X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Chiny grożą odwetem Wielkiej Brytanii. Reakcja na zapowiedź pomocy dla Hongkończyków

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 11:42
Chińska ambasada w Londynie potępiła w czwartek zapowiedzi rządu Wielkiej Brytanii dotyczące możliwości osiedlenia się w tym kraju ok. 2,9 mln Hongkończyków. Chiny zastrzegają sobie prawo do podjęcia środków odwetowych - napisano w komunikacie.
Protesty na ulicach Hongkongu po wejściu w życie prawa o bezpieczeństwie.
Protesty na ulicach Hongkongu po wejściu w życie prawa o bezpieczeństwie.Foto: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Rząd w Londynie skrytykował narzucenie Hongkongowi przez Pekin prawa o bezpieczeństwie państwowym, które według opozycji oznacza kres wolności i praworządności w tym dysponującym dotąd szerokim swobodami regionie ChRL. Według Londynu jest to "wyraźne i poważne" naruszenie wspólnej chińsko-brytyjskiej deklaracji z 1984 roku, dotyczącej zarządzania tym terytorium.

hong1200pap.jpg
Prawo o bezpieczeństwie i protesty w Hongkongu. Australia oferuje azyl

Brytyjskie MSZ zapowiedziało w związku z tym, że posiadacze zamorskiej narodowości brytyjskiej w Hongkongu będą mogli osiedlać się w Wielkiej Brytanii, a docelowo również uzyskać brytyjskie obywatelstwo. Według szacunków w regionie jest ok. 2,9 mln takich osób.

Wezwanie do szanowania stanowiska i interesów Chin

Takie posunięcie władz brytyjskich byłoby "naruszeniem ich własnego stanowiska i obietnic, jak również międzynarodowego prawa i podstawowych norm rządzących stosunkami międzynarodowymi" - ocenił niewymieniony z nazwiska rzecznik chińskiej ambasady w Londynie.

- Wzywamy stronę brytyjską, aby obiektywnie i sprawiedliwie oceniała prawo o bezpieczeństwie państwowym dla Hongkongu, szanowała stanowisko i interesy Chin, zaprzestała wszelkich ingerencji w sprawy Hongkongu - dodał rzecznik w komunikacie zamieszczonym na stronie ambasady.

Hongkong 1200 PAP.jpg
"Wykazali złą postawę ws. Hongkongu". Chiny wprowadzają restrykcje wizowe dla Amerykanów

Władze Wielkiej Brytanii przyznały azyl polityczny byłemu pracownikowi brytyjskiego konsulatu w Hongkongu Simonowi Chengowi, który w ubiegłym roku został aresztowany w Chinach kontynentalnych, gdy w Hongkongu trwały masowe prodemokratyczne protesty - podała w czwartek publiczna hongkońska stacja RTHK, powołując się na samego Chenga.

Posłuchaj
00:48 sajewicz.mp3 Podczas gwałtownych protestów w Hongkongu co najmniej 10 osób zatrzymano na mocy nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym. Relacja z Pekinu Tomasza Sajewicza (IAR) 

Cheng twierdził, że w areszcie w mieście Shenzhen przy granicy z Hongkongiem był torturowany przez chińską policję, która starała się wydobyć od niego informacje dotyczące protestów. Władze Chin kontynentalnych podawały natomiast, że został aresztowany za korzystanie z usług prostytutki, a jego prawa nie zostały naruszone.

Czytaj także:

Udzielanie pomocy Hongkończykom uciekającym z regionu po wprowadzeniu nowego prawa rozważają również władze Australii. W środę specjalne biuro pomocy dla takich osób uruchomił już Tajwan.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe przepisy o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu. Są pierwsze zatrzymania

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 10:30
W Hongkongu zatrzymano pierwszą osobę na mocy nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym - poinformowała w mediach społecznościowych tamtejsza policja. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę z transparentem wzywającym do niepodległości Hongkongu.
rozwiń zwiń