którym w Bałtyjsku blokowano by jakąkolwiek jednostkę z Polski. Jak zauważa Paul Goble, ta argumentacja Kołoskowa pokazuje, w którą stronę będzie zmierzać obecnie rosyjska machina propagandowa.

Kołoskow twierdzi, że projekt odzwierciedla rzekomą polską "paranoję" w kwestii Rosji i pragnienie Warszawy i sojuszników w NATO, by zyskać dostęp do wód otaczających Kaliningrad, tak by mu zagrozić, a nawet zaatakować ten rosyjski region z morza lub przez desant piechoty morskiej.


Moskwa liczy na pogłębianie podziałów

Goble przypuszcza, że komentatorzy rosyjscy liczą na to, że Moskwa będzie mogła zablokować ten projekt, mobilizując siły wśród środowisk zajmujących się ochroną środowiska w Polsce i w Europie. Bo, jak pisze Goble, Kołoskow podkreśla, że polski rząd jest w pełni zdeterminowany, by zrealizować projekt przekopu. Jednak zauważa, że wiele osób wśród opozycji twierdzi, że projekt jest zbyt drogi, przyniesie szkody miejscowościom wypoczynkowym, nie przysparzając korzyści ekonomicznych północno-wschodniej Polsce, i pomoże NATO, a nie naszemu krajowi.

Goble uważa, że ta narracja Kołoskowa wskazuje, w którą stronę będzie dryfować w tej kwestii rosyjska propaganda, próbując przyczynić się do spowolnienia bądź zablokowania prac.

Jak pisze Goble, Kołoskow fałszywie twierdzi, że Mierzeja Wiślana straci swoją atrakcyjność dla turystów, jeśli przekop zostanie zbudowany. Rosja, jak pisze, będzie też podkreślać argument podnoszony przez ekologów, że budowa kanału ma prowadzić do zasolenia wód zalewu i przez to zniszczyć miejscowy unikalny ekosystem. Stąd, jak pisze Goble, rosyjska propaganda będzie głosić dbałość o ekologię i nawet ogłoszono plany "budowy parku narodowego w rosyjskiej części mierzei".


PAP PAP

Kołoskow zauważa także, że w Polsce żywe są emocje wokół tego projektu, jest on mocno nacechowany politycznie.

Polscy urzędnicy twierdzą, że miasto Elbląg i okoliczne miejscowości potrzebują swojego kanału dostępowego do morza, szczególnie w związku z tym, że wzmóc ma się ruch na Wiśle.

- Jednak rosyjscy obserwatorzy, tacy jak Fiodor Kołoskow z  "Rytmu Eurazji twierdzą", że prawdziwą przyczyną, dla której Warszawa chce przeprowadzić ten projekt, jest wzgląd na dążenie partnerów NATO, by zyskać dostęp do wód terytorialnych rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego bez konieczności mijania bazy Floty Bałtyckiej w Bałtyjsku - zaznacza Goble.

"Rosyjski komentator: to przekop dla fregat"

Polska wymienia kwestie bezpieczeństwa wśród powodów budowy przekopu, jednak nie jest to przyczyna główna – twierdzi też Goble.

Tymczasem rosyjska propaganda sugeruje, że jedyną przyczyną budowy przekopu jest "wsparcie nieoczekiwanego ataku NATO (…) przeciwko morskiej bazie Rosji w Bałtyjsku" (tak pisze m.in. wspomniany Kołoskow).

Goble zaznacza, że kwestia przekopu będzie wiązana zapewne z kwestią tzw. przesmyku suwalskiego.

Kołoskow, jak pisze Goble, utrzymuje, że Rosja przepuszczała polskie jednostki przez Cieśninę Pilawską. Jednak Polacy wątpią, czy tak pozostałoby w razie jakiegoś kryzysu – bo oznacza to zdanie się w tej sprawie na decyzję Rosji. Jednak, jak pisze Kołoskow, "Bałtyjsk nie przepuści okrętów NATO na obszar zalewu", i tym tłumaczy zainteresowanie Zachodu w budowie nowego kanału żeglugowego.

Rosyjski komentator pisze m.in. tak: "I właśnie możliwość przepuszczenia jednostek NATO i USA na Zalew Wiślany i stworzenie zagrożenia dla rosyjskiej bazy morskiej nazywane jest głównym celem budowy kanału przez mierzeję. Chociaż amerykańskie niszczyciele o zanurzeniu 9 metrów nie będą mogły wejść do zatoki, której maksymalna głębokość ledwie przekracza 5 metrów, korwety o zanurzeniu do 4 metrów z bronią rakietową, nie wspominając o szybkich łodziach motorowych dla sabotażystów marynarki wojennej, mogą równie dobrze zagrozić rosyjskiej flocie w Bałtyjsku z odległości strzału z pistoletu".

agkm


PAP PAP

Czytaj także

Media: Rosja rozmieszcza w Kaliningradzie wielki "zagłuszacz", system walki elektronicznej Murmańsk-BN

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 10:16
W obwodzie kaliningradzkim w Rosji rozmieszczany jest system walki radioelektronicznej Murmańsk-BN, który jest w stanie pozbawić łączności okręty wojenne, samoloty i sztaby przeciwnika; działa on w promieniu do 8 tys. km - podał dziennik "Izwiestija".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesny radar pod Kaliningradem. Rosja chce monitorować przestrzeń całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 06:38
Rosja uruchomi pod Kaliningradem nowoczesny radar zdolny do monitorowania przestrzeni powietrznej nad całą Europą, łącznie z Wielką Brytanią - poinformowała w czwartek agencja TASS powołując się na źródło w kompleksie przemysłowo-obronnym Federacji Rosyjskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja zbroi jednostki w obwodzie kaliningradzkim. Nowe systemy artylerii rakietowej

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 13:18
Brygada wojsk obrony wybrzeża Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim otrzymała pod koniec 2019 r. dywizjon systemów artylerii rakietowej RS30 Smiercz i teraz żołnierze opanowują ten sprzęt - podał w poniedziałek dziennik "Izwiestija".
rozwiń zwiń