X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Algierski pisarz na łamach "Le Monde": antyrasizm nie może stać się wandalizmem

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 21:50
- Antyrasizm to sprawiedliwa walka. Ale nie może być aktem intelektualnego wandalizmu ani niszczenia porządku w tym tak kruchym świecie - twierdzi w paryskim dzienniku "Le Monde" algierski pisarz Kamel Daoud. Dodaje, że obwinianie Zachodu o wszystko złe, co wydarzyło się w przeszłości, doprowadzić może do "barbarzyństwa zemsty".
Kamel Daoud
Kamel DaoudFoto: PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

Dotychczas tylko prawicowa prasa wysuwała zastrzeżenia wobec antyrasistowskich manifestacji we Francji, a centrolewicowy "Le Monde" oceniał je pozytywnie. Kamel Daoud, laureat Nagrody Goncourtów w 2018 r. za debiut powieściowy, sprzeciwia się "zaprzeczaniu i relatywizowaniu" historii, gdyż - jak twierdzi - żądania "totalnej rewolucji" to dążenie "nie do zmiany, ale do zniszczenia Zachodu", który "winny jest z definicji".

Protesty BLM Szwajcaria PAP-1200.jpg
Prof. Jastrzębski: winy cywilizacji zachodniej wobec innych kultur są, ale trzeba wyważonego spojrzenia

Zdaniem pisarza za powstałą sytuację odpowiada "poczucie winy zachodnich elit" oraz sieć portali społecznościowych. - Nie wolno zapominać, że internet przebudził tłumy, jak druk przed wiekami - uważa Kamel Daoud.

"Zachód to miejsce, do którego się ucieka"

Algierski pisarz twierdzi następnie, że "w walce o najlepszy koniec świata" połączyły się bardzo różnorodne siły: od tych, którzy uważają się za ofiary niesprawiedliwości poprzez "antyrasistów" do "estetyzujących defetystów".

- Chęć zmienienia Zachodu zatruta jest pragnieniem zadania mu śmierci w cierpieniach - ocenia Kamel Daoud i zauważa, że jej realizacja to "samobójstwo, bo unicestwia marzenie, by tam żyć (na Zachodzie - red.) albo dostać się tam. Zabija jedyne miejsce w świecie, gdzie wykrzyczeć wolno swoją wściekłość".

Czytaj także:

Pisarz dodaje, że "już sama próba obrony Zachodu jako przestrzeni, w której panuje wolność - nawet jeśli niedoskonała i niepełna - w tej nowej wojnie klas i ras uważana jest za bluźnierstwo". Kamel Daoud potępia zakaz wspominania o tym, że "Zachód jest również miejscem, do którego ucieka się przed niesprawiedliwością w swoim kraju, przed dyktaturą, wojną, głodem albo po prostu nudą".

USA protesty BLM PAP-1200.jpg
"Mają szersze podłoże społeczne". Ks. prof. Andrzej Kobyliński o protestach w USA

Jego zdaniem "w dobrym tonie jest mówienie, że Zachód wszystkiemu jest winien, bo w ten sposób całkowicie się samego siebie uniewinnia". I ostrzega, że "komercjalizowane przez agitatorów" to "tak łatwe marzenie, by spalić Zachód", będzie miało przerażające konsekwencje, bo prowadzi do tego, że "przebudzimy się na spalonym ugorze".

"Łatwiej jest obalić pomnik tyrana"

Kamel Daoud przypomina "barbarzyńcom", że ich komfort wynika z tego, że łatwiej jest obalić pomnik tyrana, niż obalić prawdziwego tyrana.

- Tych, którzy marzą o zniszczeniu Zachodu, nie stać na lepsze marzenia niż barbarzyństwo zemsty - konstatuje i kończy stwierdzeniem, że "antyrasizm to sprawiedliwa walka, ale nie może być aktem intelektualnego wandalizmu ani niszczenia porządku w tym tak kruchym świecie".

bb

Czytaj także

"Ludzie są głodni". Zamieszki na przedmieściach Paryża mimo pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 12:50
Do kolejnych zamieszek i starć z policją doszło w nocy z poniedziałku na wtorek w podparyskich miejscowościach, gdzie młodzież podpalała samochody i kontenery na śmieci. - Ludzie są głodni - tłumaczy bunt młodych ludzi w czasie kwarantanny francuska deputowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Black Lives Matter" rośnie w siłę we Francji. Masowe protesty i bijatyki z policją na ulicach Paryża

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 20:30
W Paryżu doszło do starć podczas demonstracji przeciw - jak mówią ich uczestnicy - przemocy policji i rasizmowi. Protestujący rzucali w funkcjonariuszy butelkami i kamieniami, policja użyła gazu łzawiącego. W stolicy Francji i trzech innych miastach na ulice wyszły w sobotę tysiące ludzi.
rozwiń zwiń