X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zabójcza mieszanka w Sudanie Południowym i ryzyko głodu w Nigerii. Afryka walczy z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 21:30
Międzynarodowe organizacje rozpoczęły kolejny etap pomocy dla Afryki w związku z koronawirusem. Choć epicentrum pandemii to obecnie obie Ameryki, to wiele miejsc na kontynencie afrykańskim jest szczególnie narażonych na wirusa. Dodatkowo epidemia w tym regionie może doprowadzić do nowych konfliktów zbrojnych i wepchnąć wiele osób w głód i ubóstwo.
Somalia jest znacznie bardziej niż kraje sąsiadujące narażona na koronawirusa
Somalia jest znacznie bardziej niż kraje sąsiadujące narażona na koronawirusaFoto: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża

Rozsiane po całej Afryce obozy dla uchodźców są domem dla tysięcy osób. W takich miejscach najłatwiej zakazić się koronawirusem.

- Każdego dnia przyjeżdża mnóstwo nowych osób. Część z nich śpi na otwartym powietrzu, bo nie ma nawet koców. Nie mają gdzie pójść ani co zjeść - mówi Habiba, która mieszka w obozie na przedmieściach stolicy Somalii Mogadiszu.

Walki etniczne i koronawirus

Somalia 1200.jpg
COVID-19 w Afryce. W tym kraju ryzyko zakażenia jest ogromne

30 takich obozowisk jest właśnie dezynfekowanych, a Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża dostarcza na miejsce testy na koronawirusa. - Z powodu konfliktu i powodzi w Somalii rośnie liczba uchodźców, którzy przenoszą się do miast, a to tworzy znakomite środowisko dla wirusa - mówi Ana Maria Guzman z somalijskiego oddziału ICRC.

Oficjalnie w Somalii na COVID-19 zachorowało 3 tys. osób, ale międzynarodowe organizacje twierdzą, że te dane są mocno zaniżone.

Walki etniczne i koronawirus to zabójcza mieszanka także w Sudanie Południowym. W miejscowych szpitalach nie ma już wolnych miejsc ani dla chorych na COVID-19, ani dla rannych w starciach zbrojnych. - Z powodu pandemii łóżka muszą stać w odstępach dwóch metrów od siebie, co spowodowało, że nie możemy przyjmować więcej osób. Staramy się jakoś temu zaradzić - podkreśla Abraham Alier, jeden z pielęgniarzy w szpitalu wojskowym Dżubie, stolicy Sudanu Południowego.

Czytaj także:

Konflikty etniczne w Sudanie Południowym, najmłodszym państwie świata, są obecnie od czasu jego powstania dziewięć lat temu. Według danych ONZ w ciągu ostatnich trzech miesięcy liczba incydentów zbrojnych w kraju wzrosła czterokrotnie.


Posłuchaj
00:52 10496479_1.mp3 Dramatyczna sytuacja w szpitalach w Sudanie Południowym. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Czerwony Krzyż rozesłał po całym Sudanie Południowym tysiące wolontariuszy z informacjami, jak ustrzec się przed koronawirusem. Masowe ucieczki z domów na terenach objętych walkami powodują jednak, że do wielu osób nie da się dotrzeć.

Ebola 1200.jpg
Ebola znów atakuje. W Demokratycznej Republice Konga wykryto nowe źródło wirusa

"Gotujemy wodę i pijemy ją zamiast herbaty"

W wielu miejscach w Afryce koronawirus zwiększa też ryzyko głodu. Tak jest na przykład w Nigerii. - Czasami nie jemy nic przez cały dzień i noc. Gotujemy wodę i pijemy ją zamiast herbaty - mówi Umar ze stanu Borno na północnym wschodzie Nigerii. - Z powodu koronawirusa nie możemy ruszyć się z domu. Nie mamy jak pracować, by zarobić na życie - dodaje Ibrahim.

Organizacje pomocowe rozpoczęły rozdawanie rolnikom nasion i pieniędzy. Taką akcję prowadzi m.in. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. - W ten sposób rodziny mogą skoncentrować się na uprawie ziemi, a nie na poszukiwaniu żywności. Właśnie dlatego, prócz nasion, dajemy im też pieniądze - mówi Abbas Ishag z miejscowego biura ICRC.

Do tej pory pomoc Czerwonego Krzyża trafiła do 36 tys. rodzin w Nigerii. ONZ szacuje, że na północnym wschodzie tego kraju liczba osób niedożywionych może wkrótce wzrosnąć do niemal 4 milionów.

W całej Afryce w wyniku COVID-19 zmarło prawie 10 tys. osób, a potwierdzona liczba zakażeń na kontynencie to obecnie 386 tys.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kongo, dotknięte koronawirusem, musi walczyć z ebolą. Zmarła kolejna osoba

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 16:23
W Demokratycznej Republice Konga, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa, zmarła druga osoba zakażona wirusem eboli - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ofiarą wirusa padła 11-letnia dziewczynka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezydent Sudanu Południowego zakażony koronawiursem. Pozytywny test ma też jego żona

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 03:02
Wiceprezydent Sudanu Południowego Riek Machar i jego żona Angelina Teny, która pełni funkcję ministra obrony, mają pozytywne wyniki testów na obecność SARS-CoV-2 - poinformowało biuro polityka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubóstwo i niska jakość opieki medycznej. Koronawirus w Afryce może zabić nawet 300 tysięcy osób

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 16:40
Organizacje pomocowe z całego świata przygotowują kraje Afryki na koronawirusa. Alarmują, że z powodu ubóstwa i niskiej jakości opieki medycznej patogen może kosztować życie tysięcy osób. Wśród organizacji działających teraz w Afryce jest Polska Misja Medyczna.
rozwiń zwiń