X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Putin znów atakuje Polskę. Opublikował artykuł o II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 01:30
Prezydent Rosji Władimir Putin opublikował na łamach amerykańskiego magazynu "The National Interest" artykuł na temat II wojny światowej, w którym zarzuca politykom europejskim, w szczególności w Polsce, iż chcą "zamieść pod dywan" układ monachijski z 1938 roku.
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: Frederic Legrand - COMEO / shutterstock

pap_20200109_0XM (2).jpg
"Niektóre nowe bronie Putina groźne dla samych Rosjan". Testy przechodzi broń hipersoniczna

"Związek Radziecki i Armia Czerwona - ktokolwiek by nie próbował dzisiaj dowodzić czegoś odwrotnego - wniosły główny i decydujący wkład w pokonanie nazizmu" - napisał Putin w artykule opublikowanym w czwartek w wersji angielskiej w "The National Interest". W języku rosyjskim tekst ma się ukazać w piątek na stronie internetowej Kremla.

"The National Interest" wybija na swojej stronie internetowej zdanie, w którym Putin napisał, iż "politycy europejscy, w szczególności polscy przywódcy, pragną zamieść pod dywan układ monachijski" z 30 września 1938 roku.

Czytaj także: Władimir Putin podpisał ustawę o uznaniu 3 września za dzień zakończenia II wojny światowej.

W wersji angielskiej artykułu mowa jest również o 17 września 1939 roku. "Dopiero wtedy, gdy stało się absolutnie jasne, że Wielka Brytania i Francja nie mają zamiaru pomóc swemu sojusznikowi (...) Związek Radziecki zdecydował się przysłać, rankiem 17 września, oddziały Armii Czerwonej na tak zwane Kresy Wschodnie, które teraz tworzą część terytoriów Białorusi, Ukrainy i Litwy" - napisał Putin. Dodał następnie: "W oczywisty sposób nie było alternatywy".

mid-epa08458587 (1).jpg
Ekspert: nastroje społeczne w Rosji idą w niepokojącym dla Kremla kierunku

"Wszystkie kraje są odpowiedzialne za wybuch II WŚ"

Jak relacjonuje rosyjska agencja RIA Nowosti, Putin w artykule argumentuje, iż niesprawiedliwe jest podejście, w którym pakt Ribbentrop-Mołotow nazywany jest główną przyczyną II wojny światowej. "Wszystkie główne kraje są do pewnego stopnia odpowiedzialne za ten wybuch. Wszystkie one poczyniły fatalne błędy" - przekonuje prezydent Rosji.

Radio Swoboda uważa, że Putin usprawiedliwił w swoim tekście aneksję krajów bałtyckich pisząc o tym, że ZSRR realizował "strategiczne wojskowe cele obronne", a wejście Litwy, Łotwy i Estonii w skład ZSRR nastąpiło "za zgodą wybranych władz" i "było zgodne z ówczesnym prawem międzynarodowym".

W artykule zatytułowanym "The Real Lessons of The 75th Anniversary of World War II" ("Prawdziwe lekcje 75. rocznicy II wojny światowej") Putin zapewnił, że Rosja będzie stanowczo bronić opartej na faktach prawdy historycznej o II wojnie światowej.

Czytaj także: Wiele dyskusji wzbudziły zarzuty Władimira Putina, który m.in. oskarżył Polskę, że w 1938 roku współuczestniczyła w rozbiorze Czechosłowacji.

Wezwał wszystkie kraje, by przyspieszyły proces odtajniania archiwów i zapewnił, że Rosja jest gotowa do szerokiej współpracy i wspólnych projektów badawczych z udziałem historyków.

W maju Putin oskarżał państwa europejskie w związku z układem monachijskim, wypominając wówczas Polsce aneksję Zaolzia. Nie wspomniał wówczas, że aneksja Zaolzia została we współczesnej Polsce publicznie potępiona - uczynił to podczas uroczystości rocznicowych na Westerplatte we wrześniu 2009 roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński.

kstar

Czytaj także

Ekspert: nastroje społeczne w Rosji idą w niepokojącym dla Kremla kierunku

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 21:05
- Poprawki zostały już przyjęte. Wszystkie legalne mechanizmy mamy za sobą. Chodzi o pokazanie, że większość Rosjan jest za tym, by Władimir Putin dalej rządził - komentował Grzegorz Kuczyński z Warsaw Institute, odnosząc się do plebiscytu ws. zmian w rosyjskiej konstytucji. W audycji wziął udział również Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert ds. wschodnich: przywództwo rosyjskie w czasie pandemii nie zdało egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 15:44
- Ocena władz Rosji jest bardzo krytyczna, bo ich działania są chaotyczne. Przywództwo rosyjskie zdaniem wielu komentatorów nie zdało egzaminu w czasie pandemii, czego Rosja zbiera złe żniwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin: jeśli inne kraje zyskają broń hiperdźwiękową, Rosja je zadziwi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 21:20
- Rosja zadziwi inne kraje, jeśli zyskają one broń hiperdźwiękową, bo zapewne będzie już miała środki jej zwalczania, a obecnie jest w wyjątkowej sytuacji, gdyż nikt poza nią nie ma takiej broni - powiedział prezydent Władimir Putin w wywiadzie nadanym w niedzielę.
rozwiń zwiń