X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

MSZ prostuje artykuł portalu Wyborcza.pl: nie jest prawdą, że wydłużono czas odbierania kopert

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 07:30
W związku z artykułem redaktora Bartosza Wielińskiego pt. "Polonia bez pakietów wyborczych na czas”, który został opublikowany na portalu wyborcza.pl w dniu 28 czerwca br. informujemy, że nieprawdziwa jest zawarta w nim teza, jakoby pod presją brytyjskiej Polonii wydłużono czas odbierania kopert zwrotnych do zakończenia głosowania w niedzielę w lokalach komisji wyborczych w Wielkiej Brytanii - oświadcza MSZ w komunikacie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Grand Warszawski

shutterstock wybory free urna wyborcza lokal wyborczy 1200.jpg
MSZ: podsumowanie wyborów prezydenckich za granicą

- "Informujemy, że MSZ i podległe mu placówki dyplomatyczne w procesie przygotowania wyborów działały na podstawie i w granicach przepisów prawa. Kwestię tę jednoznacznie reguluje art. 8 ust 8 ustawy z dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego (Dz.U. poz. 979) r. Zgodnie z dyspozycją cytowanego przepisu, konsulowie do zakończenia głosowania przyjmowali koperty zwrotne dostarczane przez operatorów pocztowych i kurierów. W krajach, w których pozwalały na to wprowadzone reżimy sanitarne, wyborcy mogli osobiście bądź za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania (art. 8 ust. 7 i ust 9 ustawy)" - podało w specjalnym komunikacie MSZ.

"Nieprawdziwe są także informacje, jakoby konsulaty [w Anglii] wysyłały pakiety, korzystając z najtańszych ofert [poczty]. Informujemy, że placówki dyplomatyczne, zwłaszcza w krajach, w których zgłosiła się największa liczba wyborców, w tym w Anglii, podjęły kontakt z operatorami pocztowymi w celu usprawnienia procesu wysyłki pakietów wyborczych. W wielu krajach, dzięki interwencji placówek dyplomatycznych operatorzy pocztowi zwiększyli częstotliwość odbierania pakietów wyborczych wysyłanych wyborcom jak i doręczania kopert zwrotnych do urzędów. Głównym kryterium wyboru operatora pocztowego była rękojmia należytego wykonania usługi przesyłki nierejestrowanej, a nie – jak podaje autor artykułu - cena" - napisano w oświadczeniu resortu.

MSZ o możliwości udziału w wyborach

"Ponadto sugerowanie, że wyborcy mieszkający za granicą nie mogli wziąć udziału w wyborach, bo nie dostali na czas kart do głosowania jest jawnym wprowadzaniem czytelników w błąd. W ostatnich dniach polskie służby konsularne na bieżąco rozpatrywały wnioski związane z niedostarczeniem pakietów wyborczych, pozostając w kontakcie z polskimi obywatelami. Każde zgłoszenie było przyjęte i indywidualnie rozpatrzone" - zaznaczył resort.

"Przytoczone przykłady reklamacji, jak też błędy, o których pisze redaktor Bartosz Wieliński, są nielicznymi przypadkami wynikającymi z przyczyn niezawinionych przez MSZ. Sposób, w jaki zostały one zaprezentowane, błędnie sugeruje odbiorcom artykułu, jakoby skala tego problemu była znacznie większa niż w rzeczywistości" - podaje MSZ w komunikacie.

Statystyki MSZ

MSZ podał też statystyki z placówek dyplomatycznych w krajach, gdzie zgłosiła się największa liczba wyborców:

- 2020 r. - procent zwróconych kopert: Francja: 79%; Holandia: 90%; Irlandia: 92%; Wielka Brytania: 87%; USA: 83%.

- 2015 r. - procent zwróconych kopert: Francja: 73%; Holandia: 83%, Irlandia: 84%; Wielka Brytania: 79%; USA: 74%.

"Mamy nadzieję, że redakcja portalu wyborcza.pl w przyszłości, przygotowując artykuły, będzie rzetelniej informowała swoich czytelników o działaniach realizowanych przez resort, a tym samym zgodnie z etyką dziennikarską wykorzystywała materiały przekazywane przez ministerstwo. Prosimy o sprostowanie nieprawdziwych i niepełnych informacji" - stwierdza MSZ w komunikacie.

PAP/MSZ/in./

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak głosowali Polacy za granicą w wyborach prezydenckich?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 11:00
Andrzej Duda zdobył największą liczbę głosów na Łotwie, a Rafał Trzaskowski na Litwie i w Estonii. Wśród amerykańskiej Polonii wygrał urzędujący prezydent
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Kaleta: dobry wynik Andrzeja Dudy nie może nas uśpić

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 13:10
- Polacy angażują się w procesy demokratyczne, a Andrzej Duda konsekwentnie pokazuje, że nasi rodacy mu ufają i że ma wielką szansę na reelekcję - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Sebastian Kaleta, sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najwyższa frekwencja na Mazowszu, najniższa w woj. opolskim. PKW podała nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 17:00
Najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich odnotowano na Mazowszu (67,57 proc.), a najniższą na Opolszczyźnie (56,68 proc.) - wynika z danych PKW po zliczeniu 99,77 proc. głosów. W pięciu miastach wojewódzkich - Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu - frekwencja przekroczyła 70 proc.
rozwiń zwiń