X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Pekin ogranicza autonomię Hongkongu. Zatwierdzono prawo o bezpieczeństwie narodowym

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 06:51
- Organ kierowniczy chińskiego parlamentu jednogłośnie przyjął we wtorek projekt kontrowersyjnego nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym, które ma zostać narzucone Hongkongowi - podała publiczna hongkońska stacja RTHK, powołując się na anonimowe źródła.
Ruch pro-chiński świętuje uchwalenie prawa bezpieczeństwa narodowego dla Hongkongu
Ruch pro-chiński świętuje uchwalenie prawa bezpieczeństwa narodowego dla Hongkongu Foto: PAP/EPA/JEROME FAVRE

Treści uchwalonych przepisów nie podano jak dotąd do wiadomości publicznej. Według źródeł dziennika "South China Morning Post" szczegóły na jego temat mają zostać ogłoszone we wtorek po południu przez państwową chińską agencję prasową Xinhua.

Komentatorzy oceniają, że nowe prawo spowoduje najgłębszą zmianę w życiu społeczeństwa byłej brytyjskiej kolonii od czasu przekazania jej pod władzę komunistycznej ChRL w 1997 roku. Plany wprowadzenia tego prawa w Hongkongu nasiliły tarcia na linii Waszyngton-Pekin i wywołały poważne zaniepokojenie w wielu krajach zachodnich.

pompeo free 1200.jpg
Mike Pompeo zapowiada koniec eksportu sprzętu obronnego z USA do Hongkongu

RTHK i "SCMP" podały, że projekt poparli we wtorek wszyscy członkowie 162-osobowego Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), który obradował w tej sprawie od niedzieli.

"Kres wolności i swobód"

Przygotowany i zatwierdzony w Pekinie projekt ma zostać wprowadzony w Hongkongu z pominięciem jego lokalnej legislatywy. Przepisy mają być dopisane do aneksu hongkońskiej minikonstytucji - Prawa Podstawowego. Mają zacząć obowiązywać z chwilą publikacji w Hongkongu, co według komentatorów nastąpi w najbliższym czasie.

Lojalna wobec Pekinu szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam odmówiła na wtorkowym briefingu prasowym odpowiedzi na pytania związane z prawem o bezpieczeństwie państwowym. Oceniła, że udzielanie odpowiedzi "na tym etapie byłoby niewłaściwe".

Czytaj także:

Chińskie władze twierdzą, że nowe prawo służy zwalczaniu działalności separatystycznej, wywrotowej i terrorystycznej oraz zmów z zagranicznymi siłami. Zdaniem krytyków położy ono kres wolności i szerokim swobodom obywatelskim, które uznawane są za kluczowe dla pozycji Hongkongu jako międzynarodowego centrum finansowego.

Hongkong 1200 PAP.jpg
"Wykazali złą postawę ws. Hongkongu". Chiny wprowadzają restrykcje wizowe dla Amerykanów

Nowe prawo

Obecnie nie jest jasne, jakich konkretnie działań nowe prawo zakaże, jak precyzyjnie będą one w nim zdefiniowane, ani jakie kary będą za nie groziły. Według źródeł "SCMP" projekt przewiduje za nieprzestrzeganie nowego prawa maksymalną karę dożywotniego więzienia.

Xinhua informowała wcześniej, że w Hongkongu powstanie biuro bezpieczeństwa państwowego, by "nadzorować, kierować i wspierać" władze miasta. Sędziowie orzekający w sprawach dotyczących bezpieczeństwa państwowego mają być wybierani przez szefową hongkońskiej administracji.

Czytaj także:

W niektórych sprawach dotyczących bezpieczeństwa państwowego decyzje mają zapadać w Pekinie. Nowe prawo ma być nadrzędne wobec przepisów obowiązujących obecnie w Hongkongu, a jego ostatecznej interpretacji dokonywać będzie Stały Komitet OZPL - podawała Xinhua.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hongkong: tysiące ludzi uczciły pamięć o ofiarach masakry na Tiananmen

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 04:54
4 czerwca 1989 roku chińska armia wjechała czołgami na Plac Tiananmen w Pekinie, dokonując masakry kilku tysięcy osób, głównie studentów. W rocznicę tych wydarzeń hołd ofiarom złożyli, mimo zakazu zgromadzeń, mieszkańcy Hongkongu. Policja po raz pierwszy w historii miasta nie zezwoliła na tak zwane nocne czuwanie w intencji ofiar, argumentując to regulacjami związanymi z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Bogusz o sytuacji w Hongkongu: Pekin zrzucił "białe rękawiczki"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 18:06
- Trudno mówić o istnieniu dalszej autonomii Hongkongu, choć ona jest formalnie zachowana - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt na linii Waszyngton-Pekin. Mike Pompeo: Chiny wbijają klin między USA i Europę

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 14:12
W dwa dni po spotkaniu się z delegacją chińską na Hawajach sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył w piątek Pekin o "prowadzenie dezinformacyjnych kampanii", które "wbijają klin między Stany Zjednoczone i Europę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje z Chinami. Dr Przychodniak: po stronie unijnej jest pewna bariera

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 19:18
- Unia Europejska próbuje trochę balansować między Stanami Zjednoczonymi i Chinami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jakich relacji należy zatem spodziewać się w najbliższych miesiącach na linii Unia Europejska - Chiny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińska armia rośnie w siłę. Czy zagrożą militarnej hegemonii Stanów Zjednoczonych?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 10:42
Pandemia COVID-19 nasiliła napięcia na świecie. Chiny coraz wyraźniej podnoszą swoje pretensje terytorialne, a za ich roszczeniami stoi coraz silniejsza armia, dysponująca nowoczesnymi myśliwcami, dronami bojowymi i ponaddźwiękowymi rakietami balistycznymi.
rozwiń zwiń