Milton Glaser nie żyje. Autor znanego logo "I Love NY"

2020-06-27, 18:15

Milton Glaser nie żyje. Autor znanego logo "I Love NY"
Milton Glaser w 2014 roku w swoim biurze w Nowym Jorku. Foto: PAP/EPA/CHRISTINA HORSTEN/dpa

W Nowym Jorku zmarł legendarny rysownik, autor plakatów i designer Milton Glaser, który był autorem najsłynniejszego na świecie logotypu miasta: "I Love NY". Glaser zmarł w dniu swych 91. urodzin. Przyczyną zgonu był wylew - podała jego żona Shirley.

Artysta cierpiał też na niewydolność nerek.

Glaser był potomkiem żydowskich emigrantów z Węgier. Urodził się w Nowym Jorku, tam też ukończył studia graficzne w słynnej szkole The Cooper Union. Naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii, we Włoszech.

Od 1954 r., przez ponad 20 lat był dyrektorem artystycznym Push Pin Studios. Był też jednym z założycieli "New York Magazine".

Po przejęciu tytułu przez Roberta Murdocha, Glaser wraz z całą redakcją odszedł z kierownictwa pisma.

Milton Glaser był twórcą ponad 300 plakatów i posterów, w tym słynnego logotypu "I Love NY" z sercem zamiast słowa "Love".

Znak przynosił coroczny zysk 30 mln dolarów

Powiązany Artykuł

Bauhaus 1200.jpg
Bauhaus przeobrazil myślenie o sztuce w XX wieku.

Znak powstał w 1977 r. i przynosi coroczny zysk w wysokości 30 mln dolarów USA.

Po zamachach na WTC 11 września 2001 r. Glaser opracował nową wersję tego logotypu: "I Love NY More than ever", na którym serce było od dołu lekko nadpalone i zaczernione. "Znak firmowy Nowego Jorku stał się tym samym symbolem jedności mieszkańców miasta" - przypominają autorzy nekrologów, jakie ukazały się w sobotę w mediach społecznościowych w USA.

Glaser był także autorem powszechnie znanego plakatu, na którym arysta umieścił czarną sylwetką Boba Dylana z mieniącą się kolorami fryzurą. Utrzymany w stylu Pop-Artu plakat powstał w 1966 r. i został dołączony do płyty "Bob Dylan Greatest Hits", co było śmiałym posunięciem w historii designu, które rozszerzyło sferę oddziaływania plakatu.

Nagradzany wieloma prestiżowymi nagrodami nowojorski artysta był też twórcą własnej czcionki, nazwanej "Glaser Stencil". 

PAP/IAR/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej