Dziś wideoszczyt UE. Główne tematy to fundusz odbudowy i budżet Wspólnoty

2020-06-19, 05:30

Dziś wideoszczyt UE. Główne tematy to fundusz odbudowy i budżet Wspólnoty
Von der Leyen: mamy integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. Foto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Dziś unijny wideoszczyt (początek o 10.00) a na nim dyskusja o funduszu odbudowy po pandemii wywołanej koronakryzysem w wysokości 750 miliardów euro oraz budżet po 2020 roku. To będzie pierwsza okazja dla unijnych przywódców do rozmowy na te tematy po zaprezentowaniu pod koniec maja propozycji Komisji Europejskiej. Podziały wśród państw członkowskich są duże i dziś nikt nie spodziewa się przełomu i porozumienia. W Brukseli spekuluje się, że potrzebny będzie co najmniej jeszcze jeden szczyt zanim osiągnięty zostanie kompromis.

  • Co z funduszem odbudowy i budżetem unijnym?
  • Minister do spraw europejskich Konrad Szymański uważa, że propozycja Komisji daje nadzieje na porozumienie
  • Podkreślił, że zyskała na niej Polska

Powiązany Artykuł

ursula 1200 pap.jpg
"Konieczne przyspieszenie negocjacji". Liderzy UE i Wielkiej Brytanii ws. umowy o współpracy

Do ustalenia pozostaje między innymi czy pieniądze z funduszu powinny być przede wszystkim w formie bezzwrotnych grantów jak proponuje Komisja, czy głównie pożyczek i jakie powinny być kryteria przyznawania. - Fundusz odbudowy to wyważona propozycja. To jest nie tylko pakiet ratunkowy, ale też plan zmieniający Unię Europejską, by była bardziej odporna na kryzysy - mówiła przedwczoraj w Europarlamencie przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Posłuchaj

Wideoszczyt UE o funduszu odbudowy i budżecie Wspólnoty - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Minister do spraw europejskich Konrad Szymański uważa, że propozycja Komisji daje nadzieje na porozumienie. Podkreślił, że zyskała na niej Polska. - Dlatego dziś nasz ton nie jest już nie bo nie. Dziś przedstawiamy konkretne szczegółowe propozycje zmian, które mogłyby realistycznie doprowadzić do porozumienia. W tej sytuacji jest bardzo duża grupa państw - powiedział minister Szymański.

Najbardziej nieprzejednane są kraje tak zwanej oszczędnej czwórki, nazywane skąpcami - Austria, Dania, Holandia i Szwecja, które uważają, że pieniądze z funduszu powinny być wypłacane w formie pożyczek, a kryteria ściśle określone i powiązane z koronawirusem.

Powiązany Artykuł

Protesty BLM Szwajcaria PAP-1200.jpg
Prof. Jastrzębski: winy cywilizacji zachodniej wobec innych kultur są, ale trzeba wyważonego spojrzenia

Jaka będzie rezolucja w związku z protestami przeciwko rasizmowi?

Fundusz odbudowy i budżet Unii na lata 2021-2027 będzie głównym tematem wideoszczytu, ale nie jedynym. 

Czytaj także: czy antyrasizm jest "komunizmem XXI wieku"?

Europejscy przywódcy mają dziś zgodzić się na przedłużenie o pół roku, do końca stycznia, sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję za agresję na wschodzie Ukrainy. Decyzja ma być sfinalizowana w przyszłym tygodniu po zakończeniu wszystkich formalności.

kstar

Polecane

Wróć do strony głównej